Nowe zasady w Ryanairze. Od dziś dodatkowy bagaż podręczny tylko dla wybranych i za dopłatą

Do tej pory na pokład samolotu linii Ryanair można było wnieść dwa bagaże podręczne - małą walizkę i torebkę lub plecak. Od 15 stycznia taką możliwość będzie miało tylko 90 osób, które jako pierwsze dodatkowo za to zapłacą.

Ryanair postanowił zmienić politykę bagażową tłumacząc tę decyzję opóźnieniami spowodowanymi przez pasażerów, którzy wnosili na pokład dwie - nierzadko zbyt duże - sztuki bagażu podręcznego.

Od dzisiaj, czyli 15 stycznia, na taki przywilej mogli liczyć tylko ci, którzy przy rezerwacji biletu uiszczą dodatkową opłatę w wysokości 5 euro (ok. 20 zł) za pierwszeństwo wejścia na pokład. I to nie wszyscy, a jedynie pierwsze 90 osób, w tym pasażerowie objęci taryfą Plus, Family Plus lub Flexi Plus (dodatkową, płatną usługą pozwalającą zmienić rezerwację na wcześniejszy lub późniejszy lot).

Pozostali pasażerowie nadal będą mogli zabrać ze sobą na pokład torebkę lub plecak. Jednak wszystkie pozostałe torby i małe walizki o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm znajdą się - za darmo - w luku bagażowym samolotu. To oznacza, że na ich odbiór będą musieli czekać po wylądowaniu tak samo, jak w przypadku większego bagażu rejestrowanego.

Więcej za mniej

"Na osłodę" Ryanair postanowił jednak obniżyć wysokość opłat za nadawanie bagażu rejestrowanego i zwiększyć jego limit wagowy. Od dziś będzie to kosztować nie 35, a 25 euro (nieco ponad 100 zł). W tej cenie będzie można zabrać 20 kg bagażu zamiast dotychczasowych 15 kg.

Szef ds. marketingu irlandzkiego przewoźnika, Kenny Jacobs, wyjaśnia, że zmiany mają na celu przyspieszyć odprawę, a tym samym zmniejszyć opóźnienia lotów. Tanie linie liczą też na to, że w ten sposób poprawi się komfort podróży wszystkich pasażerów, którzy nie będą musieli tyle czekać i "gnieść się" na przepełnionym bagażami pokładzie.

Wcześniej Ryanair zapowiadał wprowadzenie tych zmian już od 1 listopada. Jacobs tłumaczy, że opóźnienie to wynik "chęci dania klientom więcej czasu na zapoznanie się ze zmianami polityki bagażowej".

Zobacz też:

Wpadli na lotnisku, bo chcieli wywieźć piasek. Ta "pamiątka" z Sardynii kosztowała ich grube tysiące

Dlaczego lepiej nie spać podczas startu i lądowania samolotu? Można nawet stracić słuch [WYJAŚNIAMY]

Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Więcej o: