Wpadli na lotnisku, bo chcieli wywieźć piasek. Ta "pamiątka" z Sardynii kosztowała ich grube tysiące

Czterech turystów zostało ukaranych mandatami w wysokości 1 tys. euro (około 4,2 tys. złotych) każdy, za próbę wywiezienia piasku z jednej z plaż. Tak władze Sardynii chcą walczyć ze 'złodziejami piasku'.

Jak podaje serwis BBC, turyści wpadli na lotnisku Elmas. Podczas kontroli w ich bagażach znaleziono piasek, który miał być pamiątką z wycieczki na słoneczną Sardynię. Nie chodzi jednak o zwykły morski piasek. Sardynia słynie z przepięknych kwarcowych plaż (m.in. Mari Ermi i Maimoni) i to właśnie za kradzież kwarcowych ziarenek piasku turyści zostali ukarani mandatami. BBC nie podaje narodowości ukaranych turystów.

Nielegalna pamiątka

To nie pierwszy taki przypadek. Kradzieże piasku z sardyńskich plaż to istna plaga. Według oficjalnych danych podanych przez władze lotniska w Elmas, latem 2015 roku tylko w ciągu trzech miesięcy turyści odwiedzający Sardynię próbowali wywieźć więcej niż 5 ton morskiego piasku!

W wyniku kradzieży lokalne władze, aby ratować wyspę przed "złodziejami piasku", ustanowiły prawo, zgodnie z którym osoba usiłująca wywieźć piasek zostanie ukarana grzywną w wysokości nawet do 3 tys. euro (około 12,6 tys. złotych).

Nowe prawo weszło w życie na początku sierpnia. W kampanię przeciwko turystom kradnącym kwarcowy piasek włączyły się także lokalne media, które ostro potępiają tego typu zachowania.

Co na to mieszkańcy wyspy? Chociaż utrzymują się dzięki turystyce, mają dosyć chciwych turystów i nazywają ich 'złodziejami, którzy rozkradają wspólne dobro'.

Na Facebooku powstała nawet strona poświęcona problemowi nielegalnie wywożonego piasku. Fanpage nazywa się "Rozkradana Sardynia". Publikowane są tam zdjęcia skonfiskowanego piasku, przesypywanego przez turystów do butelek po wodzie, siatek, słoików etc. Na zdjęciach widać skalę problemu, z jakim boryka się Sardynia.

Problem kradzieży zaczął się jeszcze w latach 90. W 1994 roku wyspa Budelli została zamknięta dla turystów. Powód? Ten sam. Kradzieże kwarcowego piasku.

To cię zainteresuje:

Niespodziewany deszcz zmienił jedno z najsuchszych miejsc na ziemi w rajski ogród

Na co zwracać uwagę, czytając ogłoszenia na Airbnb? Za zasłoniętym oknem może kryć się niemiła niespodzianka

Komentarze (48)
Wpadli na lotnisku, bo chcieli wywieźć piasek. Ta "pamiątka" z Sardynii kosztowała ich grube tysiące
Zaloguj się
 • 1p.3.15

  Oceniono 67 razy 63

  Panie Janie kochany. Przywiozłem panu piasek z Sardynii. Pan wie, kto po nim stąpał...

 • profun

  Oceniono 36 razy 32

  Napisać o Elmas, że to główne miasto Sardynii to tak jak napisać, że Okęcie to główne miasto Polski. Stolicą Sardynii jest Cagliari.

 • chimi-churi

  Oceniono 14 razy 10

  Redachtor po elitarnym gimnazjum... "Elmais (główne miasto Sardynii). ". Może od razu napiszmy - Okęcie główne miasto Polski.

 • extrafresh

  Oceniono 12 razy 10

  Jak podaje serwis BBC turyści wpadli na lotnisku Elmais (główne miasto Sardynii).

  Elmas, nie Elmais. No i to "główne" (WTF?!) miasto na Sardynii to chyba chodzi o Cagliari?

  Czy ktoś czyta i weryfikuje to co piszecie, czy tylko kopypasty z google translate?

 • zebra_no

  Oceniono 16 razy 10

  "wyworzonego" ; dobre, cokolwiek to znaczy...

 • pogostarek

  Oceniono 6 razy 4

  a z Polski to słoma wychodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX