Po lewej s這na, po prawej s這dka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Ba速yku

W okolicach uj軼ia Wis造 do Ba速yku wyst徙i這 rzadko obserwowane w Polsce zjawisko. Zamiast natychmiast si zmiesza, dwa rodzaje w鏚, s這dka i s這na, utworzy造 mi璠zy sob wyra幡 granic.

"Zobaczcie jak wygląda miejsce, w którym miesza się woda słodka i słona. Dla ciekawych - takie zjawisko udało nam się uchwycić na Wyspie Sobieszewskiej w Gda雟ku", głosi podpis pod zdjęciem opublikowanym przez profil "Kąpieliska Morskie Gdańsk", które zachwyciło tysiące ludzi.

Widać na nim bardzo dokładnie, w którym miejscu przebiega granica między słodką, wpływającą do morza z "królowej polskich rzek" wodą, a tą słoną.

W porównaniu z wodą morską, która na drugim zdjęciu jest ciemnozielona, ta z Wisły (po prawej stronie) wydaje się szara, bo ma o wiele więcej zawiesiny, która w miarę oddalania się od ujścia rzeki opada na dno morza.

Tak wygląda miejsce, w którym woda słodka 'spotyka się' ze słonąTak wygląda miejsce, w którym woda słodka 'spotyka się' ze słoną fot. Kąpieliska Morskie Gdańsk

Ten proces, w połączeniu z różnicami gęstości i temperatur obu rodzajów wód (słodka jest lżejsza), sprawia, że zanim się wymieszają, musi minąć trochę czasu.

Takie zjawisko najczęściej obserwuje się w podwodnych jaskiniach, gdzie woda ma ograniczone możliwości ruchu. Na Bałtyku zdarza się raczej rzadko, zwłaszcza tak wyraźne, jak miało to miejsce kilka dni temu w okolicach Wyspy Sobieszewskiej.

Zobacz też:

Lato w pełni, a w Tatrach spadł... śnieg! "Czuć aż w Krakowie" [FOTO]

Para ze Śląska miała dosyć narzekań na Bałtyk. Postanowili go "odczarować" za pomocą zdjęć z drona

Wi璚ej o: