Karabinierzy radzą turystom: Na wyjazd do Włoch zabierzcie magnes

Magnes nie musi być duży - wystarczy taki, jaki można przyczepić do lodówki. Najczęściej będziesz używał go podczas zakupów. Wydaje ci się, że miły pan z lodziarni nie mógłby cię oszukać? Cóż... Zawsze warto to sprawdzić.

Jeśli wybierasz się do Włoch, tamtejsi karabinierzy mają dla ciebie dobrą radę - w podróż koniecznie zabierz ze sobą magnes. Dzięki niemu możesz uniknąć finansowych oszustw.

Czujność włoskiej żandarmerii wzrosła, gdy w Neapolu skonfiskowano 900 podrabianych monet o nominale 2 euro. Pieniądze miały trafić do obsługi lodziarni, która wydawałaby je klientom jako resztę.

Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Karabinierzy zauważyli, że latem aktywność fałszerzy wzrasta. Według pułkownik Florimondo Forleo jest to związane z obecnością wielu zagranicznych turystów, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. To dlatego żandarmeria prowadziła w zeszłym roku operację Lato 2017, w ramach której kontrolowała lokale i konfiskowała sfałszowane monety.

Znajdź różnicę

Pułkownik Forleo zapewnia, że za pomocą magnesu można w prosty sposób sprawdzić, czy sprzedawca właśnie nie oszukał was podczas wydawania reszty. Jeśli magnes przyciąga monety, można mieć pewność, że są one oryginalne. Forleo tłumaczy, że fałszerze nie są w stanie podrobić właściwości magnetycznych. Te nadaje się monetom po to, by w automatach była możliwa ich identyfikacja.

Jeśli zwykły magnes wydaje ci się śmiesznym sposobem na walkę z fałszerzami monet, powinieneś mieć na uwadze to, że włoscy karabinierzy również korzystają z tak prostej metody podczas swoich akcji.

Ostatnim sukcesem włoskiej żandarmerii było rozbicie neapolitańskiego gangu fałszerzy finansowych, którzy do obiegu wprowadzali fałszywe monety wybijane w Chinach.

To też może cię zainteresować:

Dubrownik zagrał w Grze o Tron i nie radzi sobie z zalewem turystów. Już nie każdy wejdzie na starówkę

Dzwonisz, podajesz cenę i... masz tańszy nocleg. "Ludzie są zdziwieni, że tak można"

Komentarze (40)
Karabinierzy radzą turystom: Na wyjazd do Włoch zabierzcie magnes
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 50 razy 40

  news za 2 euro...
  ----
  a nie moglibyście podać taniej recepty na to żebym nie musiał co 5 minut przykuwać łańcuchem kotwicznym roweru do żeliwnej latarni, w bądź co bądź katolickim kraju, z obawy przed zajumaniem

 • losos_norweski

  Oceniono 30 razy 20

  Noś ten magnes przy sobie, w pobliżu portfela. W ten sposób zniszczysz pasek magnetyczny swoich kart i oszuści nie będą mogli ich zeskanować.

 • krzepki.harry

  Oceniono 19 razy 13

  Hmm, 900 monet po 2 euro? Czyżby stara zasada: jak rżnąć to księżniczki, jak kraść to miliony - już nie obwiązywała?

 • m.godwin

  Oceniono 14 razy 12

  Włoskie liry były z mocno ferromagnetycznego stopu niklowego. Znakomicie ułatwiało to tubylcom pozyskiwanie gotówki z fontanny.

 • oldscoolman

  Oceniono 10 razy 6

  Jeśli magnes przyciąga monetę tzn że jest zrobiona z blachy czyli jest fałszywa. Oryginalne monety zrobione są z metali szlachetnych których magnes nie przyciąga. W artykule jest blad.

 • yosemitesam

  Oceniono 3 razy 3

  Uwaga też na cwaniaczków przy sklepowych kasach - nierzadko zamiast 2 Euro wydają monety 500-lirowe, łudząco podobne, więc radzę zachować czujność i dokładnie oglądać te 2-Eurówki.
  Zwracajcie też uwagę na godziny w parkometrach - w Trieście na jednej ulicy znalazłem trzy z cofniętym o kilka godzin zegarem.

 • keram01

  Oceniono 2 razy 2

  Sprawdźcie nasze monety groszowe w portfelu to się zdziwicie jaki złom macie.

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz 1

  co na to linie lotnicze?

 • odowk

  Oceniono 1 raz 1

  A jak ktoś posiada ciało o właściwościach magnetycznych, to zdoła przyciągnąć też pieniążki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX