Lasy Państwowe radzą, co robić, kiedy zgubisz się w lesie. Zamiast na mech, patrz na słupki

Jeśli wybierasz się na spacer po nieznanym sobie lesie, powinieneś chodzić głównymi ścieżkami i nie oddalać się zbytnio od wejścia. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy podczas przechadzki zapomnisz o tych zasadach i się zgubisz?

Spacerujesz po lesie, jest przyjemnie, wsłuchujesz się w miłą ciszę, zachwycasz widokami. Nawet nie zauważasz, jak szybko mija czas i... ile już przeszedłeś. Kiedy postanawiasz wrócić, orientujesz się, że droga do domu dziwnie się dłuży. Zgubiłeś się. Nie masz pojęcia, co należy zrobić.

Charakterystyczny punkt

Z pomocą przychodzą twórcy fanpage'a Lasów Państwowych, którzy opublikowali post z krótkim instruktażem, co robić w wypadku zgubienia się w lesie.

Jeśli masz ze sobą działający telefon, twórcy wpisu radzą zadzwonić do znajomego, który powiadomi o zaginięciu leśnika. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie się jest. Punktem orientacyjnym może być np. kapliczka lub charakterystyczne drzewo.

Szukaj słupków

Nie każdy wie, że las dzieli się na prostokątne działki, które oddzielone są od siebie wąskimi pasami bez drzew - autorzy o tym przypominają i mówią, jak ta wiedza może pomóc:

Idąc taką wizurą, prędzej czy później dotrzesz do skrzyżowania z podobną, przecinającą ją pod kątem 90 stopni. Rozejrzyj się dobrze wokół, na każdym takim skrzyżowaniu powinien znajdować się betonowy lub granitowy słupek z czterema numerami. Wystarczy, że przekażesz komplet numerów ze słupka, a leśnicy bez trudu do ciebie dotrą.

Jeden z internautów skomentował tę radę, dodając, że należy pamiętać o nieregularności niektórych obszarów:

- Warto jednak wspomnieć, że o ile każdy kompleks leśny faktycznie podzielony jest na "działki" to prostokątne są one praktycznie tylko na niżu. W górach przyjmują one często nieregularny kształt, ograniczony głównie formami terenu - dolinami, potokami, grzbietami górskimi.

Polowy "kompas"

Osobom o dobrej orientacji w terenie twórcy wpisu proponują samodzielne odnalezienie drogi na podstawie wspomnianych betonowych słupków. Numer znajdujący się na słupku oznacza konkretny oddział lasu. Ścianka z numerem zwrócona jest w kierunku oznaczonego obszaru. Poszczególne oddziały numeruje się rosnąco od północnego wschodu w kierunku zachodnim. Oznacza to, że obszary najbardziej wysunięte na północny wschód będą oznaczone słupkami o najniższych numerach. Im bliżej kierunku południowego, tym bardziej numery rosną. Malejące numery pomagają zatem określić północny kierunek.

Pomocne ścięte drzewa

Tym, którzy nie mają zbyt dobrej orientacji w terenie i nie wiedzą, z którego kierunku przyszli, twórcy wpisu radzą poszukać miejsc składowania drewna. Kiedy znajdzie się stos pni, należy skontaktować się z leśnikiem i podać mu numer widniejący na plastikowej tabliczce, którą oznaczony jest stos. Później wystarczy już tylko czekać na przybycie pomocy.

Zgubiliście się kiedyś w lesie? Jak sobie wtedy poradziliście? Piszcie w komentarzach.

To też może cię zainteresować:

Zdjęcia Tatr, jakich jeszcze nie widzieliście. Niektóre nigdy nie były publikowane

Amerykanie odpytywani z mapy: "Korea Północna leży tutaj" i wskazała Polskę. Inne odpowiedzi wcale nie lepsze

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: