Dzisiaj zabierzemy cię w podróż do Peru. Zobaczysz niezwykły krajobraz, który pomimo braku jakiejkolwiek zieleni i życia zapiera dech w piersiach, szczególnie kiedy znajduje się w zasięgu promieni słonecznych. Mowa o peruwiańskich polach soli.
Około 35 kilometrów od słynącego z inkaskich zabytków miasta Cusco, w górach, znajduje się kopalnia soli Salienras de Maras. Kopalnia składa się z usytuowanych na zboczach gór około 5 tys. wanienek solnych o wymiarach od dwóch do pięciu metrów kwadratowych.
Saliny w kształcie nieregularnych kwadratów ściśle do siebie przylegają, tworząc rozległe solne poletka, które w zależności od pory dnia za sprawą promieni słonecznych ożywają mnóstwem barw i tworzą niezwykłe zjawisko. Efekt? Z lotu ptaka pokryte polami soli zbocza gór przypominają kolorową mozaikę.
Nazywana "białym złotem" (ze względu na swoją wartość) sól z kopalni Salienras de Maras wydobywana jest w taki sam sposób od stuleci. Solne wanienki wypełnione są po brzegi górską wodą, która w powolnym procesie odparowuje i tworzy na powierzchni solne tafle. Sól, tak jak wieki temu, zbierana jest ręcznie.
Solne pola, założone za czasów Inków, są źródłem utrzymania lokalnej ludności, a każde z około 5 tys. solnych poletek należy do mieszkających tutaj rodzin.
Teraz możesz wynająć całą wyspę na Karaibach tylko dla siebie. Tak wygląda raj
Para ze Śląska miała dosyć narzekań na Bałtyk. Postanowili go "odczarować" za pomocą zdjęć z drona