Nic tutaj nie rośnie, ale kiedy zaświeci słońce, góry "ożywają". Peruwiański cud natury

Na Ziemi jest wiele wspaniałych miejsc i zjawisk przyrodniczych, na których widok serce zaczyna bić szybciej, a naszym oczom aż trudno uwierzyć w to, co widzą. Przykład? Peruwiańskie "pola soli".

Dzisiaj zabierzemy cię w podróż do Peru. Zobaczysz niezwykły krajobraz, który pomimo braku jakiejkolwiek zieleni i życia zapiera dech w piersiach, szczególnie kiedy znajduje się w zasięgu promieni słonecznych. Mowa o peruwiańskich polach soli.

Góry "białego złota"

 

Około 35 kilometrów od słynącego z inkaskich zabytków miasta Cusco, w górach, znajduje się kopalnia soli Salienras de Maras. Kopalnia składa się z usytuowanych na zboczach gór około 5 tys. wanienek solnych o wymiarach od dwóch do pięciu metrów kwadratowych.

 

Saliny w kształcie nieregularnych kwadratów ściśle do siebie przylegają, tworząc rozległe solne poletka, które w zależności od pory dnia za sprawą promieni słonecznych ożywają mnóstwem barw i tworzą niezwykłe zjawisko. Efekt? Z lotu ptaka pokryte polami soli zbocza gór przypominają kolorową mozaikę.

 
 

Nazywana "białym złotem" (ze względu na swoją wartość) sól z kopalni Salienras de Maras wydobywana jest w taki sam sposób od stuleci. Solne wanienki wypełnione są po brzegi górską wodą, która w powolnym procesie odparowuje i tworzy na powierzchni solne tafle. Sól, tak jak wieki temu, zbierana jest ręcznie.

 

Solne pola, założone za czasów Inków, są źródłem utrzymania lokalnej ludności, a każde z około 5 tys. solnych poletek należy do mieszkających tutaj rodzin.

 
 
 

To cię zainteresuje:

Teraz możesz wynająć całą wyspę na Karaibach tylko dla siebie. Tak wygląda raj

Para ze Śląska miała dosyć narzekań na Bałtyk. Postanowili go "odczarować" za pomocą zdjęć z drona

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Więcej o: