Ludzie nie mogą uwierzyć, że tak wygląda kolejka na Giewont. "Kolejkowicze", "cebulaki", "Janusze turystyki"

Zdjęcie, na którym turyści stoją w długiej kolejce, żeby postawić stopę na szczycie Giewontu, udostępnił Portal Tatrzański. Większość komentujących nie pozostawiła na turystach suchej nitki.

Giewont to jedna z najpopularniejszych gór w Polsce i jedna z głównych atrakcji turystycznych polskiej części Tatr. Nic dziwnego, że co roku w wakacje tysiące turystów chce zdobyć jego szczyt. Na zdjęciu widać wyraźnie, jak to wygląda w praktyce.

Zdjęcie pokazuje wijącą się jak kolorowy wąż kolejkę ludzi. Turyści, stłoczeni na zboczu góry, stoją gęsiego i czekają, żeby dostać się na szczyt Giewontu.

Kolejka na Giewont.Kolejka na Giewont. Fot. facebook.com/portaltatrzanski/

[AKTUALIZACJA] Udało nam się ustalić, że autorem powyższego zdjęcia jest nie Stanisław M. Brzeziński, jak napisał Portal Tatrzański, a Grzegorz Momot/PAP. Zdjęcie zostało wykonane 8 lat temu.

Kolejka hejtu

Pod zdjęciem pojawiło się prawie 800 komentarzy. Część komentujących uważała, że stanie w tak długich kolejkach to absurd i zaprzeczenie idei kontemplowania w spokoju górskiej natury.

Obok niezrozumienia jest też niedowierzanie, że można chcieć stać w górach w kolejce po dobroci, skoro pół godziny drogi dalej można kontemplować naturę w spokoju i z przyjemnością.

Inni byli bardziej bezpośredni:

Wyprzedaż jakaś ? DRAMAT. To nie są turyści. To są kolejkowicze. "Kolejkowicze, podgatunek pozornie wymarły w latach 90. poprzedniego stulecia.
Janusze turystyki!
Polaki cebulaki. Jak nie w kolejce po croxy w Lidlu to w korku na zakopiance. No to nie ma inaczej, na Giewont też trzeba w tłumie. To jest prawdziwa solidarność.

W odpowiedzi ktoś napisał:

Dlaczego obrażacie tych ludzi? Mają takie samo prawo tam wejść jak, i wy!

W komentarzach internauci dzielili się też swoimi doświadczeniami i radzili:

Wcale nie trzeba stać w kojce, żeby wejść na Giewont... wystarczy wyjść o odpowiedniej porze, czyli ze świtem.
Ja wychodzę na szlak o 4:00, na Giewoncie jestem na lekko o 7:00 i nie mam kłopotu i nigdy nie miałem. A inni jak chcą to niech stoją nic mi do tego.

Poza komentarzami użytkownicy Facebooka zareagowali na zdjęcie ponad 5,5 tys. razy i chętnie się nim dzielili - udostępniono je prawie 700 razy (liczba wciąż rośnie).

Kiedy na Giewont?

Według Portalu Tatrzańskiego zdobycie szczytu najlepiej zaplanować w godzinach wczesnoporannych, między piątą a szóstą rano. Wtedy na trasie jest mało ludzi. A kolejki?

Występują w zasadzie codziennie w słoneczne, wakacyjne dni. Zazwyczaj zaczyna się to od godz. ok. 11 i trwa do ok. 16.

Jest jeszcze jeden bardzo istotny powód, dla którego na Giewont bezpieczniej wybrać się wcześnie rano. Latem, popołudniami częstym zjawiskiem atmosferycznym w górach są nagłe burze.

Zdjęcie kolejki na Giewont autorstwa Grzegorza Momota/PAP, chociaż zostało wykonane 8 lat temu, regularnie pojawia się co roku w mediach społecznościowych (szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy ruch na Giewoncie jest wzmożony) i wciąż wzbudza wiele emocji.

To też cię zainteresuje:

Pierwsza w Polsce "szkoła dla stewardess" ruszyła z naborem. Kto może się starać o miejsce? Tylko najlepsi

Od 2 do nawet 12 tysięcy złotych. Czy wakacje w Grecji są tańsze niż wakacje nad Bałtykiem? [SPRAWDZAMY]

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Komentarze (186)
Ludzie nie mogą uwierzyć, że tak wygląda kolejka na Giewont. "Kolejkowicze", "cebulaki", "Janusze turystyki"
Zaloguj się
 • pan_wafel_wielki

  Oceniono 83 razy 71

  Na Giewoncie byłem ostatnio pewnie ze 25 lat temu. To bankowo był okres wakacyjny i pamiętam, że kolejka była już wtedy, więc nie ma co się spinać.

 • bling.bling

  Oceniono 42 razy 40

  Tu jest Polska! Jak Polacy uwielbiają się nienawidzić nawzajem. Cudownie.

 • jebuem

  Oceniono 35 razy 31

  ci 'taternicy' co wchodzą na Giewont o 4.00 niech uważają aby więcej osób nie skusiło się na tak wczesną godzinę, bo przez nieuwagę staną się januszami

 • sylwialh35

  Oceniono 63 razy 27

  No i co z tego? Przynajmniej spedzaja wakacje aktywnie,w pieknych okolicznisciach przyrody; lepsze to, niz parawany nad Baltykiem. Tam to dopiero Janusze, cebulaki i co kto jeszcze woli.

 • polish_lancer

  Oceniono 23 razy 23

  Czym tak się podniecacie? Jest dobro deficytowe, popyt znacznie przewyższa podaż (w tym przypadku możliwości przestrzenno-logistyczne), więc kolejka jest jak najbardziej naturalna.
  Chcesz wejść na Giewont w lecie między 10 a 18? Miej świadomość, że chętnych będzie więcej, i trochę poczekasz na swoją kolej. Chcesz wejść bez tłoku? Przenocuj w schronisku na Kondratowej i wyjdź o 5:00, na szczycie będziesz o 6:30, po drodze spotkasz jednego czy kilku podobnych Tobie. Nie chcesz wchodzić? To nie wchodź, ale dlaczego wyśmiewasz się z tych, którzy chcą?
  Powyższe zdjęcie potraktowałbym po prostu jako ostrzeżenie: wychodzisz późno, weź pod uwagę, że wycieczka potrwa 3 godziny dłużej niż według czasów na mapie. Dlaczego próbujecie z tego robić na siłę wojnę polsko-polską?

 • Ewelina Ewelina

  Oceniono 42 razy 22

  Nie rozumiem oburzenia. Szli taki kawał i mają teraz zawrócić by nie robić kolejki? Bo komuś się to nie podoba? Bo trzeba zbluzgac ich za to? Ręce opadają. Zamiast siedzieć w telefonach i narzekać tez niektórzy mogliby ruszyć tyłki i wyjść do ludzi.

 • kloceklego

  Oceniono 25 razy 21

  No i co z tego, że stoją? Typowa polska przypadłość - dowalić innym bo są inni i robią coś inaczej. Ich sprawa czy stoją w kolejce czy nie. Wisi mi to.

 • dante_waw

  Oceniono 16 razy 16

  w takim tlumie to nawet w szpilkach nie strach na szlaku... smierc z powodu hipotermi nie grozna, mozna co najwyzej zostac stratowanym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX