Pierwsza w Polsce "szkoła dla stewardess" ruszyła z naborem. Kto może się starać o miejsce? Tylko najlepsi

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu w ramach "eksperymentu pedagogicznego" będzie kształcić przyszłe stewardessy i stewardów w specjalnej klasie. Rekrutacja trwa, a pierwsze zajęcia odbędą się już we wrześniu.

Od nadchodzącego roku szkolnego w tarnobrzeskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 uczniowie będą mogli się kształcić na stewardessy i stewardów w specjalnie utworzonej do tego celu klasie.

Jedyna taka w Polsce

W Polsce działają już wprawdzie dwie placówki o podobnym profilu, ale oferta programowa tzw. "Prymasówki" jest o wiele bardziej kompleksowa, bo - jako jedyna w Polsce - ma przygotować adeptów nie tylko do obsługi przewozów lotniczych, ale również morskich i lądowych.

Z opisu kierunku "Technika obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, morskich i lądowych (stewardessy i stewarda lotniczego, morskiego i stewarda pociągu)" wynika, że uczniowie, którzy podejmą na nim naukę, zdobędą kwalifikacje potrzebne do znalezienia zatrudnienia nie tylko na lotniskach, w liniach lotniczych czy u przewoźników lądowych i armatorów morskich, ale też jako rezydenci czy przewodnicy turystyczni.

"Eksperyment pedagogiczny", jak określa nową klasę dyrekcja ZSP nr 1 w Tarnobrzegu, w ostatnich dniach lipca zyskał zgodę polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej na jego wdrożenie. Teraz pozostaje znaleźć chętnych, którzy będą chcieli wziąć w nim udział.

Garsonki i garnitury

Dyrektor placówki, Marcin Pilarski, na starcie stawia im wysoko poprzeczkę. – Chcemy, żeby w tej klasie byli nasi najlepsi uczniowie – wspomniał na konferencji prasowej zaznaczając, że największy nacisk będzie kładziony na kulturę osobistą, etykietę i języki obce.

Oprócz tego przyszli stewardzi i stewardessy, którzy na zajęciach mają się pojawiać w garsonkach i garniturach, będą się też kształcić w zakresie bezpieczeństwa, wizażu i oczywiście samej obsługi pasażerów.

Wygląd ma znaczenie?

Kto może się starać o miejsce w eksperymentalnej klasie? Wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZSP 1, Beata Furtak:

Teoretycznie każdy, kto skończył gimnazjum. Ale wymagamy średniej na poziomie minimum 4:0 i predyspozycji do nauki języków obcych. Nie ma natomiast znaczenia wygląd, o co często pytają zainteresowani. Pod tym względem nie prowadzimy żadnej klasyfikacji kandydatów

Ci, którzy zastanawiają się nad edukacją w eksperymentalnej klasie, mają jeszcze szansę. Podania można składać do 30 sierpnia, ale tylko w formie papierowej do sekretariatu szkoły - zgoda MEN na tę działalność przyszła zbyt późno, by uruchomić elektroniczną rekrutację. Chętnych podobno nie brakuje, więc lepiej się pospieszyć.

Zobacz też:

Stewardessa przyłapana na zlewaniu resztek do butelki. Zanim się oburzysz, przeczytaj [WYJAŚNIAMY]

Duże zmiany w lotach z Wizz Air. Znika mały bagaż podręczny i nie każdy wniesie walizkę na pokład [AKTUALIZACJA]

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Więcej o: