"Tylko spokój" - Lasy Państwowe radzą, jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem

Choć pierwszą myślą przy bliskim spotkaniu z niedźwiedziem może być: "Uciekać!", specjaliści przekonują, że nie należy tego robić. Warto za to zachować spokój i podążać za ich radami.

Na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pojawił się artykuł informujący o tym, jak należy zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem. Lasy Państwowe przygotowały taką informację, ponieważ - jak poinformowały - w lipcu w lasach Nadleśnictwa Bircza przez niewłaściwe zachowanie ludzi doszło do dwóch ataków niedźwiedzi (jeden atak miał miejsce w leśnictwie Leszczyny, drugi w okolicach miejscowości Lipa). Zwierzęta zaatakowały, ponieważ ludzie zaczęli uciekać - dla niedźwiedzi był to jasny sygnał, by traktować ich jak zdobycz. 

W tych dwóch wypadkach zaatakowani mieli szczęście - drwal dobiegł do samochodu, w którym się schronił, natomiast kobieta wdrapała się na drzewo, na które niedźwiedź nie mógł wejść.

Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród stanowczo odradza uciekanie przed niedźwiedziem. Pytany przez Lasy Państwowe o najwłaściwsze zachowanie w obecności niedźwiedzia, odpowiedział:

- Unikajmy panicznych zachowań typu ucieczka, trzeba wręcz udawać, że strach jest nam zupełnie obcy. Takie moje zachowania sprawiały, że to niedźwiedzie odchodziły w mrok puszczy, a ja spokojnie mogłem się zajmować swoją codzienną pracą. Tylko spokój! 

Spokój, czyli... co?

Trzeba przyznać, że "udawanie, że strach jest nam zupełnie obcy", brzmi dość lakonicznie. Więcej o zachowaniu się w sytuacji bliskiego spotkania z niedźwiedziem powiedziała nam kiedyś Kamila Kielar, pilot wycieczek oraz podróżniczka o pseudonimie Bear Girl (z powodu zamiłowania do niedźwiedzi oraz ogromnej wiedzy o nich). Pytana przez naszą dziennikarkę w wywiadzie "Jak się nie boisz, jesteś martwy". Bear Girl w królestwie niedźwiedzi [ROZMOWA] o to, jak należy się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem, odpowiedziała:

- Najlepiej zejść mu z drogi, na bok, tak by mógł spokojnie iść dalej wybraną przez siebie ścieżką. Nie uciekać. Niedźwiedzie mają słaby wzrok, warto więc też pokazać, że jesteśmy ludźmi - czyli czymś, czego się nie jada. Można zacząć mówić spokojnym głosem, zamachać rękami lub też podnieść plecak nad głowę, by pokazać, ze jesteśmy więksi. Niedźwiedź, który stoi na dwóch łapach, nie atakuje, ale sprawdza, z kim ma do czynienia, węszy. Należy więc odpowiednio mu się przedstawić. W razie sytuacji kryzysowych warto mieć specjalny gaz na niedźwiedzie.

To też może cię zainteresować:

Kierowcy przecierali oczy ze zdumienia. Nawet w Bieszczadach taki widok nie zdarza się codziennie

"Jak się nie boisz, jesteś martwy". Bear Girl w królestwie niedźwiedzi [ROZMOWA]

Chciała wyprzedzić ciężarówkę na obwodnicy, ale było ślisko. Skończyło się dachowaniem na poboczu

Więcej o: