To nie latająca ryba, a 40-tonowy wieloryb. "Pierwszy raz widziałem, żeby humbak tak wyskoczył"

Humbaki zwykle wyskakują z wody, ale nie w całości. Craigowi udało się za to uchwycić ciężkiego wieloryba, który w wodzie zachowuje się niczym delfin.

Przeciętna waga dorosłego humbaka wynosi 36 tysięcy kilogramów. W przybliżeniu tyle samo ważą 24 dorosłe hipopotamy. Trudno sobie zatem wyobrazić, że tak duży wieloryb jest w stanie wyskoczyć ponad taflę wody. Oczywiście te ssaki często wyłaniają się z wody i z pluskiem się na niej "kładą", jednak niespotykanym widokiem jest ten ukazujący wieloryba wyskakującego z wody jak delfin.

Takie niecodzienne zdarzenie miało miejsce na wodach Oceanu Indyjskiego w pobliżu Mbotyi (Południowa Afryka) i zostało uchwycone przez Craiga Capeharta, nurka, który akurat relaksował się, wypoczywając na dmuchanej zabawce do pływania.

 

Według Craiga humbak mógł ważyć nawet 40 ton. Taka waga nie przeszkadzała mu jednak w tym, żeby z gracją wyskoczyć nad taflę wody:

- To bardzo rzadkie zjawisko. Widzi się delfiny czy żarłacze białe wyskakujące ponad wodę, ale to pierwszy raz, kiedy widziałem, jak robi to dorosły humbak! - Craig nie ukrywał, że był podekscytowany tym, co udało się mu zobaczyć. Nie tylko on uznał zjawisko za niezwykłe - filmik z wyskakującym z wody humbakiem obejrzało prawie 1,5 miliona ludzi.

Skaczą, bo polują

Humbaki to ssaki pływające we wszystkich oceanach. Najczęściej wyskakują z wody podczas polowań. Rzadko robią to jednak tak, jak wieloryb widoczny na nagraniu. Zazwyczaj humbaki nie w całości wyskakują z wody. Robią przy tym półobrót i z dużą siłą uderzają o taflę wody, ogłuszając swoje ofiary. W ciągu doby te wieloryby są w stanie zjeść ok. 1 tonę pokarmu.

To też może cie zainteresować:

Pojechali na ryby pod miasto i... prawie wskoczył im do łodzi wieloryb. Niesamowite nagrania z dwóch kamer

Pasażerka samolotu ucieszyła się z wolnego miejsca obok. Wtedy na podłokietnikach pojawiły się stopy

Więcej o: