Paryż, Londyn? Nie! To polskie miasto trafiło na listę 10 najlepszych dla turystów w Europie

Magazyn podróżniczy "Travel+Leisure" co roku przeprowadza plebiscyt "Najlepsze dla turystów europejskie miasto". Tym razem ranking zdominowały Hiszpania, Portugalia i Włochy, ale znalazło się też miejsce dla polskiego reprezentanta.

O tym, które miasta trafią do zestawienia, decydują sami turyści. Głosowanie odbywa się przez internet. Serwis Travel+Leisure zbiera ich opinie i co roku publikuje ranking "World Best Awards" .

Co decyduje o przyznaniu miastom tego miana? Pod uwagę brane są opinie na temat infrastruktury, w tym hoteli, połączeń lotniczych i lotnisk, wypożyczalni aut i rejsów wycieczkowych, a także zabytków, lokalnej kultury, kuchni czy... życzliwości mieszkańców.

Porto, Portugalia / fot. ShutterstockPorto, Portugalia / fot. Shutterstock Porto, Portugalia / fot. Shutterstock

W tym roku za najbardziej przyjazne turystom i jednocześnie najciekawsze zostały uznane przede wszystkim włoskie i hiszpańskie miasta. Zresztą nie po raz pierwszy - od lat są faworytami nie tylko w tym rankingu, ale i wielu innych.

Do tego ekskluzywnego grona w tym roku dołączyła również Portugalia z dwoma reprezentantami - na dziesiątym miejscu znalazła się Lizbona, a na dziewiątym Porto.

Portugalia? Dziękuję, wolę Polskę

Z rankingu wynika, że turystom jednak bardziej podoba się w Krakowie. Stolica Małopolski uplasowała się na ósmej pozycji. Wraz z Budapesztem, który zajął piąte miejsce, to jedyne miasta o chłodniejszym klimacie, które trafiły do pierwszej dziesiątki rankingu.

Kraków panoramaKraków panorama istock

Miejsca siódme i szóste przypadły odpowiednio hiszpańskiej Sewilli i włoskiej Sienie. O krok od podium znalazło się idealne do wakacyjnego wypoczynku San Sebastian. Trzecie miejsce zajmuje Barcelona, drugie Rzym, a pierwsze - od dziesięciu lat bez zmian - Florencja.

Ranking najlepszych dla turystów europejskich miast ma 15 pozycji. Poza pierwszą dziesiątką znalazł się m.in. Edynburg i Stambuł. A to sugeruje, że rzesze podróżników nadal chętnie odwiedzają Turcję mimo ostrzeżeń i opinii niebezpiecznego miejsca.

Turcja wakacje - Błękitny Meczet, StambułTurcja wakacje - Błękitny Meczet, Stambuł Shutterstock

Co ciekawe, w zestawieniu w ogóle nie znalazł się Paryż ani Londyn, które co roku odwiedzają miliony turystów. Najwyraźniej od fish&chips i bagietek bardziej cenią świeże ryby prosto z Atlantyku i zabytki włoskiego renesansu.

Zobacz też:

Masz dość leniuchowania na plaży? Poznaj 7 atrakcji, które odmienią twoje myślenie o północnej Polsce

Top 10. Najdziwniejsze plaże świata

Puszcza Białowieska jest zagrożona. Stworzono więc... jej cyfrową kopię

Więcej o: