Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową. Polski kompleks trafił na listę UNESCO

Unikatowy kompleks pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach ma szansę stać się szeroko rozpoznawalnym obiektem ściągającym tłumy turystów. Decyzja o tym, że trafi na prestiżową listę, już zapadła.

To wielka szansa dla wypromowania kompleksu, który tak naprawdę współtworzy aż 28 zabytkowych obiektów z Tarnowskich Gór, Zbrosławic i Bytomia. Są to m.in. kopalnie srebra, ołowiu i cynku z podziemnymi chodnikami, szybami górniczymi, wyrobiskami, sztolniami oraz stuletnim parkiem miejskim.

Unikat na skalę światową

"Perłą w koronie" jest unikalny system odwadniania. Wykorzystywanie (do celów konsumpcyjnych i przemysłowych) wody podziemnej na taka skalę jest pierwszym rozwiązaniem tego typu na świecie.

Wyjątkowe są też podziemia kopalni srebra, przez które prowadzi prawie dwukilometrowy szlak turystyczny - jedyny taki w Polsce. Całość znajduje się 40 metrów pod ziemią, a część trasy pokonuje się w łodziach.

Zobacz, jakie widoki kryją Tarnowskie Góry >>

To w zupełności wystarczyło, by znaleźć się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 9 lipca dnia w Krakowie odbyło się głosowanie na 41 już sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego członkowie decydowali o tym, które z 35 zgłoszonych obiektów zasługują na to wyróżnienie.

Jak na razie spośród 1052 obiektów ze 165 państw wpisanych na listę, tylko 15 jest z Polski. Kompleks z Tarnowskich Gór nie tylko powiększył tę skromną liczbę, ale też jest pierwszym zabytkiem z województwa śląskiego, który został uhonorowany tak prestiżowym wyróżnieniem.

Zobacz też:

"Nie ma tu nikogo poza nami". Tak wygląda miasto, w którym żyją tylko 4 osoby

Duńczycy budują, a nasi sąsiedzi już ją mają: niezwykła ścieżka pośród koron drzew [ZDJĘCIA]

Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Więcej o: