"Nie ma tu nikogo poza nami". Tak wygląda miasto, w którym żyją tylko cztery osoby

Tilt Cove to najmniejsze miasto Kanady. Choć mieszkają tu tylko dwa małżeństwa, w miejscowości działa poczta, a nawet... muzeum.

Położone w Nowej Fundlandii i Labradorze miasteczko Tilt Cove niegdyś tętniło życiem. Po tym, jak zabrakło tu możliwości pracy, jego mieszkańcy zaczęli wyjeżdżać. Znaleźli się jednak tacy, którzy nie wyobrażali sobie życia nigdzie indziej i mieszkają w kanadyjskim miasteczku do dzisiaj. To dwa małżeństwa - Margaret Collins z mężem i burmistrzem, Donem, oraz jej brat z żoną.

Margaret CollinsMargaret Collins BBC News/Youtube.com

Rodzina Margaret zamieszkiwała w Tilt Cove już od 1813 roku.

Dwie latarnie i muzeum

Co ciekawe miasteczko o tak małej populacji funkcjonuje zaskakująco sprawnie. W Tilt Cove działają poczta, wywóz śmieci i ośrodek konserwacji dróg. Jedynym miejskim oświetleniem są dwie uliczne latarnie. 

Miasteczko może również poszczycić się własnym, maleńkim muzeum. Placówka została wybudowana przez Dona i była prezentem dla Margaret na jej czterdzieste urodziny. Eksponatami są listy mieszkańców, zdjęcia Tilt Cove z czasów jego świetności oraz przedmioty codziennego użytku. 

Tilt CoveTilt Cove BBC News/Youtube.com

Niegdyś miasteczko liczyło dwa tysiące osób. Dobrze prosperujące kopalnie miedzi dawały ludziom zatrudnienie i poczucie finansowego bezpieczeństwa. W 1967 roku kopalnie zawaliły się z niewiadomego powodu, pozostawiając górników bez pracy. Tilt Cove nie dawało żadnych innych możliwości zarobku, więc ludzie zaczęli je opuszczać. 

Pochłaniane przez naturę

Collinsowie nieraz wspominają czasy, w których miejscowość tętniła życiem. Patrząc na rozpadające się budynki powoli pochłaniane przez naturę, trudno uwierzyć, że dawniejsi mieszkańcy wychodzili wieczorami do kina, kręgielni czy nocnych klubów.

Margaret nie przeszkadza jednak wszechobecna pustka. - Nie ma tu nikogo poza nami i jesteśmy z tego powodu szczęśliwi - twierdzi.

Wszystko, czego potrzeba

Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że pozostanie w Tilt Cove do końca życia może być problematyczne. Nie są pewni, czy poradzą sobie sami na starość. W takich chwilach przypominają sobie jednak zmarłą w 2015 roku matkę Dona. Choć kobieta była już bardzo chora i dostała propozycję przeniesienia się do Grand-Falls Windsor, gdzie miałaby zapewnione leczenie, stanowczo odmówiła:

- Co dobrego w tym, że poszłabym i umarła tam daleko, ze złamanym sercem. Równie dobrze mogę zostać tu, gdzie moje miejsce.

Don mówi, że chętnie zostałby w Tilt Cove na starość, o ile znalazłaby się osoba, która byłaby w stanie przeprowadzić się tu i pielęgnować jego oraz jego żonę.

- Mamy wodę i kanalizację. Mamy lampy uliczne, wywóz śmieci. Przez pięć dni w tygodniu działa poczta. To wszystko, czego potrzebujemy. Dzięki temu żyjemy komfortowo i w spokoju - podsumowuje Don.

Tilt Cove nie jest jedynym tak nietypowym miastem. Ten kurort kryje tajemnicę, o której wiedzą nieliczni. Więcej dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo

To też może cię zainteresować:

Po obejrzeniu tych zdjęć zapragniesz pojechać pod namiot. Takich widoków nie zobaczysz z okien hotelu

30 zł za nocleg w najbardziej radioaktywnym miejscu świata. Otwarto pierwszy hostel w Czarnobylu

Komentarze (78)
"Nie ma tu nikogo poza nami". Tak wygląda miasto, w którym żyją tylko cztery osoby
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 119 razy 87

  Sprawa warta przemyślenia... spokój od Tv, Rydzyka i PIS. :))))) Natura ... jade !

 • donsarcasm

  Oceniono 48 razy 36

  A jest Wi-Fi?

 • maxthebrindle

  Oceniono 43 razy 35

  Cztery osoby w miasteczku? Gdyby to było w Polsce, to w wyborach samorządowych byłoby zarejestrowanych minimum 6 komitetów, zaś agitacji za tymi 'właściwymi' podjęliby się księża z pięciu parafii, w tym dwóch nowo powstałych, z kościołami w budowie, każdy na 400 miejsc siedzących plus organy i obrazek w złotej koszulce...

 • artur0121

  Oceniono 32 razy 28

  widać ze nie nasi, nasi by się pozabijali znając naszą życzliwość, sąsiedzką.

 • niebozaoknem

  Oceniono 22 razy 22

  Kuszące.

 • igor.bilyj

  Oceniono 29 razy 21

  Trzeba było to miasteczko sfotografować w zimie, jak było dużo śniegu, a nie w środku lata.

 • respons

  Oceniono 26 razy 20

  Niestety tak może wyglądać i w Polsce wiele miast, nie trzeba będzie jechać do Kanady.

 • lech2011

  Oceniono 37 razy 17

  a dlaczego to ciągle nazywa się miastem ?
  U nas to nie byłaby nawet wieś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX