Las na powierzchni 3,5 metrów kwadratowych? Ta kostka moze uratować nas przed smogiem

Współcześnie smog jest na tyle poważnym problemem, że władze większych miast po otrzymaniu informacji o jego wysokim stężeniu, radzą mieszkańcom pozostać w domach. Niemieccy naukowcy wymyślili wynalazek, który skutecznie upora się ze smogiem.

Czy da się zmieścić las na powierzchni 3,5 metrów kwadratowych? Inżynierowie, architekci i informatycy, którzy stworzyli projekt o nazwie CityTree, udowodnili, że to możliwe.

Projekt niemieckiej firmy Green City Solutions to kwadratowa ścianka, we wnętrzu której znajduje się mech będący w stanie przefiltrować tyle zanieczyszczeń, co 275 drzew. Rośliny są w stanie pochłonąć smog znajdujący się w zasięgu 50 metrów.

City TreeCity Tree City Tree/materiały prasowe

Filtruje i chłodzi

Instalacja jest samowystarczalna - posiada bowiem baterie słoneczne zasilające umieszczone w niej zbiorniki wodne, które regularnie podlewają mech. Dzięki temu również powietrze wokół ścianki jest chłodniejsze i lepiej nawilżone.

Sposób na reklamę

CityTree występuje w dwóch wersjach - smuklejszej, bez ławki oraz większej, z drewnianym siedziskiem. Ponadto twórcy informują, że na instalacji może znajdować się powierzchnia reklamowa. Rośliny mogą mieć też różne kolory lub układać się w określony wzór. 

Obecnie firma prowadzi dalsze testy sprawdzające, jakie jeszcze rośliny mogłyby mieć podobną wydajność, jeśli chodzi o filtrowanie zanieczyszczeń, co pierwotnie zastosowana w ściance odmiana mchu.

Kiedy w Krakowie?

CityTree znalazło się na razie w 20 miastach, m.in. w Brukseli, Hong Kongu, Paryżu i Oslo. Produkt Green City Solutions jest innowacyjny, więc jego instalacja jest droga - jej koszt wynosi 25 tysięcy dolarów.

Zielone ścianki niegdyś miały stanąć też w Krakowie (w miejscach, w których nie można zasadzić drzew) po tym, jak projekt wygrał organizowany tam Smogathon. Niestety, z powodu wysokich kosztów, projekt wstrzymano.

To też może cię zainteresować:

Jak przetrwać w mieście i w lesie? Przydatne rzeczy i pytania, na które warto znać odpowiedź

Turystom udało się uchwycić niezwykłe zjawisko. Myśleli, że ta sowa chce ich zaatakować [WIDEO]

Zachód słońca nad polskim morzem, z dala od tłumów? Odkrywamy Gdynię, jakiej nie znacie [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: