Czy da się zmieścić las na powierzchni 3,5 metrów kwadratowych? Inżynierowie, architekci i informatycy, którzy stworzyli projekt o nazwie CityTree, udowodnili, że to możliwe.
Projekt niemieckiej firmy Green City Solutions to kwadratowa ścianka, we wnętrzu której znajduje się mech będący w stanie przefiltrować tyle zanieczyszczeń, co 275 drzew. Rośliny są w stanie pochłonąć smog znajdujący się w zasięgu 50 metrów.
City Tree City Tree/materiały prasowe
Instalacja jest samowystarczalna - posiada bowiem baterie słoneczne zasilające umieszczone w niej zbiorniki wodne, które regularnie podlewają mech. Dzięki temu również powietrze wokół ścianki jest chłodniejsze i lepiej nawilżone.
CityTree występuje w dwóch wersjach - smuklejszej, bez ławki oraz większej, z drewnianym siedziskiem. Ponadto twórcy informują, że na instalacji może znajdować się powierzchnia reklamowa. Rośliny mogą mieć też różne kolory lub układać się w określony wzór.
Obecnie firma prowadzi dalsze testy sprawdzające, jakie jeszcze rośliny mogłyby mieć podobną wydajność, jeśli chodzi o filtrowanie zanieczyszczeń, co pierwotnie zastosowana w ściance odmiana mchu.
CityTree znalazło się na razie w 20 miastach, m.in. w Brukseli, Hong Kongu, Paryżu i Oslo. Produkt Green City Solutions jest innowacyjny, więc jego instalacja jest droga - jej koszt wynosi 25 tysięcy dolarów.
Zielone ścianki niegdyś miały stanąć też w Krakowie (w miejscach, w których nie można zasadzić drzew) po tym, jak projekt wygrał organizowany tam Smogathon. Niestety, z powodu wysokich kosztów, projekt wstrzymano.
Jak przetrwać w mieście i w lesie? Przydatne rzeczy i pytania, na które warto znać odpowiedź
Turystom udało się uchwycić niezwykłe zjawisko. Myśleli, że ta sowa chce ich zaatakować [WIDEO]