To państwo w całości wystawiło się na Airbnb. Obowiązuje tylko jedna zasada [WIDEO]

Zamiast pokoi i mieszkań, lasy, skały i jeziora. Taką ofertę światu postanowili złożyć Szwedzi, którzy wystawili w serwisie Airbnb cały swój kraj. Po co? By promować turystykę.

Allemansrätten, czyli w wolnym tłumaczeniu "wolność we włóczeniu się" to, zgodnie z tym, co można przeczytać w ofercie Szwecji na Airbnb, niezbywalna i podstawowa reguła chroniona przez tutejsze prawo.

Jedzenie jagód prosto z krzaczka

Co to oznacza w praktyce? Że każdemu wolno - za darmo - eksplorować szwedzką naturę, która nie jest po prostu zbiorem drzew, zbiorników wodnych i klifów, tylko doskonale wyposażonym i umeblowanym lokum, w którym można się poczuć jak w domu:

To miejsce, gdzie możesz jeść jagody prosto z krzaczka, spać pod gołym niebem, pływać w jeziorach i włóczyć się, gdzie ci się podoba.

Oczywiście ta wolność ma swoje granice. Zgodnie ze słowami Jenny Kaiser, czyli przedstawicielki organizacji turystycznej Visit Sweden stojącej za całą akcją, swoboda tego nietypowego "wynajmu" jest ograniczona jedną zasadą -  nie wolno zakłócać "spokoju pobliskich domów i zwierząt" i wkraczać bez pozwolenia na teren prywatny. 

Zobacz zdjęcia z lokalizacji, które "wynajmuje" Szwecja >>

Ale jej uszanowanie nie powinno nikomu sprawić problemu, bo Szwecja ma do zaoferowania około 100 mln hektarów przestrzeni, którą zamieszkuje zaledwie 10 mln osób. I jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcieliby odpocząć od miejskiego zgiełku, tłumów, a nawet ludzi w ogóle.

Nie tylko Szwecja może pochwalić się tak zachwycającą przyrodą. Na naszym wideo zobaczysz, jak niesamowicie łączą się dwie rzeki w Genewie w Szwajcarii:

Zobacz wideo

Klif z panoramicznym widokiem na ocean w gratisie

Największym atutem tego skandynawskiego kraju są bowiem nie zabytki, ale przyroda. Stąd w ofercie "najmu" na Airbnb wśród polecanych "miejscówek" znalazły się między innymi "kamienista wyspa w Archipelagu Sztokholmskim", "przytulna leśna polana", "klasyczny punkt widokowy na spektakularne góry" czy "klif z panoramicznym widokiem na ocean". Wszystkie - wzorem ofert mieszkań w serwisie - mają dokładny opis, galerię zdjęć i oczywiście oceny od osób, które je odwiedziły.

Sam pomysł na tę promocję i jego realizacja - sądząc po dotychczasowych reakcjach internautów, bardzo trafiona - to dzieło specjalistów od marketingu z firmy Forsman & Bodenfors. Jej uzupełnieniem jest krótkie, klimatyczne wideo, które daje przedsmak tego, czego można doświadczyć, odwiedzając Szwecję.

 

Nabraliście ochoty na wędrówkę po tym pięknym skandynawskim kraju? My już rezerwujemy bilety!

Komentarze (25)
To państwo w całości wystawiło się na Airbnb. Obowiązuje tylko jedna zasada [WIDEO]
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 24 razy 22

  Które to zycie tego artykulu? Widze komentarze 2 letnie, roczne, 10 miesieczne, nówki sztuki (grudzien 2019).
  Czuje sie jakbym w skladnicy serow dojrzewajacychsie znalazl. Albo w winnicy. Pozdrawiam tych, którzy czytaja mnie w przyszlosci (2020 lub pozniej). Jak obecnie wyglada Polska? Juz pozbyliscie sie tych pisiorow? Adrian przerznal wybory? Mamy prezydenta Holownie? Czy jednak Kidawe? No bo chyba nie Bosaka albo innego Korwina? Pozdrowienia z przeszlosci!

 • feelek

  Oceniono 11 razy 11

  B. przepraszam, ale Szwecja ma do zaproponowania 41 mln hektarów....
  ... nie 100 000 000.
  100 mln ha powierzchni....
  ...nie przestrzeni.... a powierzchni...
  ... jest też coś takiego jak rzetelność dziennikarza
  Praca taka jak każda inna i też wymaga takich drobiazgów jak:
  rzetelność,
  szacunek dla czytającego...

  Takie tam...
  pizdryki...

 • moniym

  Oceniono 8 razy 8

  W filmie mówią o 100 milionach akrów a nie hektarów. A 1 akr to 0,4 hektara. Taka mała różnica bez znaczenia dla autora tekstu.

 • mer-llink

  Oceniono 10 razy 8

  "...klif z panoramicznym widokiem na ocean" - w dalszym ciągu to mają?
  A na który tak mniej więcej?

 • janjan101

  Oceniono 7 razy 7

  Jakby jarosław był królem Szwecji to i widok ma ocean by mieli i kolonię zaoceaniczną w San Escobar.

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 6

  100mln ha? A ile to bedzie w boiskach pilkarskich? Do tego jeszcze podajcie rozmiar Bałtyku w basenach olimpijskich i bedzie artykulik jak malowany

 • tadec

  Oceniono 5 razy 5

  Mierzmy jednak poziom cen w relacji z sila nabywcza lokalnej pensji.W takim ukladzie Norwegia jest o wiele tansza od Polski. Nawet tajska zone mozna sobie kupic w internecie za ca.100 euro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX