Najdłuższy szlak rowerowy świata - ani jednego samochodu przez ponad... 21 tys. kilometrów!

Kanada z okazji 150-tej rocznicy istnienia kraju otwiera najdłuższą trasę rowerową na świecie. Jej przejechanie to nie lada wyzwanie. Podróż może zająć wiele miesięcy.

The Great Trial, czyli Wielki Szlak, to zdecydowanie odpowiednia nazwa dla najdłuższego na świecie szlaku rowerowego. Znajduje się w Kanadzie, a jego długość to - bagatela - 21 500 kilometrów. To tak, jakby dwukrotnie okrążyć księżyc (obwód: 10 921 km) albo objechać Polskę wzdłuż granicy ponad sześć razy (długość granic Polski wynosi 3511 km).

Rowerowy gigant

Wielki Szlak to największa trasa rekreacyjna na świecie. Ciągnie się i wije przez całą Kanadę, niczym potężny wąż. Dzięki temu z perspektywy roweru (a zimą nart, psiego zaprzęgu lub skutera) można podziwiać różnorodność kanadyjskich krajobrazów: od surowych lasów zamieszkałych przez łosie, rysie i niedźwiedzie, przez nowoczesne aglomeracje, urocze kanadyjskie wioski, po krystalicznie czyste jeziora, zimne, strzeliste góry i palące słońcem pustynie.

Wielki Szlak. Najdłuższy szlak rowerowy na świecie.Wielki Szlak. Najdłuższy szlak rowerowy na świecie. Fot. https://thegreattrail.ca/

Bez wątpienia jedną z największych zalet, jest to, że Wielki Szlak jest w 100 procentach wolny od samochodów. Tak, przez ponad 20 tysięcy kilometrów ani jednego samochodu. Brzmi wspaniale! Szlak prowadzi głównie przez wiejskie drogi. 

 

A co, jeżeli komuś znudzi się jazda rowerem? To żaden problem. Po szlaku można podróżować pieszo, konno, na nartach, skuterem śnieżnym, a nawet psim zaprzęgiem. Mało? Ląd można zamienić na wodę. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wielki Szlak ma swój własny interaktywny serwis internetowy, w którym podane są najważniejsze informacje na jego temat. Co ciekawe, każdy będąc w Kanadzie może wpisać swoją obecną lokalizację, a mapa wyświetli najszybszą drogę na szlak. Trasa została pomyślana w taki sposób, by 80 proc. Kanadyjczyków miało do niego maksymalnie pół godziny drogi od swojego miejsca zamieszkania.

 

Budowę Wielkiego Szlaku rozpoczęto w 1992 roku, a zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano na 150. rocznicę powstania Kanady, co wypada w lipcu 2017 roku.

Więcej informacji na temat Wielkiego Szlaku możecie znaleźć na The Great Trial, na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz też:

Waży prawie 200 ton, a na swoje ofiary rzuca się z gracją baletnicy. Tak poluje największe zwierzę świata [WIDEO]

Gołe pośladki na tle pięknych widoków? To nowy trend na Instagramie. A my już wiemy, że świat stanął na głowie

Mania skakania - Polacy pokochali parki trampolin. Sprawdzamy te najfajniejsze w kraju [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: