Waży prawie 200 ton, a na swoje ofiary rzuca się z gracją baletnicy. Tak poluje największe zwierzę świata [WIDEO]

Dzisiaj zabierzemy Cię w niezwykłą podróż na wody Pacyfiku u wybrzeży Nowej Zelandii, gdzie na własne oczy zobaczysz, jak polują płetwale błękitne - największe żyjące zwierzęta na świecie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie, którzy zajmują się badaniem ssaków morskich, przy użyciu drona uchwycili moment, w którym płetwal błękitny poluje na gigantyczną ławicę krylu. Widok jest tak niesamowity, że nagranie można oglądać bez końca. Z lotu ptaka jak na dłoni widać potężne cielsko płetwala błękitnego (długość jego ciała odpowiada prawie dwóm miejskim autobusom) wyłaniające się z morskich głębin.

Morski gigant pomimo wagi, która może dochodzić nawet do 200 ton, z gracją baletnicy podpływa do ciągnącej się na kilkanaście metrów ławicy krylu (małe skorupiaki, które wyglądem przypominają krewetki), otwiera paszczę i w kilka sekund jak odkurzacz wciąga miliony maleńkich skorupiaków. Napiszemy to jeszcze raz: widok jest niesamowity!

 

Technika polowania wybrednych olbrzymów

Kiedy rozpędzony płetwal zbliża się do ławicy krylu, obraca się na bok, lekko rozchyla paszczę i dosłownie wbija się w swoje ofiary. Wtedy szeroko otwiera pysk i pochłania swój posiłek. Dziennie dorosły płetwal zjada nawet do 4 ton pożywienia. Co ciekawe płetwale są dosyć wybredne. Ponieważ "atak" wymaga ogromnego wysiłku, płetwale polują tylko na wybrane przez siebie ławice, które uznają za wystarczająco duże.

Zobacz też:

Polska buduje własną Chorwację. Ma być wszystko: plaża, pasterskie chatki, Dubrownik i Split [ZDJĘCIA]

Szwajcarię znasz tylko z reklam czekolady? Błąd! Tutaj nawet wiadukt kolejowy wygląda jak z filmu [ZDJĘCIA]

Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą

Więcej o: