Sfotografował wybuch wulkanu na tle drogi mlecznej. Zrobienie takiego zdjęcia graniczy z cudem [ZDJĘCIE]

Na zrobienie tego zdjęcia fotograf z Holandii czekał kilkanaście godzin, a dokładniej... całe życie. Efekt? Jak z filmu sci-fi!

Holenderski fotograf Albert Dros dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwej. Na jednym zdjęciu uchwycił dwa niezwykłe zjawiska naturalne: moment obfitej erupcji czynnego wulkanu Fuego w Gwatemalii i niebo rozświetlone przez drogę mleczną.

Zdjęcie, na które czekasz całe życie

Na szansę zrobienia takiego zdjęcia Albert czekał całe życie, a do jego wykonania przygotowywał się miesiącami. Precyzyjnie wybrał datę i miejsce zdjęć - zbocze góry, z której był najlepszy widok na wulkan Fuego. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pozostało już tylko czekać.

ZOBACZ WYBUCH WULKANU NA TLE DROGI MLECZNEJ >>>

Wulkan Fuego podczas erupcji.Wulkan Fuego podczas erupcji. Fot. Albert Dros

Albert czekał na dogodny moment zrobienia zdjęć od południa. Właściwa chwila nastąpiła w środku nocy. Na niebie nie było ani jednej chmury, księżyc rzucał idealne światło. Warunki do robienia zdjęć były wymarzone. Albert wiedział, że ma szczęście i czuł, że kulminacyjny moment zbliża się wielkimi krokami. Nagle stało się. Dymiący już od kilku godzin wulkan Fuego eksplodował i wypluł bezładnie w powietrze potoki lawy.

Czerwono-złoty, skrzący się płyn, na tle ciemnego nieba przypominał fontannę ognia, ale to nie wszystko. Erupcji wulkanu towarzyszyło niebo rozświetlone drogą mleczną. Iluminacji dopełniły majaczące na horyzoncie światła miast. Całość zapiera dech w piersiach.

Wybuch wulkanu na tle drogi mlecznej.Wybuch wulkanu na tle drogi mlecznej. Fot. Albert Dros

Dźwięk erupcji mnie sparaliżował. Czułem trwogę (...) Kiedy spojrzałem w obiektyw, nie mogłem uwierzyć w to, co widzę.

Udało się. Albert spełnił swoje marzenie, a dzięki jego pasji możemy podziwiać niezwykłe zdjęcia, których wykonanie ze względu na specyfikę i rzadkość zjawisk, praktycznie graniczy z cudem.

ZOBACZ WYBUCH WULKANU NA TLE DROGI MLECZNEJ >>>

Albert Dros jest zawodowym fotografem. Jego pasją jest fotografowanie krajobrazów. Więcej jego zdjęć możecie zobaczyć na jego stornie albertdros.com, Facebooku i na Instagramie

Zobacz też:

W tej wiosce swój niepowtarzalny ornament ma nawet komisariat policji, a każdy dom to prawdziwe dzieło sztuki [ZDJĘCIA]

Wow! Tulipany w Holandii z lotu ptaka przypominają "pachnące kolorowe dywany" [ZDJĘCIA]

Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą

Komentarze (35)
Sfotografował wybuch wulkanu na tle drogi mlecznej. Zrobienie takiego zdjęcia graniczy z cudem [ZDJĘCIE]
Zaloguj się
 • kwantowypajonk

  Oceniono 11 razy 7

  Jaki trzeba mieć aparat żeby zmieścić na JEDNYM rawie taki zakres tonalny ?
  doskonale widoczna droga mleczna (słabe światło), bardzo jasne pasmo za wulkanem i jednocześnie bardzo jasna lawa na samym wulkanie. Co z ekspozycją przy tak różnorodnym oświetleniu, na pewno musiało to być poddane sporej edycji.

  Jednak samo w sobie zdjęcie jest fascynujące, bo wymaga niebywałego trudu żeby wyedytować takie zdjęcie do takiego stanu.

 • Miloslaw Spiewak

  Oceniono 4 razy 4

  To jest złożenie kilku kadrów, różnie naświetlonych. To oczywista technika w podobnej sytuacji. Podpis pod zdjęciem jest beznadziejny. "Księżyc rzucał idealne światło"... na Drogę Mleczną? Gwiazdy a w szczególności Drogę Mleczną fotografuje się w noc bezksiężycową.

 • mr_gm

  Oceniono 8 razy 4

  A za za jakiś czas okaże się, że to tylko Photoshop, co obecnie jest nagminne.

 • wiezet

  Oceniono 7 razy 3

  Bez prześwietleń, bez smużenia, bez błędów..... Sorry duże bardzo, ale niech koleś pokaże materiał wyjściowy cokolwiek by to nie było, RAW ,TIFF, szklana płyta, błona 6X6,negatyw dziargany majzlem w kamieniu...... Na razie pochwalił się doskonałym warsztatem obróbki nakładek.......

 • Oceniono 2 razy 2

  to nie jest zdjęcie tylko komputerowy obrazek złożony sztucznie z 3 albo 5 zdjęć w photoshopie wykonanych mam nadzieję w tym samym miejscu i czasie a nie, że koleżka sfotografował niebo pól roku wcześniej. zdjęcia zostały wykonane z różną ekspozycją (co widać po strasznie jasnym mieście i umiarkowanie jasnym wulkanie (SIC!) ) a potem złożonymi w jedno.. Czyli ściema.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 2 razy 2

  Dwie foty, na każdej inaczej umiejscowiona Droga Mleczna. Posiedział facet nad obróbką ;)

 • xegar

  Oceniono 2 razy 2

  Księżyc nie mógł rzucać światła, bo by zdjęcie prześwietlił. No chyba że był w nowiu... ;-)

  Takie zdjęcia naświetla się długo, więc załapanie się na smugi erupcji i słabe światło wulkanu to wcale nie taki wyczyn. Zupełnie prosty w porównaniu z tym:

  twistedsifter.com/2011/01/picture-of-the-day-the-iss-and-solar-eclipse-jan-5-2011/

  Fotograf tego ostatniego miał niecałą sekundę na zrobienie zdjęcia. Aby sfotografować przemykającą przed Słońcem Międzynarodową Stację Kosmiczną, musiał być w ściśle określonym geograficznie miejscu. I do tego udało się to miejsce zgrać z zaćmieniem Słońca, prawdziwy życiowy rarytas.

 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 1 raz 1

  pie...cie jak potluczeni; takie cos codziennie widac, trzeba tylko tam byc

 • kloceklego

  Oceniono 3 razy 1

  " Zrobienie takiego zdjęcia graniczy z cudem "

  Rajt:
  - droga mleczna się nie rusza; jest cały czas obecna i nie znika;
  - wulkan jest w tym samy miejscu non stop;
  - a ile tam fotoszopa?
  - zdefiniujcie cud

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX