Polska buduje własną Chorwację. Ma być wszystko: plaża, pasterskie chatki, Dubrownik i Split [ZDJĘCIA]

W Krakowie ma powstać kompleks wzorowany na krajobrazie jednego z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Projekty wymyśliły cztery studentki.

Już niedługo nie trzeba będzie jechać nad Adriatyk, żeby poczuć się jak w Chorwacji. Wszystko za sprawą projektu, który wygrał w konkursie na zagospodarowanie przestrzeni Parku Miejskiego Bagry Wielkie zlokalizowanego na terenie Krakowa. 

Zwycięska koncepcja powstała na międzynarodowych studenckich warsztatach, które odbyły się 27-31 marca tego roku w stolicy Małopolski. Jej autorki, czyli Marija Petricević, Mira Medović, Katarzyna Machaj i Małgorzata Czyszczoń przez pięć dni w pocie czoła pracowały nad projektem, który ma przemienić wschodnią część parku w "Małą Chorwację".

Dzięki projektowi polsko-chorwackiego zespołu krakowski park przemieni się w 'Małą Chorwację'Dzięki projektowi polsko-chorwackiego zespołu krakowski park przemieni się w 'Małą Chorwację' fot. Materiały prasowe

Jak daleko do Chorwacji? Pięć kilometrów od centrum Krakowa

Częścią Bagrów jest zalew - on ma udawać Adriatyk. Ma też powstać porządna poszerzona plaża z promenadą "o przebiegu kształtem zbliżonym do chorwackiej granicy". Na jej trasie mają zostać wyznaczone obszary stanowiące symboliczne odpowiedniki najpopularniejszych miast tego kraju.

Póki co wiadomo, że mają się w nich znaleźć tablice informacyjno-edukacyjne na ich temat oraz miejsca do wypoczynku. Dzięki temu będzie można sobie wybrać, w jakim "mieście" chce się spędzić czas - Dubrowniku, Splicie czy Zadarze. I to wszystko ledwie pięć kilometrów od centrum Krakowa.

Położenie parku nad wodą ma być wykorzystane do maksimum. Oprócz molo dla wędkarzy ma również zostać stworzona "baza wypadowa" dla żaglówek i innych wodnych atrakcji - niemal dokładnie tak, jak nad Adriatykiem.

Ma być też dużo miejsca na inne sporty i zabawę. Plac zabaw z pagórkami, park linowy dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej i specjalne boiska do grania w tradycyjną, ulubioną zwłaszcza przez starszych mieszkańców Dalmacji, grę "w kule", czyli boćanje.

Będą pagórki, lasy, plaża i woda. Nie zabraknie też miejsca na sport i odpoczynekBędą pagórki, lasy, plaża i woda. Nie zabraknie też miejsca na sport i odpoczynek fot. Materiały prasowe

Najbardziej zalesiona część ma w przyszłości "udawać" górzyste tereny Chorwacji, gdzie w ramach dodatkowej atrakcji na drzewach mają się znaleźć pasterskie domki.

Wspomnienie centralnej części tego kraju i intensywny kontakt z przyrodą mają zapewnić z kolei polany, kwietne łąki i miejsce do obserwacji ptaków. Wszystko połączone główną ścieżką, która ma umożliwić dotarcie do wszystkich miejsc i atrakcji.

Dla głodnych i zmęczonych też się coś znajdzie. Projektantki nie zapomniały o siedziskach i miejscach do opalania czy przebieralniach przy plaży, toaletach i lokalach gastronomicznych. Te ostatnie mają serwować polską i chorwacką kuchnię.

Jak na urlopie

Czemu akurat Chorwacja? To jedno z topowych miejsc, gdzie Polacy wyjeżdżają na wakacje, więc przestrzeń przeznaczona do odpoczynku i rekreacji "stylizowana" na Chorwację ma sprawić, że poczują się jak na letnim urlopie nad Adriatykiem.

Chodzi też o wzmocnienie polsko-chorwackich relacji i promowanie tego kraju nad Wisłą. Stąd nie dziwi, że w organizację warsztatów i konkursu, którego efektem ma być "Mała Chorwacja", oprócz urzędu i prezydenta miasta czy Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zaangażował się też chorwacki konsul w Krakowie.

Wszystko po to, by Polacy mogli się poczuć jak na urlopie za granicą nie wyjeżdżając z krajuWszystko po to, by Polacy mogli się poczuć jak na urlopie za granicą nie wyjeżdżając z kraju fot. Materiały prasowe

Póki co nie ma jeszcze ustalonego terminu, od kiedy będzie można korzystać z dobrodziejstw przeobrażonego parku. Nie wiadomo też, jakie będą koszty całego przedsięwzięcia ani źródło ich sfinansowania.

Dyrektor współodpowiedzialnego za projekt i warsztaty Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie informuje tylko, że prace nad stworzeniem "Małej Chorwacji" prawdopodobnie rozpoczną się po wakacjach przyszłego roku.

Zanim to jednak nastąpi, koncepcja zostanie jeszcze skonsultowana z mieszkańcami miasta i zweryfikowana pod kątem obowiązującego w dzielnicy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz też:

Sfotografował wybuch wulkanu na tle drogi mlecznej. Dziś nie musicie oglądać już nic więcej [ZDJĘCIE]

W tej wiosce swój niepowtarzalny ornament ma nawet komisariat policji, a każdy dom to prawdziwe dzieło sztuki [ZDJĘCIA]

Komentarze (153)
Polska buduje własną Chorwację. Ma być wszystko: plaża, pasterskie chatki, Dubrownik i Split [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • substorm

  Oceniono 196 razy 174

  Glowne atrakcje to opalanie sie smogiem i plywanie w sciekach a dla smakoszy ryb stare mrozonki z tesco. Chorwacja juz sie trzesie.

 • pedro.666

  Oceniono 157 razy 151

  Wiecie, co robi ta Chorwacja? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Chorwacja na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą Chorwacją? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! (a na koniec - protokół zniszczenia...)

 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 89 razy 81

  Zbudowalismy juz Japonie. Potem Irlandie. Teraz Chorwacja. A po niej?

 • heliheli

  Oceniono 69 razy 61

  wiecie co zbuduja ? go/wno zbuduja ...... tylko po drodze paru misiow wezmie piniondz za plany , ewaluacje , projekty , rysunki , etc .... a na koniec bedzie go/wno z tego

 • Robert Pajak

  Oceniono 42 razy 38

  ,,Polacy nie gęsi, swoją Chorwację mają." Proponuję autorowi zaznajomienie się z etymologią tego wyrażenia przed bezmyślnym jego powtarzaniem.

 • mncj

  Oceniono 40 razy 34

  "projekt" czterech studentek..... dalej nie trzeba komentować... Żal tylko, że gazeta zajmuje się jakimś g...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX