Zimą Bajkał całkowicie zamarza. Krystalicznie czysta woda zamienia się w gruby na kilka metrów lód, który jest w stanie wytrzymać nacisk nawet kilkutonowego pojazdu. Podczas zimy mieszkańcy pokonują jezioro, przejeżdżając po nim samochodami. Po ściętej mrozem powierzchni można spacerować i jeździć na nartach. Tafla przypomina szklany klejnot.
Zobacz zdjęcia zamarzniętego Bajkału >>>
Wszystko za sprawą niezliczonych wzorów pęknięć i rys, które ciągną się kilometrami i tworzą niezwykłe mozaiki o bajkowym wyglądzie. Przez taflę lodu (widoczność przekracza nawet kilkadziesiąt metrów!), jak na dłoni widać podwodny świat: zamarzniętą roślinność, kamienie, a nawet ryby. Lód sprawia wrażenie zastygłego akwarium.
Zobacz zdjęcia zamarzniętego Bajkału >>>
Bajkał jest nie tylko najstarszym jeziorem świata (ma ponad 25 milionów lat), ale i najgłębszym słodkowodnym zbiornikiem na naszym globie. W najgłębszym miejscu osiąga aż 1642 metry głębokości! Ale to nie wszystko. Wody Bajkału są miejscem życia ponad półtora tysiąca gatunków zwierząt i roślin, a ponad 80 proc. z nich występuje tylko tu. Od 1996 roku jezioro Bajkał wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na Instagramie pojawiają się kolejne zdjęcia zamarzniętego Bajkału:
Zobacz też: "Płonące Tatry" - tak wygląda nadciągający halny. Wow! [ZDJĘCIA]