Najgłębsze jezioro na świecie w zimie zamienia się w lodową autostradę [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]

Zastanawialiście się jak podczas mroźnej, syberyjskiej zimy wygląda Bajkał - najgłębsze jezioro na świecie? Dzięki zdjęciom Rosjanki Kristiny Makeevej możemy na własne oczy doświadczyć piękna tego miejsca.

Zimą Bajkał całkowicie zamarza. Krystalicznie czysta woda zamienia się w gruby na kilka metrów lód, który jest w stanie wytrzymać nacisk nawet kilkutonowego pojazdu. Podczas zimy mieszkańcy pokonują jezioro, przejeżdżając po nim samochodami. Po ściętej mrozem powierzchni można spacerować i jeździć na nartach. Tafla przypomina szklany klejnot.

Zobacz zdjęcia zamarzniętego Bajkału >>>

 

Wszystko za sprawą niezliczonych wzorów pęknięć i rys, które ciągną się kilometrami i tworzą niezwykłe mozaiki o bajkowym wyglądzie. Przez taflę lodu (widoczność przekracza nawet kilkadziesiąt metrów!), jak na dłoni widać podwodny świat: zamarzniętą roślinność, kamienie, a nawet ryby. Lód sprawia wrażenie zastygłego akwarium.

Weszli z kamerą do opuszczonego schronu. Kartki z rosyjskimi zapiskami były tylko pierwszym odkryciem...

 

Zobacz zdjęcia zamarzniętego Bajkału >>>

Bajkał jest nie tylko najstarszym jeziorem świata (ma ponad 25 milionów lat), ale i najgłębszym słodkowodnym zbiornikiem na naszym globie. W najgłębszym miejscu osiąga aż 1642 metry głębokości! Ale to nie wszystko. Wody Bajkału są miejscem życia ponad półtora tysiąca gatunków zwierząt i roślin, a ponad 80 proc. z nich występuje tylko tu. Od 1996 roku jezioro Bajkał wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Instagramie pojawiają się kolejne zdjęcia zamarzniętego Bajkału:

 
 

Zobacz też: "Płonące Tatry" - tak wygląda nadciągający halny. Wow! [ZDJĘCIA]

Więcej o: