Wszystko zaczęło się od 1884 roku. Wtedy Karl Elsener I w miejscowości Ibach, w szwajcarskim kantonie Schwyz, założył niewielki, rodzinny warsztat zajmujący się ostrzeniem i produkcją noży. Dla rozwoju tego małego zakładu rzemieślniczego przełomowe okazały się dwa wydarzenia. Rok 1897, w którym opatentowany został Oryginalny Szwajcarski Scyzoryk Oficerski i Sportowy oraz 1921, kiedy to wynaleziono stal nierdzewną i zaczęto wykorzystywać ją do produkcji scyzoryków.
Karl Elsener poświęcił lata tworzeniu kieszonkowych, wielozadaniowych scyzoryków, które sprawdziłyby się w warunkach polowych. Dzięki temu powstał scyzoryk oficerski, który oprócz dużego i małego ostrza posiadał także śrubokręt, otwieracz do puszek, korkociąg oraz szydło. Rok 2022 to dla Victorinox czas świętowania 125. rocznicy powstania tej szwajcarskiej ikony, która jest symbolem jakości, funkcjonalności, innowacji i kultowego wzornictwa oraz kamieniem węgielnym w historii marki.
Victorinox Materiał promocyjny
– Kiedy mój pradziadek opatentował Oryginalny Szwajcarski Scyzoryk Oficerski i Sportowy w 1897 roku, nie spodziewał się, że stworzył szwajcarską ikonę, która stanie się podstawą historii sukcesu firmy – mówi Carl Elsener IV, CEO Victorinox.
W słowach prawnuka twórcy marki nie ma ani krzty przesady, bo od ponad 80 lat scyzoryk z symbolem flagi Szwajcarii na okładzinie jest stałym wyposażeniem astronautów. O tym, że nie warto ruszać się bez niego z domu, a co dopiero opuszczać planety, przekonał się kanadyjski kosmonauta Chris Hadfield. W 2012 roku po wielu samotnych dniach na stacji orbitalnej Mir, astronauta miał przejść na rosyjski statek Sojuz TMA-07M. Okazało się, że właz w statku kosmicznym był zablokowany. Tylko dzięki scyzorykowi właz udało się otworzyć, a misja mogła być kontynuowana. – Zawsze noś przy sobie scyzoryk, szczególnie opuszczając planetę – miał skomentować później użyteczność kieszonkowego narzędzia Chris Hadfield. Tę historię jako anegdotę opowiedział nie kto inny, jak Carl Elsener IV.
Victorinox Materiał promocyjny
Scyzoryk oficerski w 1977 roku stał się głównym tematem wystawy designu w prestiżowym Nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trafił również do popkultury. Ten bohater dnia codziennego stał się globalną marką, legendą i zyskał sławę w latach 80. i 90. Kto z nas nie pamięta przygodowego serialu „MacGyver"? Jego główny bohater, były agent służb specjalnych, konstruował niezwykłe urządzenia i nieraz wychodził z opresji przy pomocy niewielkiego narzędzia, mieszczącego się w dłoni, którym był właśnie słynny scyzoryk od Victorinox.
To dzięki temu najwierniejszemu kompanowi odpalił lont bez zapałek czy też używając szpikulca scyzoryka, otworzył zamknięty od wewnątrz zamek i dostał się do domu, w którym przetrzymywana była zakładniczka. A to tylko kilka nielicznych wyczynów tego bohatera.
Teraz scyzoryka marki Victorinox używa Mateusz Waligóra - podróżnik, wędrowiec i specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Przebył samotnie pustynię Gobi, norweski płaskowyż Hardagervidda, ma za sobą pieszą wędrówkę wzdłuż rzeki Wisły – a 28 czerwca ruszył na wyprawę #TatrzańskieOpowieści.
Mateusz Waligóra wciąż podejmuje odważne wyzwania i mierzy się sam ze sobą, co nie znaczy, że wyrusza w drogę źle przygotowany. Wręcz przeciwnie. Wędrowiec sporą wagę przywiązuje do sprzętu. Deklaruje, że nie chce mieć „alibi", na wypadek, gdyby coś mu się nie powiodło. Dlatego nie oszczędza na ekwipunku, chce mieć do niego zaufanie, a ewentualne pretensje – jeśli przytrafi się niepowodzenie – woli zachować dla siebie.
Victorinox Materiał promocyjny
Szwajcarska firma Victorinox obecnie produkuje ponad 400 modeli scyzoryków i 80 narzędzi, w które wyposaża swoje produkty. Rekordzistą jest Swiss Champ z 33 funkcjami, natomiast Victorinox@work posiada pamięć USB. Najlżejszy szwajcarski scyzoryk oficerski waży 17 g (Escort), najcięższy - 353 g (Swiss Champ XXL), natomiast scyzoryk Victorinox Classic jest zdecydowanie najczęściej sprzedawanym modelem w historii firmy Victorinox.
Rok 2022 to historyczny kamień milowy dla firmy Victorinox, ponieważ jej popularny na całym świecie scyzoryk świętuje swoją 125. rocznicę. W celu uhonorowania dziedzictwa marki i jej założyciela, Victorinox wprowadził na rynek limitowaną replikę Oryginalnego Szwajcarskiego Scyzoryka Oficerskiego i Sportowego.
Model Replica 1897 z zewnątrz wiernie przypomina oryginał, za to jego wnętrze reprezentuje najnowsze rozwiązania techniczne. Model dostępny jest zaledwie w liczbie 9999 sztuk na całym świecie. Na każdym widnieje indywidualny numer oraz grawerunek roku 1897.
Mimo zmieniających się technologii i mód, szwajcarski scyzoryk jest niezawodny, a jego jakość stała i niezmienna. Rodzina Elsenerów dobrze wie, jak dbać o dziedzictwo swojego pradziadka. Kontynuuje filozofię jego marki, stawiając na najwyższą jakość produktu, pielęgnując jego tradycję - także w rodzinnych relacjach.
– Nasi rodzice zawsze byli dla nas wzorem, żyli i pracowali według wartości, które nam wpoili. Bardzo wcześnie angażowali nas w sprawy firmy, by wszyscy czuli, że dla każdego jest w niej miejsce. Razem witaliśmy klientów i uczyliśmy się od rodziców, jak ważne jest ich wysłuchanie. Byliśmy obecni na każdym przyjęciu świątecznym i rocznicowym firmy, dzięki czemu zdaliśmy sobie sprawę, że rodzina Victorinox to nie tylko Elsenerowie, ale również wszyscy pracownicy, dzięki którym przedsiębiorstwo trwa do dziś – mówi Carl Elsener IV, który jest synem Carla Elsenera III, wnukiem Carla Elsenera II i prawnukiem Karla Elsenera I, założyciela.