Algarve co roku podbija serca turystów. Poznaj pięć powodów, dlaczego jest tak cenione

Słynie z długich, szerokich, złocistych plaż, urokliwych miasteczek i świeżych owoców morza. Jeśli szukasz miejsca, w którym słońce świeci 330 dni w roku, nadmorski klimat skłania nie tylko do opalania, ale również do szaleństwa na falach, daj się zabrać do Algarve. Region ten skrywa wiele turystycznych perełek.

Algarve obejmuje całą południową część Portugalii, a dokładniej pas wybrzeża, który ciągnie się od Przylądka św. Wincentego do granicy z Hiszpanią. Ten nadmorski region zachował swoją odrębność – architektoniczną i kulturową. Choć w Algarve żyje 450 tys. mieszkańców i jest to jeden z mniejszych regionów Portugalii to znajdziesz tu największą bazę noclegową w kraju.

1. Plaże. Jedna od drugiej piękniejsza

W Portugalii plażowicze mają do wyboru 315 plaż, z czego aż 88 znajduje się w regionie Algarve. Ta kraina usytuowana na południu kraju co roku przyciąga ok. siedmiu milionów turystów, którzy mogą wypoczywać na ciągnącym się niemal 200 km wybrzeżu i zachwycać się niezwykłymi formacjami skalnymi. Złote, piaszczyste plaże Algarve, które rozciągają się jak okiem sięgnąć, nie schodzą z pierwszych stron gazet, zdobywając tytuł za tytułem. W tym roku aż na 86 plażach powiewa Błękitna Flaga, 93 zostały wyróżnione za najwyższą jakość wody, a 14 za czystość. Tym ostatnim osiągnięciem warto się pochwalić, ponieważ lista jest krótka. Wytypowano 46 najczystszych plaż.

Poszukujesz niemal dziewiczych plaż i wysokich fal, żeby posurfować? Wybierz Praia de Odeceixe – zachwycającą, rozległą plażę, którą z zachodu oblewa ocean, a od wschodu w ryzach trzyma rzeka Seixe. To właśnie tutaj będziesz mógł wreszcie "pofruwać" po falach, które bywają naprawdę wysokie. Kolejnym miejscem nazywanym mekką surferów jest Praia da Arrifana. Możesz tu podziwiać urzekającą panoramę oceanu, wraz ze sporą zatoką otoczoną wysokimi klifami.

Praia do MartinhalPraia do Martinhal Telma Verissimo

Chcesz zobaczyć jedną z najbardziej docenianych plaż świata? Wybierz się do Lagos. Tutaj czeka na ciebie Ponta da Piedade. Kiedy patrzy się na formacje skalne, które wznoszą się 20 metrów ponad lazurowe wody, jedni wyciągają aparat i czym prędzej uwieczniają to najbardziej pocztówkowe miejsce wybrzeża Algarve, inni zastygają w zachwycie, by jak najdłużej napawać się chwilą. Lagos ma więcej asów w rękawie. Zachwyci cię także niewielka, otoczona skałami Praia do Camilo, do której prowadzą charakterystyczne, drewniane schody. Chcesz poczuć się wolny i dać się ponieść letnim wibracjom i wakacyjnej atmosferze? W Lagos będziesz miał wiele takich miejsc do wyboru. Wybierając się zaś na spacer, w marinie na pewno dostrzeżesz replikę galeonu. To stąd wypływały statki Henryka Żeglarza.

2. Benagil – natura czyni cuda

Chcesz zobaczyć portugalski cud przyrody? Wybierz się do Benagil. To miejsce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, a jaskinia skrywa prawdziwy skarb - piaszczystą plażę. Można się do niej dostać wyłącznie od strony oceanu, np. statkiem. Warto jednak się tam wybrać, by dotknąć stopą złocistego, miękkiego piasku, kąpać się w turkusowej wodzie Atlantyku i na własne oczy podziwiać to prawdziwie wyjątkowe miejsce. Zastanawiasz się skąd ten okrągły otwór? To przykład destrukcyjnej siły matki natury. Ściana groty skalnej zawaliła się i choć każde zniszczenie budzi emocje, dzięki temu dzisiaj możesz podziwiać magiczne widoki. Szczególnie zjawiskowo jaskinia prezentuje się wtedy, gdy do jej wnętrza docierają promienie słoneczne i możesz podziwiać niezwykłą grę świateł.

BenagilBenagil GroupArt / shutterstock

3. Przylądek św. Wincentego – miejsce świętych czy "Przylądek Ciepłych Gaci"

Ponoć w okolicy mieszkał Henryk Żeglarz, który w pobliskim Sagres zorganizował szkołę morską kształcącą przyszłych odkrywców. Wysyłał ich potem na spotkanie Nowego Świata. Jednak w nazwie nie uwieczniono jego obecności, ale św. Wincentego z Saragossy – diakona i męczennika już tak. Potocznie żeglarze nazywają to miejsce "Przylądkiem Ciepłych Gaci". Dlaczego? To właśnie tutaj mieszają się ciepłe i chłodne prądy morskie.

Ten najbardziej wysunięty na południowy zachód skrawek Europy z samotnie wystającą z Atlantyku 60-metrową skałą, w starożytności nazywano "końcem świata", a w czasach rzymskich "miejscem świętych". Wierzono, że mieszkali tu bogowie. Do dzisiaj zachowała się latarnia morska pochodząca z 1846 roku. Innych atrakcji brak, ale czy trzeba czegoś więcej? Bo najciekawsze jest to, co stworzyła natura. Wysokie, skaliste klify, kamieniste brzegi, o które rozbijają się fale oceanu. Nic tylko podziwiać i oddychać pełną piersią.

AlbufeiraAlbufeira Visit Algarve

4. Albufeira – kurort tętniący życiem

Pomiędzy Faro – stolicą Algarve a Lagos - na południowym wybrzeżu Algarve usytuowane jest jedno z najbardziej obleganych i tętniących życiem miast na wybrzeżu – Albufeira. Ten letni kurort tętni życiem, a do tego znajdziemy tutaj wiele urzekających plaż. To właśnie tutaj znajduje się Praia da Falésia - szeroka, piaszczysta, ciągnąca się kilometrami, a do tego szczególnego uroku dodają jej czerwone klify. To m.in. do tego kurortu organizuje wypoczynek biuro podróży ITAKA [SPRAWDŹ TUTAJ]. Wycieczki dostosowane są do różnych potrzeb – all inclusive, dla par czy dla rodzin z dziećmi. Wszystkie, wybrane przez biuro podróży ITAKA, hotele mają bardzo wysoki standard (przynajmniej 3 gwiazdki), baseny, dodatkowe atrakcje oraz doskonałe restauracje. Biuro podróży organizuje także wycieczki objazdowe.

W Algarve można spędzić czas w sposób różnorodnyW Algarve można spędzić czas w sposób różnorodny Carlos Duarte

5. Poznaj smak Algarve

Będąc w Portugalii, koniecznie trzeba spróbować także lokalnej kuchni, tym bardziej że słynie ona z ryb i owoców morza. Najbardziej charakterystycznym dla tego kraju daniem jest bacalhau, czyli solony, suszony dorsz. Portugalczycy twierdzą, że istnieje ponad tysiąc przepisów na dania z ich wykorzystaniem. Jedną z najpopularniejszych potraw jest bacalhau à Brás, czyli portugalska jajecznica z rybą.

Będąc na miejscu, grzechem byłoby niespróbowanie świeżych ryb i owoców morza. Sardynki, okonie morskie, dorady, tuńczyki czy makrele w formie grillowanej z oliwą lub smażone smakują tutaj niebywale. Poza tym koniecznie spróbuj kałamarnic i ośmiornic, krabów, omułków, a także mniej znanych kaczenic. Te ostatnie zachwycają wyglądem i smakiem. Zbiera się je, kiedy jest wysoki poziom wody i są odpowiednio nasiąknięte. To danie smakoszy, a z racji tego, że proces zbierania jest utrudniony, musisz się liczyć z nieco wyższym rachunkiem, ale na pewno nie pożałujesz.

Algarve jest idealnym miejscem zarówno dla tych, którzy urlop chcą przeznaczyć na błogie leniuchowanie na plaży, jak i dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił na desce. Zarówno jednych, jak i drugich czeka tu prawdziwa uczta. Portugalskie smaki uzależniają.

Więcej o: