Dla miłośników zwiedzania i aktywnego sposobu życia. Pięć powodów, dlaczego warto wybrać Chorwację

Chorwacja przyciąga urlopowiczów z całego świata. Zachwyca niezwykłą przyrodą, doskonałą kuchnią, imponującą historią i różnorodnością. Zarówno miłośnicy zwiedzania, wylegiwania się w promieniach słońca na plaży czy aktywnego sposobu życia zostawią tu serce i będą wracać, aby odkryć więcej tajemnic tego magicznego kraju. Podajemy pięć powodów, dlaczego na urlop warto wybrać się właśnie tutaj.

Zachwycające plaże

Atutem Chorwacji są niezwykłe plaże. Jednym z symboli tego kraju jest "złota plaża" Zlatni Rat na wyspie Brac w miejscowości Bol. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Urzeka jej niezwykły kształt, ponieważ niczym wyciągnięta dłoń wcina się w Morze Adriatyckie. Zachwyca też strukturą i wyglądem, ponieważ żwirek pod stopami mieni się niczym złoto. Miejsce to docenią nie tylko miłośnicy słonecznych kąpieli, ale także aktywnego trybu życia.

DubrownikDubrownik Luka Esenko

Ten wyjątkowy przylądek usytuowany prostopadle do wybrzeża o długości 158 metrów nieustannie zmienia swój kształt, żyje, wciąż jest inny, a to za sprawą działania wiatru i fal morskich. Maestral, czyli zachodni wiatr wieje w godzinach popołudniowych i dzięki temu windsurferzy mogą tu poczuć się we własnym żywiole. Poza tym woda jest turkusowa i krystalicznie czysta. Turyści relaksują się, pływając na rowerkach wodnych czy śmigając na falach za sterami skuterów. Z kolei miłośnicy nurkowania - zachwycają się podwodnym życiem.

Malowniczą scenerię z zatoczkami wyrzeźbionymi przez naturę i kolorowe krajobrazy oferuje wyspa Krk. Na południowym wybrzeżu wyspy leży miejscowość Baška, w której można opalać się na aż 30 plażach. Jednak najpiękniejszą i najbardziej popularną jest długa na 1800 metrów żwirowa, Vela Plaža. Można wynająć tu również rowery wodne czy sprzęt do windsurfingu

Dla poszukujących bardziej romantycznego miejsca polecana jest Stiniva na wyspie Vis. Ta żwirowa plaża ukryta pomiędzy skalnymi urwiskami, została uznana przez European Best Destinations za jedną z piętnastu "Najlepszych Plaż w Europie w 2016 roku".

Cofnijmy się w czasie

Chorwację ponad 1700 lat temu na swój dom wybrał najbardziej wpływowFy człowiek na świecie, cesarz Dioklecjan. W centrum Dalmacji zbudował pałac, którego elementy przetrwały do dzisiaj, i które w VII wieku stały się początkiem dzisiejszego miasta Split. Można tam podziwiać m.in. północną bramę (Złota Brama), perystyl czy mauzoleum cesarskie przebudowane na katedrę oraz świątynię Jowisza (obecne baptysterium). Ten niezwykły obiekt doceniło UNESCO, wpisując go w 1979 roku na Listę światowego dziedzictwa. Wokół kompleksu pałacowego wznoszą się romańskie kościoły, średniowieczne forty, gotyckie, renesansowe i barokowe pałace.

SplitSplit Ivan Corić

Podążając szlakiem starożytnych Rzymian, warto wyruszyć do miejscowości Trogir. Tutaj każdy kamień, portal, kościółek, pałac i balkon skrywają swoją historię i tajemnicę. Miasto słynie z niezwykłej starówki, która uznawana jest za najpiękniejszą na całym wybrzeżu Adriatyku. Od 1997 roku historyczne centrum Trogiru figuruje na liście UNESCO. To zasłużone miano, ponieważ znajdziemy tu niewielkie, romańskie kościoły oraz niezwykłe barokowe i renesansowe pałace z okresu weneckiego. Warto zajrzeć do XII-wiecznej katedry św. Wawrzyńca. Zachodni portal tej świątyni uznawany jest za jeden z najwspanialszych zabytków rzeźby romańskiej w całej Dalmacji.

Dla planujących swój pobyt w sierpniu będzie możliwość wzięcia udziału w Turnieju Rycerskim Sinjska Alka w miejscowości Sinj. Wtedy na ulicach miasta podziwiać można rycerzy w przepięknych strojach, uzbrojonych w historyczną broń, pistolety i buzdygany, rozbrzmiewa muzyka orkiestr dętych, miasto jest pięknie przystrojone, a mieszkańcy raczą się miejscowym trunkiem. Wydarzenie to organizowane jest ku czci Matki Boskiej, która wedle legendy miała uratować miasto przed wojskami tureckimi w 1715 roku. Czytamy w niej, że kobieta w bieli maszerowała po murach miasta, a żołnierze tureccy, widząc ją, rzucili się do odwrotu. Sam turniej od ponad 300 lat odbywa się w ten sam sposób – alkarzy galopując na koniach, muszą trafić w sam środek pierścienia. Emocje gwarantowane!

Westeros wciąż tu jest

Od Chorwacji można się uzależnić jak od serialu. Wiemy, o czym mówimy, bo te okazałe zamczyska zagrały w popularnym serialu "Gra o Tron". W Dubrowniku, Splicie, na wysepce Lokrum, w Stonie, Klisie i Trogirze reżyser tego dzieła umieścił perypetie bohaterów walczących o żelazny tron. Dubrownik stał się stolicą Siedmiu Królestw. Nie trzeba było efektów specjalnych, aby Stare Miasto zmieniło się w Królewską Przystań. Będziecie w Dubrowniku? Koniecznie zobaczcie schody Wielkiego Septu Baleora, z których Cersei Lannister rozpoczyna "marsz wstydu" krocząc ulicami Królewskiej Przystani. Znajduje się tu także Czerwona Twierdza, siedziba króla Andalów i Pierwszych Ludzi.

W piwnicach pałacu Dioklecjana Daenerys Targaryen trzymała swoje potężne smoki. Wnętrze rezydencji cesarza posłużyło do stworzenia filmowego miasta Meereen. Twierdza Klis zaś na potrzeby filmu stał się "Najwspanialszym miastem, jakie kiedykolwiek istniało lub będzie istniało", czyli miastem Qarth. Chcecie zwiedzać Chorwację szlakiem "Gry o Tron"? Na stronie Chorwacja pełna życia opisane zostały niemal wszystkie lokacje wykorzystane w tej produkcji.

Zew przygody

Chorwacja to idealne miejsce, które można zwiedzać na dwóch kółkach, pływając kajakiem czy jachtem po Adriatyku. Motocykliści będą mogli czerpać satysfakcję, jadąc krętymi drogami wijącymi się pomiędzy dziką, nieskrępowaną przyrodą. Cykliści i piechurzy mogą ruszyć szlakiem Via Adriatica, który biegnie z Istrii na południowy kraniec Chorwacji, za Dubrownikiem. Miłośnicy adrenaliny będą w siódmym niebie, wybierając się na rafting na rzece Cetina, tęskniący za wolnością będą mogli poczuć wiatr we włosach, wynajmując jacht.

Jedną z największych, chorwackich atrakcji dla żeglarzy jest Park Narodowy Kornati. Składa się on z archipelagu 89 wysp i wysepek. Nawet w letnich miesiącach można tu znaleźć cichy zakątek, delektować się pięknem przyrody i krystalicznie czystą wodą. Wybierając się do Kornati, koniecznie trzeba zabrać ze sobą maskę do nurkowania, żeby móc podziwiać podwodny świat - rafy koralowe i ryby.

Kontakt z przyrodą

Wisienką na torcie tego niezwykłego kraju jest przyroda – dzika, zachwycająca i zapierająca dech. Trudno przejść obok niej obojętnie. Szczególnym miejscem jest Slawonia. Znajdziemy tu nie tylko wiele zabytków architektury drewnianej, parków przyrodniczych i winnic, ale także kilka malowniczych parków narodowych. Szczególnie atrakcyjne dla miłośników przyrody będą Park Krajobrazowy Kopacki Rit, zwany europejską Amazonką i Park Krajobrazowy Papuk, przez który przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe.

PlitvicePlitvice Goran Safarek

Koniecznie trzeba wybrać się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to najstarszy, największy i niewątpliwie najpiękniejszy park narodowy w Chorwacji. Zachwyca kaskadowo ułożonymi turkusowymi jeziorami, a także niezliczoną liczbą mniejszych i większych wodospadów. Na zawsze pozostaniecie nim oczarowani.

Więcej o: