Dla miłośników plażowania i sportów wodnych. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi

Swój raj odkrywają tu i miłośnicy plażowania, i sportów wodnych, a dzieci czują się jak w bajce. Odkryj Zadar i atrakcje turystyczne w rejonie. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

Melodia miasta

W sercu chorwackiego wybrzeża, nad Adriatykiem leży Zadar - nowoczesne miasto o bogatej historii, które zachwyca pięknem natury i wspaniałymi zabytkami. Symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Zadaru jest kościół św. Donata z IX wieku, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji.

Będąc w kurorcie pełnym życia, dalmatyńskich tawern, najlepszych restauracji i urokliwych uliczek koniecznie wybierz się na spacer do przystani promowej. Na nabrzeżu, na szczycie półwyspu zbudowano pierwsze na świecie morskie organy. Planujesz wakacje ze swoimi pociechami? Stracą głowę dla tej niezwykłej atrakcji. Wybrzeże ma kształt stopni schodzących do morza. Można w nich dostrzec otwory z rurkami o różnej średnicy. Uderzające w nie fale wydają dźwięki w wielu tonacjach, które przypominają muzykę graną na organach. Uczestnictwo w tym niezwykłym koncercie to nie lada uczta i jednocześnie niepowtarzalne wrażenie, ponieważ dźwięk zależy od stopnia wzburzenia morza. 

Ale to nie wszystko, co czeka na ciebie w tym magicznym miejscu. Na bulwarze Riwa będziesz mógł wziąć udział w świetlnym spektaklu. Instalacja "Pozdrowienie słońca" (Pozdrav Suncu) składa się z 300 szklanych płyt i imituje układ słoneczny. W ciągu dnia jest ogromną baterią słoneczną, a wieczorem zachwyca grą świateł. Efekt ten zależy od tego, ile energii fale i słońce zgromadzą w ciągu dnia. Te dwie instalacje są ze sobą koncepcyjnie połączone i stanowią największe atrakcje Zadaru. 

Zadar,Zadar, F. Simicev/materiał promocyjny

Są jednak tacy, którzy uważają, że tylko Matka Natura potrafi wystawić najpiękniejszy spektakl. Jeśli jesteś w tej grupie, poczekaj na chwilę, gdy słońce chyli się za horyzont, bo tutaj w Zadarze są najpiękniejsze zachody słońca. Najlepiej podziwiać ten krajobraz z nadbrzeża lub podczas wieczornego rejsu.

Zadar to obowiązkowy punkt progromu, ale region ten oferuje o wiele więcej. Zarówno dla miłośników plażowania, aktywnego wypoczynku, a także rodzin z dziećmi.

NinNin Nikola Matic/materiał promocyjny

Najpiękniejsza plaża na świecie

Milusińskich na pewno ucieszy wyprawa do miasta Nin w poszukiwaniu skarbów. Przesada? Dla mieszkańców skarbem jest sól. W Nin znajduje się muzeum i warzelnia "białego złota", a w sklepiku można kupić m.in. czekoladki z solą, "słoną" oliwę oraz kosmetyki, takie jak szampon czy sól do kąpieli. Jednak największą dumą jest plaża Queen's, która została uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie. To również prawdziwa mekka windsurferów. Wieje tu łagodny, ale stały wiatr możesz więc spróbować własnych sił. Tym bardziej że jest tu ku temu okazja. Od kwietnia do października organizowane są kursy windsurfingu i kitesurfingu. Lubisz pływać na SUP-ach (Stand up paddle)? Uprawiasz kitesufing? To miejsce jest dla ciebie. Na miejscu będziesz mógł nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale również wypożyczyć odpowiedni sprzęt.

PagPag Nikola Matic/materiał promocyjny

Księżycowa wyspa Pag

Nie lubisz zwalniać tempa? Wyrusz na księżycową wyspę Pag. Czeka tu na ciebie wiele aktywności: jazda rowerem, wędrówka szlakami pieszymi, wspinaczka górska czy pływanie kajakiem. Do zatoki Slana, która jest częścią wyspy, możesz dotrzeć łodzią lub pieszo od strony Barbata. Jeśli wybierzesz tę trasę, będziesz mógł podziwiać imponujące ściany skalne, które unoszą się pionowo nad taflą wody. Jeśli wybierzesz rower, będziesz miał do wyboru aż 14 ścieżek rowerowych i szlaków. Podróżujesz z rodziną i dziećmi? Znajdziesz łagodniejsze podjazdy? Szukasz bardziej wymagających tras? Też znajdziesz się coś dla ciebie. 

Paklenica

Wracamy na ląd. Czas na wyprawę w góry. Tym bardziej że Velebit to jeden z najpiękniejszych szczytów w tej części Europy. Wokół niego roztacza się Riwiera Paklenica, która oferuje wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. 

PaklenicaPaklenica Nikola Matic/materiał promocyjny

Park Narodowy Paklenica znajduje się w paśmie górskim Velebit, które rozciąga się na długość ok. 150 km wzdłuż Morza Adriatyckiego. Możesz wybrać się na trekking pieszy lub górski (park oferuje ponad 150 km szlaków turystycznych przebiegających przez wąwóz – od łatwych tras, do tych prowadzących na Vaganski vrh i Sveti brdo) lub wsiąść na rower i odkryć wsie Velebitu, a w nich wyjątkowe miejsca, np. pomnik Mirila lub domy etniczne w Marasovići. 

Wędrówka po górach lub jazda na dwóch kółkach dała ci w kość? Zdecyduj się na spływ kajakami po rzece Zrmanja. To będzie prawdziwa wizualna uczta i niezapomniane przeżycie. Chcesz zejść do wnętrza ziemi? W okolicy Velebitu znajduje się około 80 jaskiń i dołów, z których najbardziej atrakcyjne to jaskinie Modric i Cerovac. W tej pierwszej będziesz mógł podziwiać nie tylko stalagnaty od podłogi aż do sufitu, ale również skamieniałe szczątki człowieka z epoki brązu, a także pozostałości ceramiki sprzed 4000 lat i jaskiń z epoki lodowcowej.

BiogradBiograd Nikola Matic/materiał promocyjny

Poczuj wiatr w żaglach

Chorwację można również poznawać z innej perspektywy – z pokładu łodzi czy żaglówki. Ważnym ośrodkiem żeglarskim położonym na małym półwyspie w samym sercu wybrzeża Adriatyku jest Biograd- piękny kurort na wybrzeżu. Możesz tu wypożyczyć żaglówkę, łódź motorową, katamarany, a nawet małe łódeczki i wyruszyć na jednodniową wycieczkę żeglarską czy kilkudniowy rejs i poczuć się jak prawdziwy wilk morski.

Region Zadar, ChorwacjaRegion Zadar, Chorwacja materiał promocyjny

Więcej o: