Niezapomniany urlop w raju jakim są Malediwy

Jest takie miejsce, gdzie minusowej temperatury nie uświadczysz, słońce będzie twoim codziennym towarzyszem, a raj czeka nie tylko na lądzie, ale też pod wodą. Malediwy to prawdziwe marzenie podróżnika, który lubi zanurzyć się w podwodnym świecie, wypoczywać na białych, piaszczystych plażach, a na koniec dnia zasnąć przy dźwiękach fal, mieszkając w domku na wodzie.

Malediwy są dumą i perłą Oceanu Indyjskiego. To archipelag egzotycznych 1190 wysp zlokalizowanych na 26 naturalnych atolach, które rozciągają się na powierzchni ok. 90 tys. km kw. Ciepły i słoneczny klimat panuje tutaj przez cały rok, najlepiej jednak wybrać się na te rajskie wyspy od listopada do kwietnia, kiedy panuje pora sucha. Dla miłośników surfowania lepsza będzie pora deszczowa (od maja do października). Wybierając termin wypoczynku, czy to w porze suchej czy deszczowej, mamy pewność, że każdego dnia świeci słońce, temperatura utrzymuje się w granicach 25-30 st. C przez cały rok, a wody od 28 do 30 st. C. Jeśli więc chcesz wygrzać się w słońcu, kąpać się w ciepłym oceanie i zapomnieć o zimie, to Malediwy są idealnym miejscem.

Turkusowe, przejrzyste wody Oceanu Indyjskiego skrywają bogaty podwodny świat, który jest na wyciągnięcie rękiTurkusowe, przejrzyste wody Oceanu Indyjskiego skrywają bogaty podwodny świat, który jest na wyciągnięcie ręki Materiały promocyjne

Raj pod wodą

Turkusowe, przejrzyste wody Oceanu Indyjskiego skrywają bogaty podwodny świat, który jest na wyciągnięcie ręki. Rafy otaczają każdą z wysp, można je łatwo dostrzec gołym okiem i określają granice pomiędzy atolami.

Popularnym miejscem do eksploracji podwodnego świata jest atol Ari. Występują tu rekiny wielorybie, można podziwiać setki barwnych ryb i ściany skalne porośnięte gęstymi koralowcami. Jeśli chcesz podziwiać je na własne oczy, biuro podróży Itaka przygotowało wycieczkę Koralowe Love. To 9-dniowy pobyt, podczas którego w aktywny sposób poznasz atol Ari, a dokładnie kilka urokliwych wysp: HANGNAAMEEDHOO, OMADHOO czy MAHIBADHOO. Zwiedzać je będziesz podczas rejsu łodzią motorową. To popularna forma spędzania czasu w tym rejonie. Odległości między wysepkami archipelagu są niewielkie, można je więc pokonać z łatwością, korzystając z lokalnych hydroplanów, statków i łodzi. Podczas tej wycieczki będziesz mógł poznać tradycyjne metody połowu i spróbować swoich sił w łowieniu ryb, odwiedzisz maleńką bezludną wysepkę otoczoną krystalicznie czystymi, lazurowymi wodami Oceanu Indyjskiego, spotkasz żółwie morskie i manty, a przede wszystkim odwiedzisz kilka magicznych raf koralowych, które możesz podziwiać z bliska. A na OMADHOO czekać cię będzie prawdziwa gratka, nurkowanie z rekinami wielorybimi lub mantami.

Malediwy są dumą i perłą Oceanu IndyjskiegoMalediwy są dumą i perłą Oceanu Indyjskiego Materiały promocyjne

Male - malutka stolica Malediwów

Najbardziej znanym atolem jest Kaafu. To tutaj leży stolica Malediwów, Male. Znajduje się tutaj główne międzynarodowe lotnisko, położone na osobnej wyspie, a także główny port morski, centra handlowe, restauracje, szpitale i szkoły. Mieszka tu jedna czwarta ludności kraju. Patrząc na to miasto z lotu ptaka, widzimy niewielką wyspę z gęstą zabudową kolorowych budynków i drapaczy chmur. Jednak szybko poczujesz wyspiarski klimat, zagłębiając się w urokliwe uliczki lub wybierając się na poranny targ rybny. A odwiedzając Muzeum Narodowe, Narodową Galerię Sztuki czy najstarszy meczet na Malediwach, zwany Hukuru Miskiy, poznasz historię i tradycje narodu wyspiarskiego.

Atol Kaafu to również piękne rafy koralowe i magiczne chwile z delfinami czy żółwiami. Na MAAFUSHI jednej z wysp, na której mieszka zaledwie kilka tysięcy osób, poznamy prawdziwą kulturę i życie mieszkańców tego wyspiarskiego kraju. Gdy wsiądziemy na łódź, będziemy mogli podziwiać barwne i bujne życie podwodne. A potem? Czas na opalanie na białej plaży i kąpiel się w krystalicznie czystej, lazurowej wodzie, by na bezludnej wyspie DHIFFUSHI rozkoszować się ciszą i spokojem.

Wczasy na Malediwach oferują niezapomniane wrażenia, trzeba się jednak spieszyć, żeby móc je odwiedzićWczasy na Malediwach oferują niezapomniane wrażenia, trzeba się jednak spieszyć, żeby móc je odwiedzić Altug Galip / shutterstock

Domki na wodzie

Malediwy słyną też z tzw. beach villas, czyli domków na plaży oraz overwater villas – domków na wodzie stojących na palach wbitych w wody oceanu. Często posiadają prywatny taras z bezpośrednim zejściem do oceanu, a także szklaną podłogę, dzięki czemu jeszcze bardziej można podziwiać podwodne bogactwo.

Malediwy to prawdziwe marzenie podróżnikaMalediwy to prawdziwe marzenie podróżnika Materiały promocyjne

Wczasy na Malediwach oferują niezapomniane wrażenia, trzeba się jednak spieszyć, żeby móc je odwiedzić. Jako najniżej położone państwo na świecie, Malediwy są wyjątkowo podatne na podnoszenie się poziomu mórz. A rafy koralowe cierpią z powodu globalnego ocieplenia. W 2016 roku ten wyspiarski kraj dotknęło zjawisko pogodowe i oceaniczne zwane El Niño, w wyniku którego zaobserwowano bielenie raf koralowych. Jednak od tego czasu rafa koralowa odrasta i wraca do swych pięknych kształtów. Trzeba jednak pamiętać, że koralowce są bardzo delikatne i proces ich niszczenia odbywa się na całym świecie w wyniku globalnego ocieplenia.

Więcej o: