Nie daj się zimowej chandrze. Wyrusz po słońce do rajskiej Dominikany

Marzysz o słońcu, niebiańskich plażach, tańcu w rytmie merengue i niezwykłych wrażeniach, które pozwolą ci zapomnieć o szarej codzienności? Zamiast pogrążać się w zimowej nostalgii i wyczekiwać lata, wybierz się do Dominikany. Tutaj karaibski temperament, spektakularne krajobrazy i przede wszystkim gwarantowana słoneczna pogoda, sprawią, że znów zachłyśniesz się życiem.

Dominikana, położona w samym centrum Karaibów na wyspie Haiti, zachwyca rajskimi plażami. Piasek jest na nich tak biały, że niemal przypomina śnieg i tak delikatny jak mąka. A gdy do tego dodamy palmy dumnie prezentujące się w słońcu, krystalicznie czystą, przejrzystą wodę mieniącą się w najpiękniejszych barwach błękitu – nie mamy wątpliwości – że po przybyciu na miejsce, nie będzie rozczarowania. Dominikana rzeczywiście prezentuje się tak jak w folderach reklamowych. Programy do obróbki zdjęć są niepotrzebne, bo czy trzeba upiększać raj?

Dodajmy, że w tym niebiańskim miejscu same plaże ciągną się na ponad 400 km. Można oczywiście oddawać się błogiemu leniuchowaniu, ale też zażywać kąpieli w ciepłych wodach, nurkować czy surfować po falach. A poza tym w Dominikanie czekać na ciebie będą gaje palmowe, plantacje kawy i kakao, wodospady, urokliwe miasteczka czy... humbaki, które nagle z niepohamowaną radością wyskoczą z wody, by i ciebie zarazić pozytywną energią.

Punta Cana – widoki jak z pocztówki

Prawdziwym rajem dla miłośników plażowania i nurkowania jest Punta Cana, najdalej wysunięty na wschód przylądek Dominikany, który słynie z długiego, 30-kilometrowego pasu wybrzeża, wzdłuż którego wzniesiono luksusowe kompleksy hotelowe. To właśnie tutaj możesz spędzić swoje rajskie wakacje, wybierając ofertę all incusive z biura podróży Itaka. W dzień będziesz rozkoszować się słońcem i widokami jak z pocztówki na plaży Playa Punta Cana, która ciągnie się przez dwa kilometry, a wieczorem możesz zaszyć się w restauracjach, barach czy dyskotekach. Uwaga! Karaibskie rytmy niewielu pozostawią obojętnymi!

Prawdziwym rajem dla miłośników plażowania i nurkowania jest Punta CanaPrawdziwym rajem dla miłośników plażowania i nurkowania jest Punta Cana Valentin Valkov / shutterstock

Wyspa Saona – rajskie krajobrazy

Zastanawiasz się, jaki widok przywitał Kolumba po długiej podróży w nieznane? Gdy wybierzesz się na wyspę Saona – nie będziesz mieć wątpliwości. Nic dziwnego, że właśnie tutaj kręcono reklamę popularnych kokosowych batoników. Można się tu wybrać statkiem, łódką lub katamaranem. Już sama przeprawa przez lazurowe wody oceanu jest niezwykłym doświadczeniem. Poza tym na miejscu będziemy mogli podziwiać rafę koralową, rybki, a przy odrobinie szczęścia - delfiny. Tej wyspie na szczęście nie grozi zadeptanie przez turystów, bo jest częścią Parku Narodowego del Este.

Wyspa Saona jest częścią Parku Narodowego del EsteWyspa Saona jest częścią Parku Narodowego del Este Valentin Valkov / shutterstock

Półwysep Samana – zobaczyć wieloryby

Będąc w tym rajskim miejscu, koniecznie wybierz się na Półwysep Samana. To właśnie tu u wybrzeży Dominikany można wypatrzeć potężnego, wynurzającego się z wody wieloryba. Są tacy, którzy widzieli nawet stado humbaków. Najwięcej szczęścia na ich oglądanie można mieć zimą, kiedy przypływają tu z terenów podbiegunowych. Jeśli wciąż nie czujesz się przekonany, dodamy tylko, że poza Karaibami można je zobaczyć m.in. na Islandii i w Nowej Zelandii. Jeśli wybierzesz Dominikanę na urlop, pamiętaj, żeby nie przegapić tego spektaklu!

Na Półwyspie Samana można zobaczyć wielorybyNa Półwyspie Samana można zobaczyć wieloryby Kit Korzun / shutterstock

Santo Domingo – najstarsze miasto Nowego Świata

Po fascynacji siłą i niepowtarzalnością natury, czas na poznanie najstarszego miasta Nowego Świata. To Santo Domingo - stolica Dominikany, która została odkryta i założona przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartłomieja, pod koniec XV wieku. Zapewne nie będziecie zdziwieni, gdy napiszemy, że znajduje się tu pierwszy szpital, pierwsza katedra (bazylika Santa Maria la Menor) oraz pierwszy w Ameryce uniwersytet z początku XVI wieku? Żeby poczuć klimat tego najstarszego miasta, warto przespacerować się również najstarszą ulicą – Calle Las Damas oraz deptakiem Paseo de Los Nichos.

Santo DomingoSanto Domingo saaton / shutterstock

Puerto Plata – Krzysztof Kolumb i wodospady

Jeśli zaś chcesz podążyć śladem Krzysztofa Kolumba, wybierz się do Puerto Plata (Srebrny port). Miasto swą nazwę zawdzięcza właśnie odkrywcy Ameryki. Wybierz się również do Parku Narodowego Izabela, aby odwiedzić miejsce, w którym złożone zostały jego prochy.

Nieopodal Srebrnego portu w miejscowości Damajagua czeka na ciebie kolejny spektakl przyrody - 27 wodospadów. Gdy dotrzesz na miejsce, nie tylko będziesz mógł rozkoszować się widokami, ale również prawdziwie zanurzyć się w tym szaleństwie. Można tu wypożyczyć kask i kamizelki ratunkowe, wspiąć się na szczyt góry i skoczyć do naturalnych basenów.

Puerto PlataPuerto Plata jvphoto.ca / shutterstock

Kawa, kakao, rum i taniec

Dominikana słynie też z uprawy kawy i kakao. Warto wstąpić do lokalnej plantacji i poznać cały proces powstawania czarnego naparu. A wieczorem, nie można sobie odmówić szklaneczki rumu ze świeżym sokiem z ananasa i odrobiny szaleństwa przy karaibskich rytmach.

W Dominikanie czy chcesz, czy nie chcesz znów pokochasz życie. Klimat, temperament mieszkańców, słońce i spektakularna przyroda to najlepsze lekarstwo na polską zimę.

Więcej o: