Zachwycające plaże w Chorwacji. Rajskie i bez tłumów

Chorwacja przyciąga urlopowiczów z całego świata. Zachwyca niezwykłą przyrodą, doskonałą kuchnią, ale mówiąc o największych atrakcjach tego regionu, na pierwszym miejscu należy wymienić wspaniałe plaże. Którą wybrać na wakacyjny odpoczynek?

Zlatni Rat na wyspie Brac  - "złota" plaża

Zamiast podziwiać zdjęcia najczęściej fotografowanej plaży Chorwacji i jednego z symboli tego kraju,  sprawdź na własnej skórze, dlaczego znajdująca się na wyspie Brac w miejscowości Bol plaża uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Urzeka jej niezwykły kształt, ponieważ niczym wyciągnięta dłoń wcina się w Morze Adriatyckie. Zachwyca też strukturą i wyglądem, ponieważ żwirek pod stopami mieni się niczym złoto, a ty czujesz się tak, jakbyś był na wakacjach w stylu glamour.

Zlatni rat to 'złota plaża'Zlatni rat to 'złota plaża' Aleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Ten wyjątkowy przylądek usytuowany prostopadle do wybrzeża o długości 158 metrów ma jeszcze inną zaletę. Nieustannie zmienia swój kształt, żyje, wciąż jest inny, a to za sprawą działania wiatru i fal morskich. Maestral, czyli zachodni wiatr wieje w godzinach popołudniowych i dzięki temu windsurferzy mogą tu poczuć się we własnym żywiole. Poza tym woda jest turkusowa i krystalicznie czysta. Docenią to miejsce osoby, lubiące spędzać czas w sposób aktywny. Turyści mogą relaksować się, pływając na rowerkach wodnych czy śmigać na falach za sterami skuterów, a miłośnicy nurkowania z rurką zachwycać się podwodnym życiem. Jeśli jednak założyłeś sobie, że podczas urlopu leniuchujesz, nie robisz nic, a jedynie łapiesz jak najwięcej słońca, to trafiłeś w dobre miejsce. Tutaj pogoda nie płata figli. Cel więc będzie zrealizowany. Gdy zaś zapragniesz schować się w cień, ochłodę znajdziesz w sosnowym lesie porastającym wyspę. Znajduje się tutaj również bogata infrastruktura turystyczna. Zlatni Rat to świetny wybór dla rodzin z dziećmi.

Stiniva na wyspie Vis – po romantyzm

Chorwacja ma więcej asów w rękawie. Gdy szukasz romantycznego miejsca, wybierz plażę Stiniva na wyspie Vis. Ta żwirowa plaża ukryta jest malowniczo pomiędzy skalnymi urwiskami. Nic dziwnego, że została uznana przez European Best Destinations za jedną z piętnastu "Najlepszych Plaży w Europie w 2016 roku".

Gdy szukasz romantycznego miejsca, wybierz plażę Stiniva na wyspie VisGdy szukasz romantycznego miejsca, wybierz plażę Stiniva na wyspie Vis Ivo Biocina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Aby się na nią dostać, najlepiej wybrać drogę morską. Można też dotrzeć na piechotę szlakiem wydeptanym przez turystów. To stroma trasa prowadząca z wysokiego klifu, odradzamy więc taką wycieczkę z dziećmi. Dorosłe, odważne osoby będą mogły zaś w drodze podziwiać widoki, które zapierają dech w piersiach.

Wnętrze groty Biševo skąpane jest w szmaragdowym kolorzeWnętrze groty Biševo skąpane jest w szmaragdowym kolorze Zoran Jelaca / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Popularnością cieszy się również Błękitna Jaskinia, która położona jest na pobliskiej wysepce Biševo, która od miejscowości Komiža na wyspie Vis oddalona jest o ok. 5 km. Wnętrze groty skąpane jest w szmaragdowym kolorze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na dnie wejścia do groty leży piasek, który odbija promienie słoneczne. Aby w pełni podziwiać ten efekt, najlepiej na zwiedzanie wybrać godziny południowe. Tuż pod powierzchnią wody widoczny jest kamienny łuk łączący ściany jaskini.

Sv. Ivan na wyspie Cres - nieodkryta

Jeśli szukasz kameralnego miejsca, aby odpocząć, polecamy plażę Sv. Ivan w miejscowości Lubenice na wyspie Cres. To miejsce nieodkryte, nawet więc w środku sezonu można delektować się spokojem i ciszą. Nie znajdziesz tu dużych hoteli i ekskluzywnych marin pełnych prywatnych jachtów, będziesz mógł za to nawiązać kontakt z mieszkańcami i smakować ich regionalnej kuchni. Zachwycisz się także miasteczkiem – Lubenice, które spoczywa na szczycie stromej skały w zachodniej części Cres, 378 metrów nad poziomem morza. A w nim czeka na ciebie wspaniała architektura, mnóstwo kapliczek, strome urwiska z widokiem na morze i niezwykłe domy.

Plaża Sv. Ivan w miejscowości Lubenice na wyspie Cres to miejsce nieodkrytePlaża Sv. Ivan w miejscowości Lubenice na wyspie Cres to miejsce nieodkryte Zoran Jelaca / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Jeszcze z góry z Lubenice można podziwiać widok na białą plażę żwirową Sv. Ivan. Można na nią dojść schodząc po stromych ścieżkach z Lubenice lub przypływając łodzią. Tak, jak na całej wyspie, tak też i tutaj na tej plaży, nie trzeba się będzie przepychać pośród plażowiczów. Panuje tu spokój i cisza. Pewnie też dlatego, że jest ukryta, nie ma tu zbyt wielu osób. Jej dziewiczość i zjawiskowość doceniły zagraniczne czasopisma, wielokrotnie umieszczając ją na liście najpiękniejszych plaż na świecie.

Vela Plaža na wyspie Krk - prawdziwy raj dla dorosłych i ich pociech

Jeśli jednak wolisz zachwycić się wspaniałą, malowniczą scenerią, zatoczkami wyrzeźbionymi przez naturę czy kolorowymi krajobrazami – wyspa Krk będzie właściwym wyborem. To jedna z  największych chorwackich wysp. Piękne, piaszczyste lub żwirowe plaże to prawdziwy raj dla dorosłych i ich pociech. Na południowym wybrzeżu wyspy leży kurort Baška, w którym można opalać się na aż 30 plażach. Jednak najpiękniejszą i najbardziej popularną jest Vela Plaža - naturalna plaża żwirowa o długości 1800 m, na której może przebywać kilka tysięcy plażowiczów.

Najpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela PlažaNajpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela Plaža xbrchx / shutterstock

Od 22 lat niezmiennie na plaży powiewa Błękitna flaga. Certyfikat ten przyznawany przez Europejską Fundację Edukacji Środowiskowej w Europie otrzymują kąpieliska i mariny, które działają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon, co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole. Jednym z kryterium jest czystość wody i wybrzeża, wybierając więc Vela Plažę mamy pewność, że trafiliśmy w dobre miejsce.

Tym bardziej że czeka tu nas bogata infrastruktura turystyczna. Wypoczną tu osoby, które z książką w ręku i na leżaku chcą błogo i leniwie spędzić czas, ale również i takie, dla których kwintesencją dobrego urlopu jest ruch i aktywność. Można wynająć tu rowery wodne czy deski do windsurfingu.

Saplunara na wyspie Mljet - odludne miejsce

Jeśli poszukujesz innych klimatów, wybierz plażę Saplunara na wyspie Mljet. To najbardziej idylliczne i odludne miejsce w Chorwacji. Zamiast hoteli czy restauracji przy plaży znajdziesz tu jedynie małe lokalne knajpki, w których będziesz mógł posmakować tradycyjnej chorwackiej kuchni. Ludzi tu jak na lekarstwo. Legendy głoszą, że to właśnie tutaj zazdrosna Kalipso więziła Odyseusza przez wiele lat.

Saplunara na wyspie Mljet to najbardziej idylliczne i odludne miejsce w ChorwacjiSaplunara na wyspie Mljet to najbardziej idylliczne i odludne miejsce w Chorwacji novak.elcic / shutterstock

Piaszczysta, przepiękna plaża położona jest w południowowschodniej części wyspy. Rozciąga się w zatoce na około kilometr i dzieli na małą oraz wielką Saplunarę. Czeka tu na nas raj i błogość, poczujemy się tak, jakbyśmy wykupili plażę na wyłączność. I to jeszcze jaką. Co roku powiewa na niej Błękitna Flaga. Jest więc czysto i bezpiecznie. A do tego słońce i kąpiele w wodzie, której temperatura w miesiącach letnich może osiągnąć nawet 28 st. C. Żyć nie umierać. Cienia będziesz mógł zażyć w lesie, który otacza plażę.

Rajska na wyspie Rab - prawdziwy raj na ziemi

Już sama jej nazwa wskazuje, że znajdziemy tu prawdziwy raj na ziemi. Paradise Beach w Lopar to najsłynniejsza i najpiękniejsza plaża na wyspie Rab. CNN wymienia ją wśród 100 najlepszych plaż na świecie. Ciągnie się na ok. 2 km, jest piaszczysta i jest idealnym miejscem nie tylko do zażywania kąpieli słonecznych, ale także tych w wodzie, ponieważ temperatura morza jest średnio o kilka stopni wyższa niż na innych plażach. A poza tym będziemy mogli przyłączyć się do graczy w siatkówkę plażową, bo jest to tutaj popularna aktywność sportowa. Ale to nie wszystko. W pobliżu znajduje się centrum sportowe. Można tam zagrać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, tenisa, minigolf oraz ping-pong. Nie brakuje też atrakcji wodnych.

Paradise Beach w Lopar to najsłynniejsza i najpiękniejsza plaża na wyspie RabParadise Beach w Lopar to najsłynniejsza i najpiękniejsza plaża na wyspie Rab Michal Hlavica / shutterstock

Plaża od 2003 roku co roku zdobywa Błękitną flagę. Polecana jest dla rodzin z dziećmi, ponieważ ma łagodne wejście do morza, które jest płytkie na dłuższym odcinku. Przy plaży znajduje się bogata oferta gastronomiczna.

Odkryj swój zakątek Chorwacji na chorwacja.hr

Ciesz się bezpiecznym pobytem od pierwszej do ostatniej chwili. Safe Stay in Croatia!

  

Więcej o: