Po takie widoki tylko do Chorwacji. Odkryj jej skarby ukryte w parkach narodowych

Przyciąga podróżników z całego świata, jest jednym z ulubionych kierunków polskich turystów, którzy szukają wytchnienia na jej skąpanych w gorącym słońcu wodach i plażach. Zachwyca niezwykłą przyrodą, której największe skarby kryją się w parkach narodowych. Część z nich jest doskonale znana turystom. Inne wciąż czekają na swoją kolej, równie piękne i równie spektakularne. Dziś poznamy je lepiej.

Chorwacka przyroda nie ma sobie równych. Jest to najlepiej zachowana pod względem ekologicznym część Europy. Aż 10 procent jej powierzchni znajduje się pod ochroną. Na terenie Chorwacji stworzonych zostało osiem parków narodowych i 12 parków krajobrazowych. Niektóre spośród nich niestety rzadziej trafiają na turystyczną listę must-see, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele niezwykłych widoków umyka ich oczom.

Park Narodowy Mljet

Położony w Dalmacji na wyspie o tej samej nazwie. Urzeka bujną roślinnością i niezwykłym pięknem, o czym niech świadczy legenda, według której kochanka Odyseusza - nimfa Kalipso - wybrała wyspę na swój dom, bo tylko ona była w stanie przewyższyć jej własne piękno, które skusiło Odyseusza i zatrzymało na wyspie na lata. Choć po dziś dzień nie wiadomo, czy w legendzie jest choć ziarno prawdy, jedną z atrakcji Mljet pozostaje jaskinia nazwana na cześć greckiego bohatera.

Mówiąc o najcenniejszych zabytkach Mljet, nie można nie wspomnieć o klasztorze Benedyktynów z XII wieku i znajdującym się przy nim kościele Najświętszej Marii Panny. Obiekt jest urokliwie położony na małej wysepce na środku jeziora Veliko. To jedno z dwóch, obok Malo, jezior, które skradną serce każdemu podróżnikowi odwiedzającemu wyspę. Formalnie nie są to jednak jeziora, a zatoki, które z morzem połączone są wąskimi cieśninami - z tego powodu przyjęło się nazywać je jeziorami.

MljetMljet Ivo Biocina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Park Narodowy Kornati

Kornati to określenie archipelagu, na który składa się łącznie ponad 140 wysp z czego 89 niezamieszkałych wysp, wysepek i skał należy do Parku Narodowego. Ich łączna powierzchnia to 217 km kwadratowych. W Chorwacji popularne jest powiedzenie, które może świadczyć, że wysepek jest jednak znacznie więcej. Mawia się bowiem, że "ile dni jest w roku, tyle jest wysp kornati".

Największą wyspą archipelagu jest Kornat z osadą Vrulje, która zamieszkiwana jest tylko sezonowo. Wyspa stanowi jednocześnie główną część parku narodowego. Ze względu na ukształtowanie wybrzeża archipelag szczególnie upodobali sobie miłośnicy żeglarstwa. Kornati to bowiem istny labirynt wysepek pełen urokliwych zatoczek z przejrzyście czystą wodą, która zachęci nawet najbardziej opornych do zanurkowania i odkrywania podwodnego świata dzikiej przyrody.

Park Krajobrazowy Lastovo

Legenda głosi, że Zeus uważał Lastovo za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Czy miał rację? Z pewnością tak, choć najlepiej będzie, jeśli sprawdzicie to sami. Lastovo to jedna z najbardziej słonecznych wysp Morza Adriatyckiego, lato jest tam suche i długie, a zimy łagodne i bezśnieżne.

Na 44 wyspach i klifach został utworzony park krajobrazowy, który swoją nazwę zawdzięcza największej z wysp. Wyjątkowa cisza i spokój oraz doskonale zachowana przyroda to przede wszystkim efekt tego, że archipelag jest trudno dostępny - miejsce rekomendowane jest raczej doświadczonym żeglarzom. Jedną z atrakcji, którą chętnie odwiedzają osoby eksplorujące wody wokół Lastova, są latarnie morskie – obecnie wykorzystywane w celach turystycznych.

Odosobnienie parku sprawiło, że pod względem biologicznym jest to jeden z najlepiej zachowanych obszarów Morza Śródziemnego. Jest on domem dla ponad 800 gatunków roślin, z czego 20 endemicznych. Lastovo zamieszkuje też ponad 50 gatunków ptaków, które zagrożone są wyginięciem. Miłośników przyrody z pewnością zachwyci wyspa Sušac uważana za "botaniczny klejnot Adriatyku".

LastovoLastovo Hrvoje Serdar / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Park Narodowy Welebitu Północnego

Podczas wycieczki po mniej znanych przyrodniczych zakątkach Chorwacji na waszej liście nie może zabraknąć Parku Narodowego Welebitu Północnego. Powstał w 1999 roku, co oznacza, że jest najmłodszym parkiem narodowym w tym kraju. Pod względem przyrodniczym jest najcenniejszym obszarem pasma górskiego Welebit.

Uwagę turystów odkrywających zakamarki parku z pewnością przykują niezwykłe formy krasowe o rozmaitych kształtach w ścisłym rezerwacie Hajducki i Rožanski kukovi uważanym za symbol chorwackich gór, naturalny ogród botaniczny czy jaskinia Lukina jama, która jest najgłębszą jaskinią w Chorwacji - ma aż 1431 metrów głębokości.

Przez Północny Welebit przebiega szlak turystyczny, który stworzył zakochany w tych górach inżynier Ante Premužić i to właśnie od jego nazwiska trasa wzięła swoją nazwę - Premužićeva staza. Szlak uważany jest za najpiękniejszy w chorwackich górach i, co ważne, mimo wielu trudności podczas jego budowy, został poprowadzony tak, aby nawet osoby początkujące bez dobrej kondycji poradziły sobie podczas wędrówki. Jeżeli jeszcze się wahacie, czy wyruszyć na wycieczkę tą trasą, podpowiadamy: naprawdę warto! Ze szlaku rozciągają się wspaniałe widoki na Adriatyk i wyspy położone w malowniczej zatoce Kvarner.

WelebitWelebit Aleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Odkryj swoja historię na chorwacja.hr. Ciesz się bezpiecznym pobytem od pierwszej do ostatniej chwili. Safe Stay in Croatia!

  

Więcej o: