Żeglowanie w Chorwacji - tego trzeba spróbować! Poznaj najpiękniejsze zakątki

Chorwacja to raj dla żeglarzy. Piękna pogoda, krystalicznie czysta woda i całe mnóstwo ciekawych przystani - z zabytkowymi miastami, rajskimi plażami i wyspami. Do tego doskonała infrastruktura i bogata oferta czarterowa jachtów, dostosowana również do tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z morską żeglugą.

Chorwacja jest świetnym kierunkiem dla amatorów żeglugi. Przyjeżdżają tu zarówno doświadczeni wodniacy, jak i ci, którzy największe morskie przygody mają jeszcze przed sobą. Dzięki niewielkim odległościom między portami ten kraj chętnie wybierają młodzi stażem sternicy - na swój pierwszy, samodzielny rejs. Żeby wyczarterować jacht, trzeba posiadać patent jachtowego sternika morskiego oraz świadectwo radiooperatora (SRC). Lokalni armatorzy doceniają nasze umiejętności i z przyjemnością wypożyczają jachty Polakom. Chorwacja jest otwarta również na tych, którzy nie posiadają patentu. Można zdecydować się na rejs razem ze skipperem, który zadba o nasze bezpieczeństwo i komfort. To doskonałe rozwiązanie również dla osób z ukończonym kursem żeglarskim i mających doświadczenie w pływaniu, ale nie czujących się jeszcze na siłach, żeby brać pełną odpowiedzialność za rejs i załogę.

Garść praktycznych informacji

Sezon żeglarski trwa tutaj od kwietnia do października. Najwięcej ludzi przyjeżdża nad Adriatyk w sezonie wakacji szkolnych - w lipcu i w sierpniu. Dlatego idealną alternatywą jest zatem rejs jesienią – słoneczna pogoda gwarantowana.

Oferta armatorów jest bardzo szeroka. W zależności od naszego budżetu, liczebności załogi i terminu możemy przebierać pośród wielu atrakcyjnych ofert. Warto to uwzględnić jeszcze przed zakupem biletów, żeby dopasować terminy lotów do dostępności łódek. Do Chorwacji można też bardzo sprawnie dojechać własnym samochodem. Podróż z centralnej Polski trwa około 15 godzin, czyli w sam raz tyle by posłuchać najnowszych audiobooków.

Zadar - doskonała baza wypadowa

Infrastruktura żeglarska jest bardzo rozbudowana, a firmy czarterowe są rozlokowane wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku. Za szczególnie urokliwą uznaje się Północną Dalmację. Jej sercem jest Zadar, którego historia ma ponad trzy tysiące lat. To tu znajduje się największe - po wschodniej stronie Adriatyku - rzymskie forum, zabytkowe romańskie kościoły i urokliwa starówka. Zabudowa starego miasta usytuowana jest na półwyspie i otoczona murami obronnymi wzniesionymi w XVI wieku.

Nawet jeśli planujemy spędzić urlop pod żaglami, warto zarezerwować trochę czasu na nieśpieszny spacer po Zadarze. Na koniec dnia odwdzięczy się najpiękniejszym zachodem słońca w kraju. Po zmroku na turystów czekają kolejne atrakcje. Przy nadmorskiej promenadzie znajduje się instalacja świetlna z układem słonecznym - Pozdrav Suncu. Podziwia się ją przy akompaniamencie "muzyki" wydobywającej się z unikatowych morskich organów. Do specjalnych rur wpływają fale morskie, które wydają niepowtarzalny dźwięk.

Organy morskieOrgany morskie fot. Luka Esenko/Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Zabytkowe miasteczko Nin

Niedaleko od Zadaru mieści się natomiast najstarsze królewskie miasto Chorwacji - Nin. Słynie ono z - uznawanej za najmniejszą na świecie - dawnej katedry o obwodzie zaledwie 40-stu metrów. Wartą odwiedzenia atrakcją jest również Muzeum Soli. Ważono ją tutaj jeszcze za czasów rzymskich, kiedy kosztowała tyle samo lub więcej niż… złoto. Produkcja składa się z pięciu etapów. Pierwszy to odparowanie wody morskiej, które odbywa się w 150-ciu specjalnych basenach, a ostatni krystalizacja. Na miejscu jest też sklep, gdzie możemy kupić unikatowy produkt „Kwiat Soli” - wyjątkowo bogatą w składniki mineralne sól.

Miasto jest świetną bazą wypadową na plaże. W całym kraju dominują głównie te kamieniste, a tu możemy wylegiwać się na złotym piasku. W odległości około dwóch kilometrów od miasta w Nińskej Lagunie są pokłady leczniczego błota. Już za czasów Rzymian było ono wykorzystywane w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych czy bólu kręgosłupa.

NinNin fot. Ivo Biocina/ Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Parki Północnej i Środkowej Dalmacji

Poza unikatowymi zabytkami, region Północnej Dalmacji przyciąga ze względu na niesamowitą przyrodę. Możemy jej doświadczyć już z poziomu jachtu, podziwiając wapienne formacje skalne. Kiedy jednak dobijemy do portu odkryjemy, że to tylko przedsmak tego, co nas czeka na lądzie. W regionie znajduje się aż pięć parków narodowych. W zależności od naszych preferencji możemy zobaczyć wodospady, jaskinie, kaniony, wybrać się na trekking lub nad największe jezioro w kraju.

Jedną z największych, chorwackich atrakcji dla żeglarzy jest Park Narodowy Kornati. Składa się on z archipelagu 89-ciu wysp i wysepek. Nawet w letnich miesiącach można tu znaleźć cichy zakątek, delektować się pięknem przyrody i krystalicznie czystą wodą. Wybierając się do Kornati koniecznie trzeba zabrać ze sobą maskę do nurkowania, żeby móc podziwiać podwodny świat - rafy koralowe i ryby.

KornatiKornati fot. Antun Cerovecki/ Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Kolejnym wartym odwiedzenia parkiem narodowym jest Paklenica. Chociaż tym razem przy zwiedzaniu trzeba będzie zjeść z łódki, to wbrew pozorom ma on też "żeglarskie" powiązanie. Nazwa parku pochodzi bowiem od żywicy sosny czarnej - "pakliny", którą kiedyś używano do uszczelniania kadłubów statków. To miejsce jest idealne dla aktywnych osób. Do dyspozycji jest 150 kilometrów tras pieszych i rowerowych oraz spływy kajakowe. Ciekawostką jest też to, że w Paklenicy, kręcono ekranizację powieści o Winnetou. Możemy nawet wybrać się na wycieczkę tematyczną podążając śladami bohatera.

Kolejnym punktem na naszej mapie powinien być Park Krajobrazowy Jezioro Vransko. To dom dla tysięcy ptaków. Wiele z nich to gatunki zagrożone, które trudno spotkać gdziekolwiek indziej, dlatego park jest uznany za ważny europejski obszar ornitologiczny. Dzięki swojej lokalizacji - tuż nad morzem - do jeziora wpływa trochę słonej wody. Miejsce przyciąga więc zapalonych wędkarzy, na których czekają zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie. Wśród innych, popularnych aktywności nad jeziorem są spacery i wycieczki rowerowe pośród bujnej roślinności i niesamowitych zapachów tutejszej flory.

Żeglarstwo to jedna z ciekawszych form aktywności nad wodą. Jeśli wybierzemy Chorwację, to urlop na jachcie możemy połączyć z leniwym plażowaniem, zwiedzaniem zabytków, a także aktywnym wypoczynkiem - jazdą na rowerze, trekkingiem górskim czy spacerami po parkach.

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziecie tutaj: www.chorwacja.hr

Chorwacka Wspólnota TurystycznaChorwacka Wspólnota Turystyczna fot. Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Więcej o: