Wycieczki rowerowe po Czechach. Z Pragi dojedziecie nawet do Wiednia

Jeśli jesteście zapalonymi rowerzystami, a tegoroczny urlop postanowiliście spędzić w miejscach, w które można dojechać samochodem, czeskie góry będą dla was wymarzonym celem wakacji. Znajdziecie tu wiele tras rowerowych o różnej skali trudności, malownicze krajobrazy, zabytki. A zwiedzaniu będzie towarzyszyć aktywność na świeżym powietrzu.

Różne góry na różne potrzeby 

Czesi mają wspaniałe góry o umiarkowanej wysokości: Karkonosze, Pogórze Szumawskie, Góry Izerskie, Góry Orlickie, Jesioniki, Beskidy, Rudawy. Zwiedzić na rowerze można także Czeską Szwajcarię, Adrszpach i Czeski Raj. W czeskich górach jest bezpiecznie – nie traficie na żadnego drapieżnika, a szanse na spotkanie w Beskidach na pograniczu ze Słowacją niedźwiedzia są naprawdę nikłe. 

Zerowe jest także ryzyko zgubienia się. Klub Turystów Czeskich od lat dba bowiem o to, żeby wszystkie szlaki były doskonale oznaczone – kolory tras w lesie odpowiadają tym na mapach, praktycznie stojąc przy jednym oznaczeniu, będziecie widzieć już następne. Trasy rowerowe mają w znaku rower na żółtym tle. Prowadzą one najczęściej mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami. 

Wybierając się w trasy rowerowe w Czechach, możecie dobrać skalę trudności do własnych umiejętności i oczekiwań  – zarówno trasy, jak i różnicy wzniesień oraz terenu. Znajdziecie tu ekstremalne, ale i wymagające doskonałej kondycji i umiejętności, podnoszące adrenalinę trasy zjazdowe, malownicze trasy prowadzące grzbietami gór doskonałe zwłaszcza dla dzieci i osób o gorszej kondycji, a także trasy tematyczne opowiadające ciekawe historie – jak ten o nazwie "Śladami Czarownic" pokazujący działania świętej inkwizycji.  

Jeśli będziecie w Czechach bez roweru, a najdzie was ochota na przejażdżkę – nie ma problemu! Nie musicie mieć własnych dwóch kół, wszędzie znajdziecie wypożyczalnie z dobrym sprzętem, a w opcji najbardziej wygodnej można rower wypożyczyć na początku, a oddać na końcu trasy. A wszystko w otoczeniu bujnej natury, wspaniałych gór i uroczych łąk. 

W Republice Czeskiej znajdziecie niezliczone trasy rowerowe. Nie sposób pomieścić w jednym materiale opisy wszystkich i każdej z osobna, dlatego skupimy się na tych, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. 

W Karkonoszach z wysoką adrenaliną 

Špindleruv Mlýn (Szpindlerowy Młyn) to trasa zjazdowa MTB, na którą wjeżdża się kolejką linową Plán w Svatym Petrze. Do wyboru macie trasy o trzech stopniach trudności zjazdu – najtrudniejsza jest czarna, najłatwiejsza niebieska – doskonała dla dzieci i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerami górskimi.  

Jeśli poczujecie niedosyt wrażeń, będąc w tej okolicy, zajrzyjcie przy okazji do Yellow Point – centrum sportów ekstremalnych w Szpindlerowym Młynie. Można się w nim przejść po zaskakującej atrakcjami ścieżce w parku linowym, ale także zjechać tyrolką, postrzelać z łuku, czy skoczyć na bungee. 

Warto dodać, że Szpindlerowy Młyn położony jest w dolinie karkonoskiej poniżej źródła rzeki Łaby. Bezpośrednio do niego na rowerze nie dojedziemy, ale ze Szpindlerowego Młyna można wjechać na Medvedín i stamtąd pojechać drogą górską do Labskiej boudy. Tam zostawiacie rower na przechowanie i pieszo, w kwadrans spacerem, dotrzecie do źródła Łaby.  

Kolejną atrakcją tej okolicy jest ogród zoologiczny z afrykańskim safari w Dvorze Králové. Z kolei miejscowość Jaromer zainteresuje pasjonatów historii wojskowości. Znajdująca się tam Twierdza Josefov strzegła granic czeskich ziem już od końca XVIII wieku. Po drodze warto także zajrzeć do unikalnego kompleksu uzdrowiska barokowego oraz szpitala Kuks. 

Góry Orlickie z bunkrami z 1939 roku 

Góry Orlickie znajdują się na północnym wschodzie Czech. Cechą charakterystyczną tych terenów są przedwojenne umocnienia czeskiej granicy z 1939 roku. Co kilometr można natrafić na poukrywane w lasach mniejsze i większe bunkry. Choć nie przydały się w czasie wojny, teraz służą jako obiekty muzealne. Po Górach Orlickich, które są niewysokie, pokryte lasami i pastwiskami, można jeździć czysto rekreacyjnie – trasami dopasowanymi do ograniczonych możliwości dzieci, jak i dla rowerzystów bardziej wymagających. Są to tereny mniej uczęszczane, dla osób, które nie lubią spotykać zbyt wielu turystów pod drodze. Podobno łatwiej się tutaj zresztą natknąć na sarnę, niż innego człowieka.  

W trasę można ruszyć ze schroniska Masaryka na Šerlichu. Znajduje się tu jedyna na tym grzebieniu górskim restauracja. Czerwony szlak prowadzi przez najwyższy szczyt - Velką Deštnę prosto do Twierdzy Hanicka. Historia tego miejsca sięga trzydziestych lat XX wieku, gdy powstała jako cześć umocnień przeciwko ówczesnym zaborczym planom Niemiec. Oprócz ekspozycji broni i mundurów, można także zwiedzić 1,5 km podziemnych korytarzy i sal.  

W małej granicznej wiosce w dolinie Dzikiej Orlicy w Górach Orlickich, znajdziecie jeszcze jedną atrakcję – barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z częściowo szklanym dachem (pod koniec II wojny światowej pocisk trafił w kościół, a w pożarze zniszczony został m.in. dach).  

Singltrek pod Smrkem – blisko natury 

Singltrek pod Smrkem to pierwsza trasa typu singletrack (wąska ścieżka na szerokość jednego roweru) w Czechach i Europie kontynentalnej. Dróżki wiją się między drzewami nie naruszając środowiska leśnego. Prowadzą zboczem Smrka (1124 m n.p.m.) - najwyższego szczytu czeskiej części Gór Izerskich. 

Plusem trasy jest możliwość wyboru szlaku najlepiej pasującego do naszych umiejętności – zielony będzie odpowiedni dla dzieci i mniej zaawansowanych w technice rowerzystów, niebieski dla ceniących delikatnie pofałdowane, bezpieczne trasy, a czerwony dla zaawansowanych cyklistów. Idealna na mistrzów kierownicy będzie czarna trasa, wymagającą doskonałych umiejętności i refleksu.  

Singltrek pod Smrkem to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Trasa ma 55 kilometrów ścieżek typu singletrack, a łącznie z pobocznymi trasami ich długość wynosi aż 70 kilometrów. Międzynarodowa organizację IMBA uznała te trasy za jedne z siedmiu najlepszych mountainbikowych destynacji na świecie. Warto dodać, że Singltrek pod Smrkem jest pierwszym miejscem w Europie, które otrzymało to prestiżowe wyróżnienie. 

Mroczna historia w Jesioniku

Od skoku adrenaliny wolicie trochę historii? Wybierzcie się do Jesionika. To miasto leżące w Górach Opawskich, uzdrowisko – nazywane zresztą przewrotnie "uzdrowiskiem dla zdrowych", które może pochwalić się najczystszym powietrzem w Europie Środkowej. W okolicach Jesionika, w drugiej połowie XVII wieku, toczyły się procesy inkwizycyjne. Zgodnie z wyrokami, które wtedy zapadły, setki kobiet oskarżonych o czary zginęło na stosach. Właśnie we wsiach w okolicach Jesionika można odwiedzić miejsca, w których odbywały się polowania na czarownice. Szlak czarownic oznaczono rysunkiem czarownicy na rowerze, a zaczyna się on w Mohelnicy. Na szlaku umieszczono tablice pamiątkowe i pomniki.  

W miejscowości Vernírovice rozpoczęła się nagonka na kobiety posądzane o czary, a w renesansowym pałacu w Velkich Losinach obradował trybunał inkwizycji. Jeśli będziecie chcieli poznać bliżej czarną kartę historii Moraw, możecie obejrzeć wystawy w Szumperku, w Jesioniku w piwnicy gotyckiej Twierdzy Wodnej oraz w Muzeum Miejskim w Złotych Górach. A w miejscowości Belá pod Pradedem upamiętniono trzy ostatnie ofiary działań lokalnej inkwyzycji.  

Szlak Łabski łatwy, przyjemny i... długi 

Na rowerze można przejechać się wzdłuż Łaby – od jej źródła w Karkonoszach aż do Czeskiej Szwajcarii. Szlak rowerowy wiedzie przez malownicze i majestatyczne Karkonosze, rozległe niziny, nietypowe formacje skalne i średniowieczne miasta. Szlak Łabski rozpoczyna się w Niemczech (nosi tu nazwę Elberadweg), gdzie należy do najpopularniejszych tras rowerowych w tym kraju. Wzdłuż Łaby ciągną się tory kolejowe – wyprawę można zacząć i skończyć w każdym miejscu, kiedy tylko będziemy chcieli, wsiadając lub wysiadając z pociągu.  

W Republice Czeskiej Szlak Łabski jest wyjątkowo lubiany przez rodziny z dziećmi – prowadzi wzdłuż rzeki i nie jest trudny. Od źródła Łaby aż do ujścia w Morzu Północnym trasa ta ma ponad tysiąc kilometrów, w Republice Czeskiej jej odcinek wynosi prawie 400 km. 

Łaba przepływa przez unikalny krajobraz Czeskiej Szwajcarii, która słynie ze skalnych wież, bram i wąwozów, skalnych miast oraz labiryntów. Wyjątkową atrakcją Czeskiej Szwajcarii jest Pravcická brana - największa skalna brama piaskowcowa w Europie. Szlak Łabski w Republice Czeskiej wieńczy Hrensko, w którym znajduje się kanion Łaby. Warto się tu zatrzymać i skorzystać z możliwości popływania po głębokich wąwozach łódką. Cały Szlak Łabski ma wiele miejsc, idealnych na kąpiel i biwakowanie, a także wieże widokowe, z których można podziwiać krajobraz. Po drodze mija się także małe, regionalne i rodzinne browary oraz lokalne ośrodki sportowe. Szlak Łabski jest trasą, na której można oderwać się od problemów i doskonale wypocząć. Tutaj to droga jest celem. 

Na rowerach wokół Lipna 

Bardzo dobrze przygotowaną technicznie i wyjątkowo miłą dla oka jest trasa wzdłuż brzegów zbiornika wodnego - największego sztucznego jeziora w Czechach – Lipna. Szlak wiedzie od zapory wodnej przez Lipno nad Vltavou aż po Frymburk. Ma długość 14,5 km i umila jazdę zakrętami, krótkimi podjazdami i zjazdami. Ośmiokilometrowy odcinek między Lipnem i Frymburkiem zachęca także do wieczornej jazdy dzięki zamontowanemu sztucznemu oświetleniu.  

Będąc nad Lipnem, koniecznie wybierzecie się na spacer w drzewach z widokiem na lasy Szumawy i widziane z daleka Alpy. Specjalna ścieżka bez barier prowadzi z poziomu ziemi na wysokość 24 metrów na kładkę, a potem na punkt widokowy na wysokości 40 metrów. Trasa spacerowa jest dostępna przez cały rok, a w lipcu i sierpniu otwarta jest do północy. 

Na rowerze wzdłuż kanału Baty 

Wśród turystów dużym powodzeniem cieszy się ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż zabytkowej drogi wodnej Kanału Baty. Region Moraw Południowych, w którym znajduje się kanał, otrzymał nagrodę EDEN 2011 dla Najlepszej Destynacji Turystycznej. Sama trasa jest niezbyt trudna (jedzie się po płaskim terenie) dzięki czemu można na nią zabrać także dzieci. Szlak ma 56 km i łączy miasta Kromeríž i Hodonín. Po drodze możecie zawitać do stadniny (Hrebcína) w Napajedlach oraz do miejscowości Modrá, w której znajduje się skansen archeologiczny lub do miasta Uherské Hradište. Ciekawym zabytkiem jest także pałac Buchlovice, do którego można dotrzeć specjalną ścieżką edukacyjną.  

Po drodze mija się 13 śluz z domkami dla obsługi, które można także zwiedzić, 23 mosty z przejazdami i kutymi balustradami. Kanałem można nawet przepłynąć kawałek trasy - wystarczy na jednej z przystani wejść na łódź i kontynuować nią wycieczkę.  

Trasa wzdłuż kanału Baty to przede wszystkim przyroda: lasy łęgowe, rezerwaty ptactwa, ścieżki dydaktyczne i obszary chronione. 

Królowa morawskich tras rowerowych 

Trasa rowerowa Becva, która swą nazwę wzięła od rzeki przepływającej przez okolicę, wiedzie przez najciekawsze atrakcje Beskidu Śląsko-Morawskiego. Królowa morawskich ścieżek rowerowych to w sumie 160 km przystępnej trasy podzielonej na trzy szlaki, które pozwalają na podziwianie górskich krajobrazów, ale także niezwykłej ludowej architektury i zapoznanie się z lokalnymi tradycjami. 

Wycieczkę można rozpocząć w mieście Valašské Mezirící, nazywanym bramą do Beskidu Śląsko-Morawskiego lub Atenami Wołoskimi. Na rowerze dostaniecie się do Zamku Žerotínów oraz do Zamku Kinskich. Z miasta Valašské Mezirící można pojechać do Rožnova pod Radhoštem, w którym warto odwiedzić jeden z najstarszych skansenów w Europie - Skansen Wołoski z drewnianym miasteczkiem i wioską wołoską. 

Z Pragi prosto do Wiednia 

Greenway łącząca Pragę z Wiedniem ma 470 km. Brzmi przerażająco? Spokojnie, w kilka dni dadzą ją radę pokonać nawet mniej doświadczeni rowerzyści i piechurzy. Warto ją przejechać i zwiedzić po drodze wspaniałe zabytkowe miasta i wioski, tajemnicze zamki, wytworne pałace, średniowieczne klasztory i żydowskie cmentarze.  

Pokonując tę trasę będziecie bezpieczni na drodze, bo została ona tak zaplanowana, że pozwala na unikanie ruchu drogowego o dużym natężeniu. Trasa oznaczona pomarańczowymi tablicami z zielonym liściem wiedzie spokojnymi asfaltowymi szosami oraz nieutwardzonymi drogami.  

Zielone szlaki Greenway, są szczególnie godne polecania - pełnią jednocześnie funkcję szlaków komunikacyjnych, turystycznych i rekreacyjnych, a przy tym są doskonałym przykładem ekoturystyki. Nie kolidują z transportem samochodowym, prowadzone są wzdłuż naturalnych korytarzy komunikacyjnych: historycznych tras handlowych, rzek, czy nieczynnych tras kolejowych, łącząc istniejące szlaki rowerowe, konne i piesze. 

Po drodze do Wiednia będziecie mijać wiele atrakcji, ale szczególnie polecamy odwiedzenie Parku Narodowego w Podyjí/Thayatal, źródeł termalnych w Laa an der Thaya, rezerwatu krajobrazowego na wzgórzach Palava oraz urokliwych czeskich miast: Trebonu i Slavonic. 

Na rowerze w magicznych Skałach Adrszpaskich  

Zależy wam na niezwykłych widokach, chcecie zachwycić się naturą? Niewiele jest miejsc w środkowej Europie, w których przyroda wykazałaby się aż taką fantazją jak okolica Skał Adršpaskich. Znajdziecie tu osobliwe formy skalne, gęste lasy, zalane kamieniołomy i przepiękne krajobrazy.   

Dzięki dwudziestokilometrowej trasie rowerowej wiodącej wokół Skał Adrszpaskich macie szansę na podziwianie niezwykłego skalnego miasta. Trasa ma średni poziom trudności, prowadzi po drogach trzeciej klasy i utwardzonych polnych ścieżkach. Warto ją przejechać, bo należy do najpiękniejszych w regionie.  

Wiele miejsc pominęliśmy, a dziesiątki innych szlaków i tras są warte wspomnienia. Czechy można zwiedzać na rowerach regionami, wedle zainteresowań, pod kątem urody poszczególnych krain. Warto zaufać gotowym propozycjom tras – są one dobrze przemyślane i pozwalają w największym stopniu na zobaczenie najciekawszych atrakcji. Trasy rowerowe w Czechach to także świetny sposób na zaznajomienie się i polubienie aktywnej formy spędzania wypoczynku jaką jest jazda na rowerze. 

Udogodnieniem dla rowerzystów są autobusy przystosowane do przewozu rowerów, zwane cyklobusami, kursujące w sezonie w wielu regionach turystycznych Czech. Coraz bardziej popularne, szczególnie w terenach górskich, stają się rowery elektryczne. Są dostępne w wielu wypożyczalniach w Czechach.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.visitczechrepublic.com

Więcej o: