Wakacje w Polsce mogą być równie ekscytujące, jak te zagraniczne. Wybraliśmy najlepsze miejsca na urlop

Coraz bardziej zaczynamy doceniać walory i atrakcje turystyczne, które nasz kraj ma nam do zaoferowania. Rozkwitające regiony, które w swoich zakamarkach kryją często niesamowite historie, przepiękna przyroda, czyste jeziora, kręte i bystre rzeki, piaszczyste plaże, szlaki górskie, którymi można wędrować bez końca. To wszystko sprawia, że chętnie decydujemy, aby urlop spędzić właśnie w kraju. Bo wakacje w Polsce mogą być równie fascynujące, jak te za granicą.

Niewątpliwym plusem wakacji w Polsce jest to, że praktycznie wszędzie da się dojechać samochodem. A staje się to jeszcze prostsze, gdy posiada się wygodną i intuicyjną aplikację AutoMapa. To jedna z najlepszych nawigacji na polskim rynku, z autorskimi i najdokładniejszymi mapami naszego kraju. Skorzystanie z niej jest naprawdę proste. Aby używać jej bezpłatnie i bezterminowo, wystarczy pobrać ją ze sklepu z aplikacjami Huawei AppGallery. Oferta dedykowana jest wskazanym smartfonom Huawei - modelom Mate 30 Pro, P40 Pro, P40, P40 lite i P40 lite E, a także wprowadzonym właśnie do sprzedaży nowym smartfonom z serii Y, których cena jest bardzo atrakcyjna - Y6p i Y5p.

Po drodze, aby umilić sobie czas, możecie posłuchać audiobooków w Empik Go lub muzyki w TIDAL. Wszystkie prezenty od Huawei znajdziecie w AppGallery w odpowiedniej zakładce.

Pora na prezentację wybranych przez nas miejsc, do których z AutoMapą dojedziecie bez najmniejszych problemów.

Wspaniałe plaże i unikat na skalę Europy

Bałtyk to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Polaków. Nadmorskie miejscowości co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych wylegiwania na piasku, co jakiś czas przerywanego orzeźwiającą kąpielą w morzu czy wypadem na obowiązkowego gofra z bitą śmietaną. I choć pogoda nad Bałtykiem bywa nieprzewidywalna, a woda raczej rześka niż ciepła, to często właśnie tam wzywa nas serce.

Nad polskim wybrzeżem jest tak wiele pięknych miejsc, że nie starczyłoby nam dnia, żeby o nich wszystkich opowiedzieć. Na czoło wysuwają się szerokie i piaszczyste plaże. Na szczególną uwagę zasługuje ta w Świnoujściu, która aż 14 razy z rzędu została wyróżniona Błękitną Flagą, którą otrzymują tylko najczystsze i najbezpieczniejsze plaże na świecie. To czyni ją najdłużej wyróżnianą plażą w Polsce. Po takiej rekomendacji chyba nie trzeba będzie nikogo namawiać, żeby ją odwiedzić.

Przenieśmy się teraz na drugi kraniec naszego wybrzeża, czyli Półwysep Helski. Niedawno tamtejsza plaża została uznana za jedną z najbezpieczniejszych w Europie. Autorzy rankingu zachwycili się jej długością i szerokością, a sam Półwysep Helski uznali wręcz za "raj na ziemi".

Na koniec podróży po nadmorskich terenach zabierzemy was jeszcze do Jarosławca. Kilka lat temu w wyniku refulacji (prace polegające m.in. na przepompowaniu rurami piasku z dna morza na plażę) powstała tam wyjątkowa sztuczna plaża. Jest unikatem w skali Europy, ponieważ oprócz sztucznej plaży w Holandii, ta z Jarosławca to obecnie jedyna tego typu w Europie, która jest w stanie oprzeć się sztormom i wymywaniu piasku.

Kajakiem przez Polskę

Kończymy przygodę nad polskim morzem, ale nie nad polską wodą. Przenosimy się jednak na rzeki, których na szczęście w Polsce jest tak wiele. Dlaczego na szczęście? Bo dzięki temu możemy wybrać się na taki spływ kajakowy, jaki tylko chcemy. A to ogromna frajda, mówimy to z czystym sumieniem.

Jeżeli jeszcze nigdy tego nie próbowaliście i obawiacie się, że możecie sobie nie poradzić, polecamy wam kilka szlaków kajakowych idealnych na pierwszy raz. Naszym numerem jeden jest trasa rzeką Krutynią. Przez wielu uważana za najpiękniejszą w Polsce. Ma aż 116 km i jeśli chcielibyście pokonać ją w całości, musielibyście poświęcić na to dziewięć dni. Na początek warto wybrać odcinek z Krutynia do Nowego Mostu. Zachęcamy też, aby spędzić kilka dni w samym Krutyniu.

Spływ kajakowy KrutyniąSpływ kajakowy Krutynią Janusz Lipinski / Shutterstock

Druga z naszych propozycji to spływ kajakowy Biebrzą. To okazja, aby podziwiać malownicze tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, który jest największym parkiem narodowym w Polsce. W otoczeniu dzikiej przyrody wypoczywa się najlepiej, to w takich okolicznościach najłatwiej się zrelaksować. Atrakcją, której warto poświęcić uwagę, jest Muzeum Twierdzy Osowiec - budowla, która powstała w XIX w., nigdy nie została zdobyta.

Spokojną rzeką, choć bardzo krętą (niesamowicie malowniczo wygląda na zdjęciach zrobionych z góry!), jest Pisa. Szlak polecany jest m.in. rodzinom z dziećmi. Wiedzie najpierw wśród lasów Puszczy Piskiej, a następnie przez rozległe łąki. Należy się jednak przygotować na brak infrastruktury turystycznej. Ale może to wcale nie jest taka zła wiadomość? Być może dzięki temu na szlaku będzie mniej tłoczno.

Najpiękniejsze zamki w Polsce

Polska jest pełna majestatycznych zamków. Jednym z takich, który najbardziej zachwyca swoją architekturą, jest zamek w Mosznej. Mówi się o nim, że to najbardziej znany zabytek Opolszczyzny.

W naszej pierwszej trójce zamków nie może też zabraknąć najsłynniejszej twierdzy ze Szlaku Orlich Gniazd - Ogrodzieńca. Twierdza "zagrała" w kilku produkcjach filmowych. Znajduje się w miejscowości Podzamcze. Został wzniesiony w XIV wieku i niestety do czasów obecnych przetrwały tylko ruiny. Nie oznacza to, że nie jest tam ciekawie. Na trasie zwiedzania znajdują się m.in. formacje skalne wkomponowane w mury (Niedźwiedź i Dwie Siostry) oraz grupa skał, m.in. Wielbłąd. Można też wejść na wieżę widokową czy zobaczyć izby rycerskie.

OgrodzieniecOgrodzieniec Tomasz Warszewski / Shutterstock

Wspaniale prezentuje się też zamek w Krasiczynie. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Choć jego historia była dość burzliwa, udało się zachować niemalże niezmieniony wygląd budowli z początków XVII wieku. Zamek wyróżnia się kształtem, jest to czworobok, w którego rogach wzniesione zostały baszty.

Sami widzicie, że Polska może być ciekawa i tylko czeka, żeby ją odkryć. Z aplikacją AutoMapa, w której znajdziecie najdokładniejsze mapy naszego kraju, będzie to wyjątkowo proste. Wystarczy, że pobierzecie ją ze sklepu z aplikacjami Huawei AppGallery, gdzie znajdziecie także umilającą podróż rozrywkę, m.in. audiobooki. Oferta dostępna jest na smartfony Mate 30 Pro, P40 Pro, P40, P40 lite i P40 lite E, a także na wprowadzone właśnie do sprzedaży nowe smartfony Y6p i Y5p.

Więcej o: