Latarnia Morska, z której zobaczysz Półwysep Helski
Jednym z charakterystycznych punktów na mapie Krynicy jest latania morska. Jej budowę rozpoczęto w 1884 roku, a już rok później nawigowała marynarzy i rybaków. Budowlę wykonano wówczas z czerwonej licowej cegły, a światło latarni zasilane było benzolem, a potem gazem. W czasie II wojny światowej wojska niemieckie wysadziły budynek.
Nowa latarnia została wzniesiona już po wojnie - w 1951 roku i stoi do dziś. Materiałem wykorzystanym do obudowy nie były już cegły, tylko betonowe bloki. Dzięki pokryciu elewacji czerwoną farbą obecny wygląd latarni nawiązuje do tego z czasów XIX wieku. W środku znajdują się schody, które przymocowane zostały do ściany. Wchodząc wyżej (a jest gdzie się wspinać, bo wieża ma ponad 26 metrów), cały czas widzimy drzwi wejściowe. Kiedy niebo jest czyste, z latarni można dostrzec światła z Półwyspu Helskiego.
Krynica Morska fot. materiały promocyjne
Wielbłądzi Garb - miejsce, które zachwyca
Polskie wybrzeże znane jest z wydm. Wielu rodakom kojarzą się one głównie z unikatowym Słowińskim Parkiem Narodowym, nazywanym "polską Saharą". Park cieszy się dużą popularnością, bo rocznie odwiedza go około 300 tys. ludzi. Niewiele osób wie natomiast, że najwyższa stała wydma w Europie znajduje się właśnie na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej i można ją podziwiać nie przedzierając się przez tłumy.
Mierząca ponad czterdzieści dziewięć metrów wydma Wielbłądzi Garb jest najwyższym punktem Mierzei Wiślanej. Nazwa tej atrakcji przyrodniczej nie jest przypadkowa. Nawiązanie do wielbłąda nie wynika z pustynnego ukształtowania terenu, tylko wyglądu wydmy. Kiedy na nią spojrzymy z daleka od strony Zalewu Wiślanego, ujrzymy dwa "wielbłądzie garby".
Do wydmy można dojść pieszo ulicą Gdańską, kierując się w stronę miejscowości Piaski. Przechodzi się wzdłuż Zalewu Wiślanego, a następnie dróżką wchodzi się na sam szczyt. Można też dojechać do wydmy samochodem, kierując się drogą numer 501 w kierunku Piasków. Po pozostawieniu samochodu na parkingu czeka nas piętnastominutowy spacer pod górę. Trasa nie jest trudna, ale nie nadaje się niestety dla osób z wózkiem dziecięcym. Na szczycie Wielbłądziego Garbu znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać zarówno Morze Bałtyckie, jak i Zalew Wiślany.
Skarpa
Dla osób ceniących piękne widoki polecany jest spacer w kierunku miejsca, które potocznie nazywane jest Skarpą. Znajduje się około dziewięciu kilometrów od Krynicy w stronę Piasków. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Woda z zalewu podmywa piasek i wdziera się w ląd. To nie tylko przepiękny punkt widokowy, lecz także dom dla różnych okazów fauny i flory. Można tu spotkać między innymi kormorany i żurawie.
Krynica Morska fot. materiały promocyjne
Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej
Z Krynicy Morskiej warto wybrać się na wycieczkę do położonego niedaleko Rezerwatu Buki Mierzei Wiślanej. Znajduje się on około pięć i pół kilometra od centrum Krynicy tuż przy ulicy Gdańskiej. Rezerwat założono w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Jego nazwa pochodzi od drzewostanu bukowego, który liczy sobie ponad 200 lat. Buki nie są tu jednak dominującym gatunkiem roślin. Zdecydowanie najwięcej jest sosen, które nasadzano na tym terenie w XIX wieku, żeby zapełnić lukę po wycince drzew liściastych. Ten zabieg miał się przyczynić do stabilizacji wydm. Chociaż rezerwat nie należy do bardzo dużych (powierzchnia ma siedemdziesiąt tysięcy metrów) rozwija się tu ciekawa roślinność. Można tu zobaczyć modrzew europejski, daglezję zieloną. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast chroniony bluszcz pospolity, czyli jedna z naszych polskich lian.
Kitesurfing i windsurfing
Spędzanie czasu nad wodą nie oznacza tylko leżenia na plaży. Pobyt nad polskim morzem, gdzie bywa wietrznie, warto wykorzystać również na sporty wodne. W Krynicy Morskiej znajduje się szkoła windsurfingu, która oferuje grupowe kursy nauki pływania, oraz lekcje indywidualne.
Kursy obywają się przez tydzień od poniedziałku do niedzieli. To dobra opcja dla osób, które chcą uczyć się codziennie o określonej porze i nieco zaoszczędzić (zajęcia grupowe mają niższą cenę za godzinę lekcji). W przypadku zajęć jeden na jeden, można ustalić sobie dowolnie spotkania z instruktorem oraz dostosować poziom pod własne umiejętności. Decyzję o rozpoczęciu nauki pływania na windsurfingu, można podjąć już na miejscu. Szkoła wyposaży nas w potrzebny sprzęt (również piankę), także nie trzeba nic ze sobą zabierać z domu. Warto mieć jedynie specjalne buty do wody, ale można je kupić też w Krynicy.
Port w Krynicy
W samym centrum Krynicy Morskiej od strony Zalewu Wiślanego znajduje się port z przystanią jachotowo-pasażerską. Warto wybrać się tam na spacer, żeby obejrzeć odpływające statki oraz jachty rezydentów Jacht Klubu Krynica Morska.
We wschodniej części portu odchodzą rejsy pasażerskie. W ofercie są wycieczki szybką łodzią motorową. Do wyboru jest między innymi trasa do Fromborka, który położony jest po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. W tym zabytkowym mieście znajduje się katedra oraz muzeum Mikołaja Kopernika. Dla zwiedzających udostępnione jest planetarium, w którym pracował.
port fot. materiały promocyjne
Wycieczki rowerowe - trasy na brzegu morza
Podczas pobytu w Krynicy Morskiej warto wybrać się na wycieczkę rowerową. Jednośladem można jeździć po całym kraju, ale to tu czekają nas naprawdę niesamowite widoki. Nie trzeba zabierać ze sobą sprzętu. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia rowerów na godziny lub na cały dzień. Do dyspozycji są również foteliki dla dzieci. Ruszając z Krynicy Morskiej w stronę granicy kraju, jedzie się po nowo przygotowanej trasie rowerowej o długości piętnastu kilometrów.
Przez Krynicę Morską przebiega też Szlak R-10, który oznaczony jest zielonym kolorem. W ramach tej trasy można wybrać się na wycieczkę wzdłuż Zalewu Wiślanego. Trasa ciągnie się od Piasków aż do Braniewa i ma łącznie sto jedenaście kilometrów, ale można wybrać krótszy odcinek.
Wycieczki rowerowe są polecane szczególnie tym, którzy chcą trochę odpocząć od tłumów i zrelaksować na łonie natury. Trasy rowerowe w okolicach Krynicy przebiegają w pobliżu mało uczęszczanych plaż. W czasie postojów można podziwiać puste przestrzenie, piękną naturę i zobaczyć Bałtyk z zupełnie innej strony.
Krynica Morska to miejsce, w którym trudno się nudzić. Oferta atrakcji dla turystów jest bardzo różnorodna, dzięki czemu zarówno fani sportu, jak i osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek znajdą coś dla siebie.
Więcej informacji na stronie: www.odpocznijwKrynicyMorskiej.pl
Ścieżka rowerowa fot. materiały promocyjne
Więcej o turystycznej ofercie Krynicy Morskiej oraz całego województwa pomorskiego na stronie www.pomorskie.travel.