Baleary i Wyspy Kanaryjskie cieszą się ogromną popularnością, ale znajdziesz tu miejsca także bez tłumów. Mamy dla was osiem propozycji

Oba archipelagi - Baleary i Wyspy Kanaryjskie - w sezonie wakacyjnym są oblegane przez turystów. I nic w tym dziwnego - zdaniem wielu osób to idealne rejony na letni wypoczynek i nie tylko. Mamy dla was jednak kilka propozycji miejsc, w których unikniecie tłumów i będziecie mogli cieszyć się ciszą i spokojem.

1. La Graciosa

Wyspy Kanaryjskie są bardzo różnorodne. Każda z nich jest zupełnie inna. Dlatego poza obleganymi miejscami, takimi jak Lanzarote czy Teneryfa, znajdziecie tam także bardziej odludne i spokojne rejony.

Pierwszy przykład to La Graciosa. Ta niewielka wysepka wchodzi w skład archipelagu Chinijo, który jest częścią Wysp Kanaryjskich. To idealne miejsce dla osób, którym marzy się urlop w spokojnym i odludnym otoczeniu. Na wyspie mieszka około 600 osób w dwóch niewielkich miejscowościach (Caleta del Sebo i Pedro Barba).

Krajobraz La Graciosy tworzą m.in. piaszczyste plaże, wydmy, stożki wulkanów i klimatyczne białe domki. Co ciekawe, nie ma tam ani jednej asfaltowej drogi. Poza tym wyspa oferuje idealne warunki do wygrzewania się na kameralnych plażach, długich pieszych wędrówek, a także rowerowych przejażdżek.

2. La Gomera

Kolejna propozycja to położona nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki La Gomera. Jest to idealna opcja dla miłośników górskich wędrówek i wypraw rowerowych.

Wyspa jest zaprzeczeniem imprezowych kurortów z głośnym życiem nocnym, co dla wielu osób jest sporym atutem. Nawet w sezonie wakacyjnym panuje tu cisza i spokój. Świetnie to współgra z dziewiczym krajobrazem wyspy. Zobaczycie tu m.in. malownicze góry oraz strome wybrzeże z niewielkimi czarnymi plażami. A na aktywnych wczasowiczów czeka ponad 200 kilometrów tras rowerowych i trekkingowych. Poza tym La Gomera jest najlepszym wyborem, jeśli chcecie zobaczyć delfiny i walenie.

3. El Hierro

El Hierro to kolejne miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie nie natkniemy się na zbyt wielu turystów. Mimo że w 2000 roku wyspa została uznana za Rezerwat Biosfery UNESCO, nadal nie jest powszechnie znana.

Tamtejsza linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Oprócz wysokich klifów zobaczycie tam także urokliwe zatoczki tworzące się w skalnych zagłębieniach. Co więcej, na wyspie znajduje się ponad tysiąc wulkanów, co daje największe zagęszczenie wulkaniczne na Wyspach Kanaryjskich.

El Hierro nazywana jest dziką wyspą. Dlatego to doskonałe miejsce dla osób, którym marzy się ucieczka od cywilizacji oraz bliski kontakt z naturą.

El Hierro, HiszpaniaEl Hierro, Hiszpania materiały partnera

4. Fuerteventura

Jeśli marzy ci się urlop nad morzem w ciszy i spokoju, idealnym wyborem będzie słynąca z pięknych plaż Fuerteventura.

Cudowne, złociste plaże ciągną się tu kilometrami. I, co bardzo istotne, każdy znajdzie na nich miejsce dla siebie, bo nie dotarły na nie jeszcze tłumy.

Oprócz plaż będziecie mogli podziwiać tu także oryginalne krajobrazy. Fuerteventura to skalista wyspa z czerwonorudą ziemią. Takie widoki mało na kim nie robią piorunującego wrażenia.

Fuerteventura, HiszpaniaFuerteventura, Hiszpania materiały partnera

5. La Palma

Jest jeszcze jedno miejsce na Wyspach Kanaryjskich, które warto wziąć pod uwagę, jeśli marzy wam się w czasie wakacji cisza i spokój. To nazywana "Piękną Wyspą" La Palma. Mimo niewątpliwych atutów tamtego krajobrazu, miejsce to nie zostało jeszcze odkryte przez turystów.

La Palma jest wyspą pełną ustronnych, wulkanicznych plaż, zazwyczaj poukrywany wśród skał. Nie brakuje tu także licznych wzniesień. Dlatego jest to doskonałe miejsce dla osób, które kochają górskie wędrówki.

La Palma, HiszpaniaLa Palma, Hiszpania Materiały promocyjne partnera

6. Formentera

Z Wysp Kanaryjskich przenosimy się na Baleary. Mimo że najbardziej znane wyspy tego archipelagu, czyli Ibiza i Majorka, kojarzą się z nieustanną imprezą, także w tym rejonie Hiszpanii znajdziecie znacznie spokojniejsze miejsca.

Pierwsza propozycja to Formentera - najmniejsza zamieszkana wyspa Balearów, oddalona około 11 kilometrów od Ibizy. Jednak mimo niewielkiej odległości, są to dwa zupełnie inne miejsca. Dominuje tu cisza i spokój, gdyż masowa turystyka nie jest jeszcze tak bardzo rozwinięta.

Na niewielkiej Formenterze (jej powierzchnia wynosi 83 kilometry kwadratowe) czeka na was aż 20 kilometrów piaszczystych plaż. Co ciekawe, wyspa nazywana jest "ostatnim śródziemnomorskim rajem". Bo oprócz pięknych plaż czekają tu na was także majestatyczne klify, kameralne zatoczki, gaje figowe i migdałowe, zielone lasy piniowe. A tamtejsze białe domki pięknie kontrastują z jasnoniebieską wodą morza.

Formentera, HiszpaniaFormentera, Hiszpania Materiały promocyjne partnera

7. Minorka

Minorka nie bez przyczyny nazywana jest "spokojną siostrą Majorki". To wyspa znacznie bardziej kameralna, dziewicza i spokojna.

Największym atutem Minorki są szerokie i piaszczyste plaże. Jest ich tu ponad 100. Miejsca do wygrzewania się na słońcu nie zabraknie więc dla nikogo. Do tego dochodzą klimatyczne miasteczka, takie jak Maó czy Ciutadella.

Na Minorce znajdą coś dla siebie także wielbiciele pieszych wędrówek. Jedną z największych atrakcji wyspy jest Szlak Cami de Cavalls. Na trasie, która biegnie dookoła wyspy, będziecie mogli zobaczyć m.in. malownicze obszary rolnicze, wąwozy, doliny i megality, które przeniosą was w prehistoryczne czasy.

8. Cabrera

Ostatnia z propozycji jest dosyć nietypowa. Bo raczej nie uda wam się spędzić tu całych wakacji. Ale będzie to doskonałe uzupełnienie wypoczynku na którejś z innych wysp.

Mowa o najmniejszej wyspie archipelagu, czyli Cabrerze. Zobaczycie tu rajskie plaże, lazurowe zatoki, które kryją piękne jaskinie i groty, a także imponujące skaliste krajobrazy.

Ta położona na południe od Majorki wyspa jest w całości objęta ochroną parku narodowego. Dlatego, jeśli będziecie chcieli się na nią dostać, wcześniej musicie postarać się o specjalne pozwolenie. Warto więc zainteresować się tą kwestią jeszcze przed podróżą na Baleary. Pamiętajcie, że warto! To zwłaszcza dobra opcja dla turystów, których zmęczą głośne kurorty. Na Cabrerze z całą pewnością będziecie mogli nieco się wyciszyć.