Baleary to nie tylko Majorka. Na tę wyspę tłumy jeszcze nie dotarły. Podpowiadamy, jak zwiedzać Formenterę

Nie ma tłoku, nie trzeba przepychać się na ulicy, stać w kolejkach. Czasem towarzyszy ci uczucie, jakbyś był gdzieś na końcu świata. A do tego słońce, morska bryza i paella, którą długo będziecie wspominać. Taka właśnie jest Formentera.

Formentera to najmniejsza zamieszkana wyspa Balearów (ma 82 kilometry kwadratowe, a w najwęższym miejscu zaledwie dwa kilometry szerokości). Aby się na nią dostać, najpierw musicie dolecieć na Ibizę. Bus z lotniska zawiezie was do portu w mieście o tej samej nazwie, które jest stolicą wyspy. Tam wsiądziecie na prom i pół godziny później będziecie mogli cieszyć się urokami Formentery. Nie ma innego sposobu, aby dostać się na wyspę.

Podobno Formentera może pochwalić się najwyższym w Hiszpanii odsetkiem ludzi, którzy dożywają późnej starości. Gdy dotrzecie na tę wyspę, przekonacie się, że nic dziwnego, bo beztroska i wolno płynący czas rzeczywiście mogą temu sprzyjać.

Na Formenterze czas płynie wolniej, nikt się nie spieszyNa Formenterze czas płynie wolniej, nikt się nie spieszy materiały partnera

Po wyspie najlepiej poruszać się skuterem (mówi się, że skuterów jest tam 15 tysięcy, czyli blisko trzy tysiące więcej niż mieszkańców), samochodem lub rowerem. W porcie działają wypożyczalnie, więc bez problemu znajdziecie pojazd, którym będziecie odkrywać zakątki Formentery. Dodatkowym plusem poruszania się po wyspie jest jej ukształtowanie - jest prawie całkiem płaska, z wyjątkiem dwóch skalistych przylądków - La Mola oraz Cap de Barbaria.

Zachód słońca w ukrytej jaskini

Oba wspomniane przylądki to doskonałe punkty widokowe. Z Cap de Barbaria najlepiej obserwować zachody słońca. Widać stamtąd także wysepkę Es Vedra, która znajduje się niedaleko Ibizy. Poszukajcie też ukrytej jaskini. Kilka metrów od urwiska jest miejsce otoczone niskim ogrodzeniem. Gdy podejdziecie bliżej, zobaczycie wyrwę w ziemi i drabinę. Można zejść po niej do jaskini, z której rozciąga się widok na morze (wygodne buty obowiązkowe!).

Na zachodnim brzegu Formentery znajduje się z kolei latarnia morska Far de la Mola. Niektórzy uważają to miejsce za magiczne i twierdzą, że jest swego rodzaju symbolem końca świata. Rozciąga się stamtąd widok na morze i skaliste wybrzeże.

Zachody słońca na Formenterze zachwycą każdegoZachody słońca na Formenterze zachwycą każdego materiały partnera

Park UNESCO i wspaniałe plaże

Wyspa może pochwalić się też obiektem z listy UNESCO. To Park Przyrodniczy Ses Salines. Jego nazwa pochodzi od salin, które kiedyś stanowiły główne źródło utrzymania mieszkańców. Za wjazd do Ses Salines trzeba zapłacić, chyba że przyszło się pieszo, przyjechało rowerem lub skuterem elektrycznym.

Na terenie parku, konkretnie w Morzu Śródziemnym, rośnie Posidonia - roślina również wpisana na listę UNESCO. Jej metr kwadratowy produkuje więcej tlenu niż metr kwadratowy lasu amazońskiego.

Park to także szerokie, piaszczyste plaże. Jeśli szukacie tych mniej obleganych przez turystów, wybierzcie plażę Llevant. Spokojnym miejscem jest także plaża Cavall d'en Borras.

Wyspa może pochwalić się pięknymi, piaszczystymi plażamiWyspa może pochwalić się pięknymi, piaszczystymi plażami materiały partnera

Rejs tradycyjną łodzią

Baleary mają też swoje tradycyjne łodzie, znajdziecie je również na Formenterze. Nazywają się llaut i mają ciekawy kształt. Chętni na rejs powinni pojechać do portu La Savina. Ceny za taką wyprawę są różne, wpływ na nie mają rodzaje łodzi, termin oraz taryfa.

To doskonała okazja, aby spojrzeć na Formenterę z nieco innej strony. Do wyboru są różne warianty tras. Można popłynąć wzdłuż skalistego wybrzeża lub w kierunku zatoczek z pięknymi plażami. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą sprzęt do snorkelingu, bo po drodze nie zabraknie okazji, aby wskoczyć do przejrzystej wody i go wykorzystać.

Kilkakrotnie wspominaliśmy o tym, jak powoli płynie czas na Formenterze. Mieszkańcy nie spieszą się, wszystko toczy się w swoim rytmie. Nawet w największym mieście wyspy, jej stolicy, czyli Sant Francesc Xavier. Wieczorami ludzie wylegają na ulice, przesiadują w restauracjach, spotykają się na placu Konstytucji, który jest głównym placem miasta. Za dnia jest tam spokojniej, wiele miejsc w czasie sjesty jest zamkniętych. Spacer w takiej ciszy i zupełnym spokoju to coś, czego próżno szukać w typowo turystycznych miejscowościach. Miasteczko świetnie nadaje się na przystanek na obiad. Skosztujecie pysznych ryb i owoców morza, a na deser lokalnego ciasta Flaó , które przypomina sernik.

Mamy nadzieję, że wizja spokojnych, zupełnie bezstresowych wakacji przypadła wam do gustu. W końcu nie bez powodu Formentera nazywana jest nawet ostatnim rajskim miejscem w basenie Morza Śródziemnego.

Wyspa jest doskonałym miejscem na ucieczkę przed tłumamiWyspa jest doskonałym miejscem na ucieczkę przed tłumami materiały partnera