Jak ułatwić sobie długą podróż samochodem? Jest na to kilka prostych sposobów

Jazda przez wiele godzin może zmęczyć nawet najbardziej wytrwałego kierowcę i najbardziej cierpliwego pasażera. Dla wielu osób wizja kilkugodzinnej podróży samochodem brzmi jak koszmar. A przecież wcale nie musi tak być i w bardzo łatwy sposób sami możecie sobie podróż uprzyjemnić. Zaraz wam to udowodnimy.

Nie pokonujcie całej trasy naraz 

Jeżeli czeka was naprawdę długa podróż, np. z Polski nad Morze Adriatyckie, pod żadnym pozorem nie próbujcie pokonać całej trasy naraz. Nie jesteście robotami, macie prawo do odpoczynku. A poza tym na szali kładziecie własne bezpieczeństwo. Człowiek zmęczony wolniej reaguje, nie jest tak uważny jak wtedy, gdy jest wypoczęty. 
 
Jeżeli wiecie, że czeka was nocleg na trasie, możecie postąpić na dwa sposoby. Albo spontanicznie zatrzymać się w przydrożnym motelu lub hotelu gdzieś na obrzeżach miasta, albo wcześniej zarezerwować miejsce w wybranym przez was pensjonacie. Szczerze polecamy ten drugi wariant – będziecie mieli pewność, że pokój już na was czeka i że nie musicie jeździć po obcym mieście w poszukiwaniu noclegu. 

Róbcie przerwy w trakcie jazdy

Niezależnie od tego czy przed wami 300, 500, czy 1200 kilometrów, róbcie sobie kilkunastominutowe przystanki w trakcie jazdy. Bardzo ważne jest, aby nie spędzić całego dnia w jednej pozycji. Dlatego zatrzymajcie się, żeby rozprostować nogi i rozciągnąć plecy.  
 
Podczas takiego postoju warto zrobić kilka krótkich ćwiczeń. Spróbujcie z przysiadami, skłonami, wymachami rąk i nóg, przejdźcie się kawałek. Pobudzicie krążenie i lepiej się poczujecie. Taki przystanek warto też wykorzystać jako idealną okazję, aby pójść do toalety.

Słuchajcie audiobooków 

Pasażerowie mają ten komfort, że mogą zabrać ze sobą książkę (choć zdarza się, że niektórzy nie są w stanie czytać w aucie). Kierowca już sobie na to pozwolić nie może. W tej sytuacji z pomocą przychodzą audiobooki, których możecie słuchać w trakcie jazdy. 
 
Audiobook zdecydowanie umila podróż i odpręża. Wspólne słuchanie interesującej historii sprawi, że będziecie mogli też porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami i uwagami na jej temat. Ponadto, gdy jedziecie w podróż nocą, słuchanie audiobooków nie pozwoli wam zasnąć.  
 
Mają one także przewagę nad radiem czy muzyką z płyt lub telefonu. W końcu ile razy można słuchać tych samych piosenek lub zmieniać stacje radiowe w poszukiwaniu lepszej muzyki. Z audiobookami tego problemu nie ma. Zabierasz ich ze sobą tyle, ile chcesz, wybierasz tylko te, które naprawdę cię interesują i masz pewność, że zapewnią ci rozrywkę na długie godziny jazdy. 

Ciekawą ofertę dla podróżujących samochodem ma sieć stacji benzynowych BP - to kolekcja 16 audiobooków na ciekawą, wakacyjną drogę. Dzięki niej wybrane audiobooki możecie mieć bezpłatnie. Wystarczy jednorazowo zatankować minimum 25 litrów paliwa na stacjach BP lub wydać co najmniej 15 złotych na ofertę sklepową lub Wild Bean Cafe i zeskanować kartę Payback. Wówczas otrzymacie kupon promocyjny, który pozwoli wam dostać jeden darmowy audiobook. Na stronie bp.audioteka.com znajdziecie listę książek do słuchania, które są dostępne w bezpłatnej bibliotece. Wśród nich są m.in. takie tytułu jak "Ślepnąc od świateł", "Czerwona jaskółka" czy "Sherlock Holmes", a także "Szalone skarpetki", które spodobają się młodszym czytelnikom.

Pijcie dużo wody i zabierzcie prowiant 

Podróżowanie bez wody i jedzenia może być prawdziwą katorgą. Nawadnianie się jest bardzo ważne. Dorosły człowiek powinien pić około dwóch litrów wody dziennie. Jeśli nie pije się dostatecznie dużo, organizm zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze. Zaczyna boleć głowa, może dochodzić do skurczów mięśni i pogorszenia widzenia, trudniej się też skupić. Dlatego bardzo ważne jest, aby w trosce o dobre samopoczucie, pamiętać o nawadnianiu. Zapas wody jest bardzo potrzebny i również przyda się m.in. w razie korków czy awarii samochodu.
 
Druga równie istotna kwestia to jedzenie. Na pusty żołądek nic nie robi się dobrze, włącznie z podróżowaniem samochodem. Niezależnie od tego czy jesteście kierowcami, czy pasażerami. Dlatego zadbajcie o to, aby przygotować na podróż przekąski i kanapki. Najlepiej jednak, żebyście ze względów bezpieczeństwa, zjadali je podczas postojów, a nie w czasie jazdy samochodem.  
 
Warto zastanowić się też nad przystankiem na obiad. Jeśli czeka was długa droga, na samych kanapkach i przekąskach długo nie wytrzymacie. Dlatego przerwa na bardziej treściwy posiłek jest bardzo dobrym pomysłem. 

Zadbajcie o rozrywki dla dzieci 

Osoby podróżujące z maluchami powinny pamiętać, aby zapewnić im zajęcie na całą podróż. Niektóre dzieci w samochodzie błyskawicznie zasypiają, ale przecież nie tyczy się to wszystkich. Poza tym jeśli przed wami naprawdę daleka droga, dziecko się wyśpi i będzie chciało się czymś zająć. 
 
W takich momentach z pomocą przyjdą wam ulubione zabawki i gry, np. słowne. Bardzo dobrym sposobem na umilenie sobie czasu w samochodzie są zabawy, w których udział mogą brać również rodzice. Oczywiście w granicach bezpieczeństwa i tak, aby nie rozpraszać kierowcy. Mogą to być więc np. gry słowne lub zabawa w kolory - jedna osoba mówi, że widzi coś w danym kolorze, a druga zgaduje, co to może być.
 
Przygotujcie dzieciom również ich ulubione książki. Warto rozejrzeć się też przed wyjazdem za grami, które przystosowane są do używania ich w podróży, np. karciankami.  
 
Sami widzicie, że nawet długa podróż samochodem nie musi być bardzo uciążliwa. Parę prostych kroków wystarczy, abyście sobie ją umilili naprawdę niewielkim kosztem. Pozostaje więc tylko spakować bagaże i wyruszać w drogę na wymarzone wakacje.