Salzburg to perła światowej kultury. Ale nie tylko z tego względu warto odwiedzić to miasto

Jeśli Salzburg - to Mozart, jeśli Mozart - to muzyka. I to między innymi dla tej muzyki, którą słychać tu na każdym kroku, warto odwiedzić to malowniczo położone, pełne zabytków miasto. Nie bez powodów Salzburg jest jednym z najbardziej znanych austriackich miejsc, które każdego roku odwiedza rekordowa liczba turystów.

Salzburg to nie tylko rodzinne miasto Mozarta

Położony w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Salzach, Salzburg jest znany na świecie głównie jako miejsce urodzenia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jednak to także bardzo ważne centrum sportów zimowych oraz perła architektoniczna, która w 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wystarczy wybrać się na spacer po mieście i od razu poczujemy ducha ubiegłych stuleci. Architektura miasta pochodzi z najróżniejszych okresów historycznych. Siedemnastowieczny pałac i ogrody Mirabell, olbrzymia twierdza Hohensalzburg z XI wieku, urzekająca uliczka Getreidegrasse, przy której stoi rodzinny dom Wolfganga Amadeusza Mozarta, to tylko nieliczne zabytki Salzburga. A magiczna atmosfera minionych czasów przenika się tu z nowoczesnością. Warto wymienić w tym miejscu choćby otwarty w 2014 DomQuartier Salzburg (na terenie kompleksu możemy podziwiać budowle, w których kiedyś urzędowali przedstawiciele władzy świeckiej i duchownej) czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg, w którym możemy oglądać najwybitniejsze dzieła artystów XX i XXI wieku.

Kapitelplatz w SalzburguKapitelplatz w Salzburgu Fot. Günter Breitegger Tourismus-Salzburg-GmbH

Wspomniane muzeum znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie zabytkowej wieży ciśnień z XIX wieku. Architekci uwzględnili ją w projekcie i w tej chwili możemy ją podziwiać z oszklonej klatki schodowej. To tylko jeden z wielu przykładów, który udowadnia, że współczesne budynki współgrają tu z historyczną częścią miasta i tworzą spójną, niepowtarzalną całość.

Wiele osób porównuje Salzburg do włoskich miast, które znane są na całym świecie z charakterystycznej architektury, spektakularnego malarstwa i rzeźb. To wszystko widzimy także w tym austriackim mieście, ponieważ od zawsze było ono jednym z ważniejszych punktów dla artystów. Zjeżdżali tu światowej sławy architekci, malarze, rzeźbiarze czy muzycy.

Jederman Salzburg FestiwalJederman Salzburg Festiwal Fot. Tourismus-Salzburg-GmbH

Artystyczne lato w Salzburgu

I kiedy mówimy już o artystach, których bytność widać tu na każdym kroku, nie możemy pominąć tych współczesnych. "Tu całe miasto jest sceną" - powiedział niegdyś Max Reinhardt, austriacki reżyser teatralny i pomysłodawca powstałego w 1920 roku Festiwalu Salzburskiego. Ta wyjątkowa impreza artystyczna jest organizowana do dziś. Pojawiają się na niej takie gwiazdy jak Anna Netrebko, José Carreras, Plácido Domingo czy najlepsze na świecie orkiestry z Filharmonikami Wiedeńskimi na czele. Festiwal to międzynarodowa wizytówka miasta. W tym roku (od 20 lipca do 31 sierpnia 2019) zobaczymy aż 199 przedstawień na 16 scenach!

Ale to nie wszystkie artystyczne doznania, które zapewni nam Salzburg tego lata. Dzięki trzem nowym ścieżkom tematycznym turyści odwiedzający Salzburg mogą zobaczyć kreatywną stronę tego barokowego miasta. I tak trasa "Neustadtroute" biegnie od dworca głównego wzdłuż Ogrodów Mirabell do mostu Staatsbrücke, szlak "Panoramaroute" - przez górę Mönchsberg do dzielnicy festiwalowej, a ścieżką "Promenadenroute" przejdziemy się wzdłuż rzeki Salzach na południe od starego miasta. Każda z tras obfituje w nowoczesną architekturę, sztukę ukrytą nie tylko w galeriach czy muzeach, ale widoczną także w miejscach publicznych. Wszystkie zabytki i punkty warte uwagi są oznakowane i bez trudu je odnajdziemy, choćby dzięki wskazówkom przygotowanym przez portal austria.info.

Możemy także wybrać się do twierdzy Hohensalzburg. W tamtejszym muzeum doszło do niemałej reorganizacji. Od czerwca 2019 możemy tam podziwiać wybrane eksponaty ze średniowiecznych zbiorów Salzburg Museum. Dodatkowo ogromnych rozmiarów instalacja medialna prezentuje historię i funkcje twierdzy.

W czerwcu został także otwarty Altes Zeughaus - nowe interaktywne muzeum, w którym możemy dowiedzieć się więcej o rozwoju budownictwa fortecznego i broni palnej.

Jeśli wybieramy się latem do Salzburga, warto także odwiedzić wystawę Fly me to the Moon, którą Austriacy przypominają o okrągłej, pięćdziesiątej rocznicy lądowania na Księżycu. Zobaczymy ją w Muzeum Sztuki Współczesnej Mönchsberg od 20 lipca do 3 listopada 2019. Wystawa jest podróżą przez kilka wieków "fascynacji księżycem", porusza takie tematy jak działalność Galileusza, wynalezienie teleskopu i obejmuje także instalacje multimedialne.

Na koniec nie można pominąć tego, co przygotowało dla turystów Salzburg Museum we współpracy z DomQuartier. Od 2 czerwca 2019 do 6 kwietnia 2020 w Północnym Oratorium DomQuartier możemy podziwiać dzieła epoki baroku.

Do Salzburga zawita także galeria Belvedere z wystawą "Faistauer, Schiele, Harta i spółka. Malarstwo łączy (niem. Faistauer, Schiele, Harta & Co. Malerei verbindet)". Możemy ją odwiedzać od 12 lipca do 13 października 2019. Jednym z ważniejszych gości miasta będzie także artystka z Düsseldorfu - Gudrun Kemsa, która zajmuje się fotografią i wideo. Kemsa zaprezentuje w ramach cyklu "moving portraits" interesujące osobistości z Salzburga (od 20 lipca do 6 października 2019 r.).

Materiał powstał we współpracy z austria.info.