Tyrol kojarzy wam się tylko z wyjazdami zimowymi? To błąd, bo latem jest równie ciekawy

O Kufsteinerland mówi się, że jest "bramą do tyrolskich Alp". Podczas wakacji w tym regionie niczego wam nie zabraknie. Tam tradycja łączy się z nowoczesnością, kultura z rozrywką, a natura z wellnessem i sportem. I te konie!

Największą zaletą tego regionu jest wspaniała, nietknięta ludzką ręką przyroda. Jeśli więc szukacie miejsca na aktywny urlop, który moglibyście spędzić w otoczeniu majestatycznej natury, wasz wybór powinien paść właśnie na Kufsteinerland. Rozrywki i atrakcje dla siebie znajdą tutaj zarówno dorośli, jak i dzieci.

Szlakami na punkty widokowe 

Zacznijmy od wspaniałych gór Kaisergebirge, które od 1963 roku są pod ochroną. Przebiegają przez nie liczne szlaki turystyczne, którymi dotrzecie do pięknych punktów widokowych i wodospadów, a odpoczynek czeka na was w jednym z wielu gościnnych schronisk. Trasy mają różny poziom trudności, więc powinniście sobie poradzić niezależnie od tego, czy jesteście zaprawionymi piechurami czy początkującymi turystami górskimi.
 
Skoro góry, to także wspinaczka. Wiele górskich zboczy jest do tego idealnie przystosowanych, a ci, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę ze wspinaczką lub podszlifować swoje umiejętności, mogą wybrać się do jednego z parków, które znajdują się w regionie. Osobom początkującym polecamy park w Morsbach – dzielnicy Kufstein. Jest otwarty dla wszystkich, a wstęp bezpłatny. 

Kąpiel w tyrolskich jeziorach 

Bardziej niż góry wolicie kąpiele i wylegiwanie się na słońcu? Tyrol pod tym względem również was nie zawiedzie. W Kufsteinerland istnieje 12 kąpielisk na łonie natury, z czystą wodą i wspaniałym widokiem na górskie szczyty. Kąpać można się w sześciu jeziorach, m.in. Stimmersee, Hechtsee czy Bananensee.  
 
Jezioro Thiersee to z kolei świetny wybór dla osób, które lubią uprawiać sporty wodne. Działa tam również wypożyczalnia rowerów wodnych i łodzi. Dodatkowymi rozrywkami są m.in. zjeżdżalnia wodna oraz wieża do skoków.  
 
Do naturalnych kąpielisk na jeziorach dochodzi jeszcze sześć basenów pod gołym niebem. 

W tyrolskich jeziorach trzeba się wykąpać. Woda jest bardzo czystaW tyrolskich jeziorach trzeba się wykąpać. Woda jest bardzo czysta fot. LOEWENZAHM

Z końskiego grzbietu 

A co byście powiedzieli na to, żeby tyrolskie krajobrazy podziwiać z siodła? W Kufsteinerland grzechem byłoby nie skorzystać z takiej możliwości. Wszystko dlatego, że w tym regionie konie mają szczególne znaczenie. To właśnie z Tyrolu pochodzi rasa koni haflinger, która stanowi swego rodzaju dobro kulturowe.  

Wybierzcie się do dużej stadniny Fohlenhof Ebbs, w której hoduje się około 100 haflingerów i która jest jedną z najstarszych hodowli tej rasy na świecie. Warto umówić się nie tylko na konną przejażdżkę, lecz także zobaczyć specjalne pokazy, z których słynie to miejsce, np. ujeżdżania czy woltyżerki. Stadninę można odwiedzać codziennie. 

Konie rasy haflinger uważane są w Tyrolu za dobro kulturoweKonie rasy haflinger uważane są w Tyrolu za dobro kulturowe fot. Ofp Kommunikation

Wszystko, o czym marzą dzieci 

W Kufsteinerland dba się o odwiedzających w każdym wieku. Dlatego nie zapomniano również o dzieciach. Specjalnie z myślą o nich został przygotowany program atrakcji w Kufstein i ośmiu okolicznych wioskach. W tym roku jest dostępny od 1 lipca do 6 września.  
 
Dzieci w czasie wakacji w Tyrolu wybiorą się w podróż do czasów średniowiecza w Twierdzy Kufstein, gdzie zamienią się w dostojne damy i odważnych rycerzy. Będą ucztować, dosiądą koni, a na koniec dnia wyszczotkują swoich nowych ulubieńców. W pełnym atrakcji programie jest też wizyta u zielarki, która powie, gdzie szukać najlepszych ziół, a także budowanie tratwy na jeziorze Thiersee.  
 
Najmłodsi turyści nie będą mieli nawet chwili na to, aby się nudzić. Odwiedzą również zoo w Ebbs, w którym mieszkają m.in. ostronosy, surykatki i żółwie, a także wcześniej wspomnianą stadninę haflingerów. Ważnym punktem na liście dziecięcych rozrywek jest również wizyta w gospodarstwie wiejskim. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się, jak wygląda codziennie życie w takim miejscu, zapoznają z mieszkającymi tam zwierzętami i przejadą traktorem. 

Zoo w Ebbs to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki, jeśli jedziecie z dziećmiZoo w Ebbs to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki, jeśli jedziecie z dziećmi fot. Hubert Berger

W Kufsteinerland przygotowano dla dzieci specjalny program atrakcji, m.in. dzień w gospodarstwieW Kufsteinerland przygotowano dla dzieci specjalny program atrakcji, m.in. dzień w gospodarstwie fot. Tirol Werbung - Herbig Hans

Są góry, jeziora, przepiękne konie i atrakcje, o których wielu dzieciom nawet się nie śniło. Tyrol z każdej strony pokazuje, że nie tylko zimą świetnie sobie radzi i ma czym przyciągnąć turystów. Daj mu szansę i sam się przekonaj, że lato w Kufsteinerland będzie doskonałe.

Materiał powstał we współpracy z austria.info.