Dlaczego powinniście pojechać do Klagenfurtu latem? Jeden z powodów to najcieplejsze alpejskie jezioro

Do Austrii wiele osób jeździ przede wszystkim zimą, żeby szusować na ośnieżonych stokach. Rzeczywiście, nie można Austriakom odmówić doskonałych warunków narciarskich. Ale pora rozprawić się z przekonaniem, że w Austrii nie ma co robić o innych porach roku. Lato w tym kraju też jest fascynujące, a jednym z takich miejsc, które na pewno was urzeknie, jest Klagenfurt.

O Klagenfurcie, który jest stolicą Karyntii, mówi się, że jest miastem na styku trzech kultur. Kultura karyncka widoczna jest przede wszystkim w melodyjnej wymowie mieszkańców, poczuciu humoru i pozytywnym podejściu do życia. Wpływy włoskie zauważalne są głównie w architekturze, zaś słoweński klimat z pewnością poczujecie, jeśli wybierzecie się w Klagenfurcie na jedną z imprez – mieszkańcy potrafią się naprawdę świetnie bawić. Z połączenia tych trzech kultur wyrosła sztuka kulinarna, w której smaki alpejskie przeplatają się ze smakami znad Adriatyku. 

Widok na Klagenfurt z góry Widok na Klagenfurt z góry  fot. Arnold Poeschl

Za renesansowy charakter Klagenfurtu odpowiadają włoscy budowniczy. Miasto może pochwalić się wspaniale zachowanymi zabytkami. Dowodem na to jest chociażby trzykrotnie przyznany przez międzynarodowych ekspertów dyplom Europa Nostra dla miast, które dbają o renowację i dobrą kondycję zabytków. 
 
Najlepiej będzie, jeśli na własne oczy przekonacie się, czy miasto zasłużyło na to wyróżnienie, spacerując jego uliczkami, a także po najstarszym w Austrii deptaku. Po całodziennym zwiedzaniu zatrzymajcie się w jednej z urokliwych kawiarenek lub restauracji, które kuszą turystów przytulnymi wnętrzami. Smakosze powinni wybrać się też na Targ Benedyktynów, gdzie wystawiane są specjały regionu. 

Karynckie pierożki Kasnudeln Karynckie pierożki Kasnudeln  fot. Pixelpoint - Wolfgang Handler

Najcieplejsze jezioro alpejskie 

Ale Klagenfurt to nie tylko zabytki i doskonała kuchnia. Koniecznie wybierzcie się na wycieczkę nad jezioro Wörthersee, które jest największym pod względem powierzchni jeziorem w Karyntii, a także najcieplejszym jeziorem alpejskim. Wörthersee i łańcuch górski o nazwie Karawanki są najważniejszymi atrakcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi w okolicy. Jeśli lubicie piesze wędrówki, wodne aktywności i spędzanie czasu na łonie natury, nie mogliście trafić lepiej. To kraina, w której majestatyczne, ośnieżone szczyty gór łączą się z czystymi jeziorami, tworząc niezapomniany widok. 

Warto wybrać się na wycieczkę rowerową i podziwiać piękny krajobrazWarto wybrać się na wycieczkę rowerową i podziwiać piękny krajobraz fot. Franz Gerdl


Podczas pobytu nad jeziorem koniecznie wybierzcie się w rejs po nim. Możecie też urządzić sobie wycieczkę rowerową. I wcale nie musicie mieć własnego roweru. Wraz z końcem kwietnia 2019 roku do Klagenfurtu powróciły rowery miejskie, które można wypożyczyć dzięki aplikacji przez całą dobę. 
 
Nie zapomnijcie zatrzymać się też w miniaturowym świecie nad Wörthersee - Minimundus. Do programu wycieczki warto dopisać również zwiedzanie katedry Maria Saal. 

Minimundus również warto odwiedzić w KlagenfurcieMinimundus również warto odwiedzić w Klagenfurcie fot. Helmuth Weichselbraun / fotoquadr.at Helmuth Weichselbra

Wielkie gwiazdy w Klagenfurcie

Stolica Karyntii jest też chętnie odwiedzana przez artystów światowego formatu. W tym roku zagrał tam m.in. Ed Sheeran, a przed nami jeszcze występy takich gwiazd jak Bon Jovi (19 lipca) czy Eros Ramazzotti (27 lipca). 
 
W Klagenfurcie co roku odbywają się ekstremalne zawody triathlonowe Ironman. Uczestnicy musieli między innymi pokonać jezioro Wörthersee. W tym roku miasto będzie także gospodarzem innej prestiżowej imprezy. United World Games to największe młodzieżowe wydarzenie sportowe w Europie. Stadion z pewnością zapełni się bez trudu.  
 
Od 19 do 20 lipca wschodnia zatoka jeziora będzie areną dla 20. „Nocy gwiazd nad Wörthersee”. Z kolei jeśli odwiedzicie Klagenfurt we wrześniu lub w październiku, będziecie mogli zobaczyć niezwykły projekt artystyczny FOR FOREST. Na stadionie umieszczony zostanie las, który będzie można podziwiać codziennie od 10 do 22. 
 
Sami widzicie, że w Klagenfurcie na nudę narzekać się nie da. Z gwarnego miasta można bez trudu przenieść się nad przepiękne jezioro lub zaszyć w górach. Jeśli więc zechcesz zmienić otoczenie, nie musisz nawet daleko jechać. Klagenfurt ma wszystko to, co jest potrzebne na udanych wakacjach. 

Koniecznie wybierzcie się w rejs po jeziorze WörtherseeKoniecznie wybierzcie się w rejs po jeziorze Wörthersee fot. Tourismusregion Klagenfurt - Pixelpoint Multimedia

Materiał powstał we współpracy z austria.info