Wakacje wśród gór, lodowców i jezior? Taką różnorodność znajdziecie w Zell am See-Kaprun

Obiecaliście sobie, że w tym roku w wakacje postawicie na aktywny wypoczynek? Macie może dość upałów i leżenia plackiem na plaży? Marzy wam się przeżycie czegoś nowego i zaskakującego? Idealnie! Pozwólcie, że opowiemy wam o miejscu, które spełni wasze oczekiwania.

Piękna przyroda, czyste powietrze, przejrzysta woda

Jak śmieją się niektórzy, chyba żaden inny zakątek Austrii nie został przez naturę tak hojnie obdarzony jak Zell am See-Kaprun. Dlaczego? Ponieważ ten położony w sercu austriackich Alp region może pochwalić się bliskością trzech imponujących szczytów: Schmittenhöhe, Kitzsteinhorn z lodowcem oraz Maiskogel, a także przepięknego górskiego jeziora Zeller See o krystalicznie czystej i przejrzystej wodzie. Dodatkową atrakcję stanowi bliskość Parku Narodowego Wysokich Taurów.

Kitzsteinhorn ExplorerTourKitzsteinhorn ExplorerTour Fot. Tom Lamm

W epoce lodowcowej lodowiec Salzach przedarł się na północ, ale rzeka nie poszła tym samym śladem. Nagromadzone przez miliony lat osady morenowe to naturalna zapora dla wód Zeller See. Dzięki temu wody roztopowe nie spływają do jeziora - wiosną temperatura wody w jeziorze podnosi się szybciej niż w innych alpejskich akwenach. To duży atut, zwłaszcza dla miłośników kąpieli.

Piękna okolica została szybko odkryta i zaludniona - w 743 roku salzburscy mnisi zbudowali tu klasztor i kościół. Zimą i wiosną region biorą w posiadanie narciarze i snowboardziści, którzy mogą się cieszyć wymarzonymi warunkami i świetnie przygotowanymi trasami.

Aktywne lato

Latem region jest jednak nie mniej atrakcyjny - zwłaszcza dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny. W Zell am See-Kaprun możecie korzystać z jeziora, pływając w przygotowanych w tym celu kąpieliskach. Na Zeller See można uprawiać stand up paddling, żeglarstwo, pływać kajakami, są też rowery wodne. Można także zaliczyć panoramiczny rejs.

Den Zeller See genießen_Enjoying the lake Zell_Den Zeller See genießen_Enjoying the lake Zell_ Fot. Martin Steinthaler | tinefoto.com

Ten region ma także 240 km tras i ścieżek rowerowych. Przez Zell am See-Kaprun biegnie jedna z najpopularniejszych tras długodystansowych w Europie - szlak przez Taury. Zapaleni rowerzyści mogą skorzystać z trzech wysokogórskich tras zjazdowych typu downhill.

Po górach nie trzeba koniecznie jeździć na rowerach, można je także przemierzać pieszo - biegając lub uprawiając nordic walking. Najlepiej dostosować trudność szlaku do swoich możliwości. Widok biegaczy w tym regionie zupełnie nikogo nie dziwi.

Poważne zawody

Idealne warunki sprawiają, że w samym tylko 2019 roku odbyły się tu, lub odbędą, trzy duże imprezy sportowe: majowa kobieca impreza trail runningowa, lipcowe zawody ultra-trail (trasa wyścigu to 110 km przy 6500 m różnicy poziomów) i wrześniowe zawody Ironman, w których udział weźmie 2500 zawodników. Brzmi trochę przerażająco? Spokojnie, to propozycje dla wyczynowców.

Biking-in-Zell-amSee-KaprunBiking-in-Zell-amSee-Kaprun Fot. David Schultheiß

Na szczyt góry z łatwością i szybko dostaniecie się kolejką gondolową. Wędrówki górskie uprzyjemni wybranie ciekawego szlaku. Do wyboru są: dla dzieci “szlak Smoka Schmidolina”, “Kitzsteinhorn Explorer Tour”, które kusi możliwością przejścia przez cztery strefy klimatyczne. Widok na góry, jezioro i lodowiec to atrakcje szlaku Thumersbacher Hohenpromenade. Wyzwaniem dla wspinaczy będzie z kolei wycieczka na jeziora zaporowe w Kaprun. W jej ramach będziecie mieli szansę przejść najwyższą na świecie via ferratę (szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową na ścianie).

Ekonomiczne rozwiązania

Mamy także dobrą wiadomość dla lubiących oszczędności. Karta regionu, którą otrzymamy przy okazji rezerwacji hotelowej w obiektach partnerskich, upoważnia do darmowego wstępu do 40 atrakcji turystycznych i muzeów, a nowość w 2019 roku - czyli karta mobilności, upoważnia do bezpłatnego korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej bez żadnych limitów w czasie całego pobytu.

Golf in Zell am See-KaprunGolf in Zell am See-Kaprun Fot. Eddie Groeger

Przyznacie, że dużo się dzieje w Zell am Zee-Kaprun? Dużo, oj, dużo. Na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Bo region ten słynie także z paralotniarstwa, skoków ze spadochronem i lotów szybowcem. Dzięki położeniu na linii wschód-zachód region ten zapewnia ponad 50 km południowych stoków, na których tworzą się sprzyjające szybowaniu różnice temperatur. Mało? Do Zell am Zell-Kaprun przyjeżdżają również golfiści - zagrać w golfa na jednych z dwóch największych pól golfowych w austriackich Alpach.

Nudzić się więc na pewno nie będziecie. Ale jeśli najlepiej odpoczywacie w ruchu, to Zell am Zee-Kaprun czeka na was w pełnej gotowości.

Materiał powstał we współpracy z austria.info.