Dolina Stubai - cztery ośrodki, a w każdym coś innego

Wybierając się na ferie do Tyrolu, macie do wyboru cztery różne ośrodki do uprawiania zimowych sportów: Lodowiec Stubai, Schlick 2000, ośrodki Serles oraz Elfer. Każdy z nich ma swoje zalety i specyfikę. Czym się między sobą różnią?

Ośrodek Stubaier Gletsher


Zacznijmy od największego, czyli od ośrodka Stubaier Gletsher. Nie bez powodu nazywany jest “Królestwem śniegu”. Ma 35 świetnie utrzymanych tras, na których sezon trwa od października do czerwca. Teren, który zajmuje ośrodek, ma 1450 hektarów i jest największym lodowcowym obszarem narciarskim w Austrii. Dysponuje różnymi rodzajami wyciągów i trasami o mocno zróżnicowanym stopniu trudności.
Na plus tego ośrodka przemawia jego szeroka oferta. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy freestyle’u, freeride’u oraz osoby, które lubią jeździć w snowparkach. Nie brakuje tu także atrakcji dla dzieci, które mogą korzystać ze specjalnie przystosowanych wyciągów oraz z łagodnych stoków i trasy zjazdowej z przeszkodami. Dużym ułatwieniem dla rodziców są restauracje z ofertą dostosowaną dla dzieci (jest tam także mini plac zabaw).


Rodziców powinien ucieszyć fakt, że dzieci do 10. roku życia jeżdżą pod opieką dorosłych bez konieczności płacenia za karnet. Dodatkowo, jeśli rodzice wypożyczają sprzęt, to dla dzieci ta usługa jest gratis.


Schlick 2000


Ten ośrodek narciarski ma 15 stoków i zasłużenie świetną opinię wśród fanów freeride’u. Oprócz jazdy na jednej lub dwóch deskach, można tutaj także wybrać się na zimową wędrówkę, uprawiać narciarstwo biegowe, polatać na paralotni. Ośrodek, oprócz kilkunastu stoków, ma szlak narciarski, który kończy się w miasteczku Fulpmes. Dzień na nartach można więc zakończyć efektownym zjazdem.
Schlick 2000 oferuje opiekę dla dzieci (już od trzeciego miesiąca życia). W czasie, kiedy rodzice będą szaleć na stokach, maluchami zajmie się wykwalifikowana kadra w przedszkolu i żłobku BIG Ron’s Kinderland.


Starsze dzieci mogą z kolei spróbować swoich sił w Snowpark SPS 2000 oraz w Ride-JumpRun - funparku z dużymi i małymi wąwozami oraz klifami świetnymi do skoków. Przy trasach znajduje się wiele małych, regionalnych restauracji, w których można się posilić i odpocząć.

Dolina Stubai - idealne miejsce na wyjazdDolina Stubai - idealne miejsce na wyjazd materiały partnera

Ośrodek Serles w Mieders


Ten ośrodek, podobnie jak ośrodek Elfer w Neustift, nie należy do największych, ale jest za to bardzo uroczy. Góra Serles ma prawie 3000 metrów i została nazwana przez Goethego ołtarzem głównym Alp. Jest to podobno jeden z najbardziej lubianych terenów wypoczynkowych w okolicy Innsbrucka. Miłośnicy wędrówek docenią przede wszystkim wyjątkowy krajobraz Serles i masywu Elfer. Tereny narciarskie w Serles polecane są zwłaszcza dla dzieci oraz początkujących narciarzy i snowboardzistów. Natomiast stacja Elfer przyciąga paralotniarzy oraz lotniarzy. Kiedy trasy zjazdowe są już zamknięte, czas można spędzić na otwartym jeszcze torze saneczkowym (jednym z czterech).


Ośrodek Serles to w sumie 7 km tras narciarskich, w tym 3 km czarnych, 2 km czerwonych i 2 km niebieskich. W ośrodku są trzy wyciągi orczykowe i jeden krzesełkowy. Chętni mogą pojeździć także w snowparku i spróbować swoich sił na halfpipe oraz w bordercrossie.


Ośrodek Elfer w Neustift


Być może to trasy saneczkowe, czyli trzy superdługie tory i dwa tory oświetlone do zjazdów nocą, przyciągną was do ośrodka Elfer w Neustift. Dzieci na pewno ucieszy taka wizja. Nad Neustift przez cały rok widać kolorowe plamy na niebie - to dzięki termice Elfer ma specjalne miejsce w sercach paralotniarzy i lotniarzy. Dla podziwiania ich wyczynów warto zadzierać głowę do góry. Specjalnością tego ośrodka jest długi zjazd na sam dół doliny. Przy odpowiednich warunkach wrażenie jest niesamowite - pokonujemy bowiem ponad 1000 metrów różnicy wysokości. Dzięki gondoli, na Elfer mogą dojechać także osoby, które lubią zimowe wędrówki. Dojście z górnej stacji kolejki do schroniska Elferhutte zajmuje 40 minut. Tu wędrowcy mogą się cieszyć wspaniałym widokiem aż po Innsbruck oraz świetną kuchnią samego schroniska.


W Dolinie Stubai życie toczy się nie tylko wokół zimowego szaleństwa. W okolicy znajduje się pięć miejscowości: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schonberg, a w każdej z nich można poznać austriackie zwyczaje i tradycje. Warte zobaczenia są adwentowe jarmarki, przedstawienia teatralne oraz procesje „Tuifllaufen” (na początku grudnia młodzi mężczyźni nakładają na siebie skóry zwierząt oraz drewniane maski diabła, a następnie wędrują przez wsie w dolinie Stubai). Popularną zimową atrakcją jest także otwarte przez cały rok Krippenmuseum, czyli Muzeum Szopki w Fulpmes. Można tam zobaczyć bożonarodzeniowe szopki autorstwa dawnych mistrzów i współczesnych artystów.