Cypr ze względu na swoje położenie może pochwalić się bogatą historią o wyjątkowo burzliwym przebiegu. Dzięki temu do dziś zachowały się tam ślady wielu kultur, które dominowały w tamtym rejonie w różnych okresach. Cypr był m.in. pod władaniem Egiptu, Fenicjan, Persji, Rzymu czy Bizancjum.
Cypr, ruiny miasta Kurion (okolice kurortu Limassol) Fot. Shutterstock
Wyprawę po antycznej stronie wyspy najlepiej rozpocząć od zwiedzania okolic kurortu Limassol - ruin miasta Kurion oraz pobliskiego sanktuarium Apolla. W imponującym kompleksie archeologicznym można podziwiać ruiny stadionu, łaźni czy agory. Jednak największe wrażenie robi wkomponowany w strome zbocze odeon. Nieopodal starożytnego miasta znajduje się sanktuarium Apolla z ruinami świątyń oraz domy kapłanów z zachowanymi antycznymi mozaikami podłogowymi.
Okolice miasta Pafos w zachodniej części Cypru mają również do zaoferowania kilka antycznych atrakcji. Zobaczyć tu można m.in. wykute w skale Grobowce Królewskie, czy Muzeum Archeologiczne w Kato Paphos, w którym można podziwiać słynne mozaiki, które zostały odkryte całkiem niedawno (w latach 60-tych XX wieku) i to zupełnie przypadkowo. Mozaiki pochodzą z rzymskich willi: Domu Dionizosa, Domu Aiona, Domu Orfeusza i Domu Tezeusza oraz Domu 4 Pór Roku.
Imponująca i bardzo dobrze zachowana mozaika w Domu Tezeusza w Parku Archeologicznym Kato Pafos, Cypr Fot. Shutterstock
Położona w centrum wyspy Nikozja to jedyna w Europie podzielona stolica. Północna część okupowana jest przez Turcję od 1974 roku. Stare miasto otoczone jest XVI-wiecznymi murami, a w ich obrębie znajduje się wiele ciekawych zakamarków i ulic. Godnymi uwagi są przecznica Ledra i Onasagorou, gdzie znajdują się sklepy, klimatyczne restauracje i imponujące murale.
Spacerowicze na ulicy Onasagorou - popularnym deptaku środkowej Nikozji, Cypr Fot. Shutterstock
Miłośnicy historii i pamiątkowych zdjęć nie powinni pominąć budynku Shakolas. W nim, na 11 piętrze, znajduje się muzeum - obserwatorium Ledra, z którego można podziwiać panoramę Nikozji. Widok jest zniewalający, a oprócz tego można obejrzeć krótki film przedstawiający historyczny zarys stolicy Cypru.
W Nikozji warto również wybrać się do jednego z kilku otwartych muzeów. Chociażby Muzeum Cypru, które może pochwalić się bogatą kolekcją archeologiczną. Posąg Afrodyty czy posąg cesarza rzymskiego Septymiusza to jedne z tych eksponatów, które warto zobaczyć. Godnym uwagi jest również Pałac Arcybiskupi, który aktualnie jest siedzibą ortodoksyjnego kościoła na Cyprze. Tuż obok znajduje Muzeum Etnograficzne.
Spacerując ulicami Nikozji można dostrzec elementy smutnej i burzliwej historii tego miasta i kraju. Brama Famagusta dziś funkcjonuje jako centrum kulturalne, kiedyś pełniła rolę weneckich murów obronnych starego miasta.
Z przodu znajduje się grecka część Nikozji, a tuż za linią drzew zaczyna się część okupowana przez Turcję Fot. Shutterstock
Południowo-zachodnia część wyspy jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla osób chcących poczuć cypryjski klimat kultu Afrodyty. Zwiedzanie można rozpocząć od Skały Rzymianina (Petra tu Romiu). Jej nazwa pochodzi od bizantyjskiego eposu o Bazylim Digenisie Akritasie. Tytułowy bohater - Bazyli bronił wyspy, rzucając w przeciwników głazami. Według miejscowych, obok jednego z nich - wspominanej Skały Rzymianina - z fal morskich wyłoniła się Afrodyta. Obecnie wierzy się, że przepłynięcie nago wokół kamienia podczas pełni księżyca, przyniesie nam nieśmiertelność i wieczną miłość.
Skała Rzymianina - według cypryjskich legend, obok niej z fal morskich wyszła Afrodyta Fot. Shutterstock
Cypr może pochwalić się niezwykłym bogactwem roślin i zwierząt. Są tu liczne rezerwaty przyrody, parki narodowe i obszary chronione. Półwysep Akamas położony w północno-zachodniej części wyspy, to wymarzone miejsce na piesze wycieczki. Pełno tu pustkowi, wspaniałych widoków i zachwycającej przyrody. Na południu półwyspu znajduje się wyjątkowa plaża - Lara Beach. Znana jest z rezerwatu chroniącego zagrożone wyginięciem gatunki żółwi. W okresie lęgowym obowiązują tu ograniczenia w swobodnym poruszaniu się i w korzystaniu z kąpielisk. Miejsce jest totalnie dzikie. Nie ma tu żadnych hoteli, restauracji i innych obiektów.
Półwysep Akamas położony w północno-zachodniej części Cypru Fot. Shutterstock
Słone jezioro w okolicy Larnaki to nie lada gratka dla miłośników zwierząt. Zimą można tu podziwiać różowe flamingi, które brodzą sobie w płytkiej wodzie. Latem jezioro całkowicie wysycha, a powierzchnię pokrywa sól.
Hala Sultan Tekke lub Meczet Umm Haram - muzułmańska świątynia na zachodnim brzegu słonego jeziora w okolicy Larnaki na Cyprze. Fot. Shutterstock
Najbardziej wysunięta na wschód część wyspy to obszar Parku Narodowego Cape Greco. Rozciąga się on między kurortami Ayia Napa i Protaras. To świetne miejsce na wycieczkę rowerową, pieszą lub wypożyczonym quadem. Ze względu na bardzo malowniczy krajobraz jest to jedno z ulubionych miejsc miłośników fotografii. Rozpościera się stąd piękna panorama - widoki na klify, skały i jaskinie kontrastują z turkusem morza.
Obowiązkowym miejscem do zobaczenia na Cyprze jest region Gór Troodos. Najwyższym punktem jest Olimp (1952 m n.p.m.), który otrzymał swoją nazwę od słynnego, greckiego masywu górskiego. Prawie pod sam szczyt możemy podjechać samochodem, a jedynie ostatni odcinek do punktu widokowego pokonuje się pieszo. W okolicy jest również klasztor Kykkos z IX. wieku - bardzo ceniony cypryjski zabytek, w którym znajduje się muzeum. Góry Trodos odwiedzane są również przez amatorów zimowego szaleństwa. Od stycznia do kwietnia można tutaj jeździć na nartach i snowboardzie.
Nie możemy też zapomnieć o jednych z najwyższych wodospadów Cypru - Millomeri. Woda spada z nich z wysokości 15 metrów. Dobrze jest się tu zatrzymać na dłużej i zrobić sobie spacer - poczuć piękne zapachy, jakie roztaczają się wokół eukaliptusy.
Klasztor Kykkos w Górach Troodos, Cypr Fot. .Shutterstock
Podróżując po Cyprze można podziwiać wiele urokliwych wiosek. Na szczególne wyróżnienie zasługuje niewielka Pano Lefkara. Miasto znane jest z tradycji koronkarskich, które w 2009 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Inną równie ciekawą wioską jest Omodos, która ma styl typowo grecki – z niebieskimi okiennicami i białą elewacją. Można tu pospacerować romantycznymi uliczkami, zjeść mezzé w tradycyjnej tawernie, zakupić koronki lefkaryjskie i odwiedzić muzeum winiarstwa.
Sklepik z lokalnymi przysmakami w wiosce Omodos, Cypr Fot. Shutterstock
***
Zobacz też:
Najpiękniejsze plaże na Cyprze, naprawdę się tam zrelaksujesz