Tu dowiesz się, czym jest prawdziwa gościnność i odnajdziesz jedność z naturą. W Alpach życie wygląda zupełnie inaczej

Dzikie, piękne, sprawiające wrażenie, jakby czas zatrzymał się tam w miejscu. Austriackie Alpy są górami dla osób poszukujących ciszy i spokoju, pragnących odnaleźć harmonię z naturą, ale też uwielbiających aktywnie spędzać czas, rozkoszując się czystym, górskim powietrzem. To miejsce, w którym możesz schronić się przed przytłaczającą rzeczywistością, a codzienne problemy odchodzą w niepamięć.

Na szlaku możesz poznać samego siebie

Guido Unterwurzacher jest profesjonalnym przewodnikiem i alpinistą. Nie mogło być inaczej, skoro wychował się u podnóża góry Wilder Kaiser i już w dzieciństwie zachwycił się Alpami. Wspinał się w górach na całym świecie, ale to właśnie tyrolskie Alpy są jego miejscem na Ziemi i spełnieniem wspinaczkowych marzeń. Swoją miłość do Alp stara się przekazać również turystom odwiedzającym Tyrol w poszukiwaniu wspinaczkowych wrażeń. - Niedawno wspinałem się ze starszym panem, który sam był wcześniej utalentowanym alpinistą. Na początku był niepewny, z czasem jednak odzyskiwał coraz więcej „dawnej formy”. Można było naprawdę poczuć, jak bardzo rozkoszuje się tą chwilą – wspomina Guido. Nic dziwnego, bo Alpy to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Można odnaleźć w nich spokój, poczuć przypływ adrenaliny lub spróbować przekroczyć własne granice.

Wędrówki po Alpach dają możliwość przekraczania własnych granicWędrówki po Alpach dają możliwość przekraczania własnych granic Österreich Werbung / WEST4MEDIA

Dla fotografki Anne-Sophie Unger przyjemnością jest wspinaczka, gdy w trakcie wysiłku poznaje się samego siebie i swoje możliwości. - Im dłużej idę, tym bardziej pragnę iść dalej. Gdy idę w swoim rytmie, zapominam o całym bożym świecie - wyjaśnia. Bo w górach można się naprawdę wyłączyć.

W jedności z naturą

Alpy to również obcowanie z nieokiełznaną, górską przyrodą. Wędrując tamtejszymi szlakami, człowiek ma szansę zjednoczyć się z otaczającą go naturą. Bo przebywając w górach, trzeba pamiętać, że to one dyktują zasady. - Popada się w rutynę, nigdy nie wolno zapomnieć o szacunku do gór i zawsze należy pozostać skoncentrowanym – przypomina przewodnik. W górach nie ma znaczenia, kim się jest. Przestaje liczyć się cokolwiek, czas płynie wolniej, a znaczenie mają tylko góra i człowiek. Dla osób pragnących uciec od zgiełku miasta i przytłaczającej codzienności, wizyta w górach może okazać się receptą na szczęście.

Jeśli na łonie natury czujecie się tak dobrze, jak nigdzie indziej, austriackie Alpy są dla was obowiązkową krainą do odwiedzenia. Tutaj bliskości przyrody doświadcza się na każdym kroku, otacza nas ona ze wszystkich stron. Właśnie z tego powodu leśniczka Anna Pirtscher najbardziej ceni sobie życie w Alpach. - Las mam przed drzwiami, a góry za domem – mówi pani leśnik, która już od dwóch lat mieszka w Altaussee, gdzie może cieszyć się życiem wśród natury. Szczególnie upodobała sobie las Ausseerland, w którym odnajduje ukojenie i bezpieczeństwo. Słychać szelest liści, ciche trzaski pod stopami, gdy stąpa się po gałęziach. Powietrze w lesie jest czyste i ma ziemisty zapach igieł jodłowych, świeżego drewna i grzybów. - Wszystko jest takie naturalne i czyste. Człowiek czuje związek z naturą. Jest w zgodzie z samym sobą – uważa.

Anna życia w Alpach nie zamieniłaby na żadne inneAnna życia w Alpach nie zamieniłaby na żadne inne Österreich Werbung / WEST4MEDIA

O tym, że można tam odnaleźć upragniony spokój, świadczy historia Patricka Endla, gospodarza jednego z alpejskich schronisk, który dla gór porzucił życie w mieście. Choć życie w takim miejscu stwarza wiele codziennych wyzwań i rodzi konieczność umiejętnego planowania, jest też wolniejsze i spokojniejsze od przepełnionego hałasem i wieczną gonitwą życia w mieście. Czas płynie wolniej, czasami można nawet odnieść wrażenie, jakby stanął w miejscu, a rzeczy materialne przestają mieć tak duże znaczenie. - Żaden dzień nie jest taki sam.  Często trzeba stawiać krok po kroku, improwizować i powoli znajdować sposób na sprostanie codziennym wyzwaniom za pomocą dostępnych środków – opowiada Patrick. To sprawia, że nawet jeśli przeniesiecie się w góry tylko na czas urlopu, aby odciąć się od świata i zregenerować siły, przekonacie się, jak ekscytujące jest tam życie.

Kraina gościnności

Niesamowita, idylliczna wręcz alpejska atmosfera udziela się również mieszkającym tam ludziom, ale też przybywającym gościom. Odwiedzając Tyrol, możecie być pewni, że spotkacie się z gościnnym i ciepłym przyjęciem. Patrick przez wiele lat podróżował po świecie, mieszkał m.in. w Gwatemali, ale zawsze z sentymentem wspominał rodzinne strony. - Najpiękniejszym doświadczeniem było ostanie Boże Narodzenie, gdy świętowaliśmy razem z gośćmi – różnorodna grupa rodzin, jedna para i ludzie bez rodzin. Każdy wniósł coś do wspólnego świętowania, ugotował grzane wino, przebrał się za Jezusa, a ja zagrałem coś na basie. Ten bożonarodzeniowy wieczór nie mógł być piękniejszy i serdeczniejszy, niż ten spędzony na hali wspólnie ze wszystkimi – opowiada.

W tyrolskich Alpach dowiesz się, jak wygląda prawdziwa gościnnośćW tyrolskich Alpach dowiesz się, jak wygląda prawdziwa gościnność Österreich Werbung / WEST4MEDIA

Również na co dzień ludzie pomagają sobie jak tylko mogą, nawet w najdrobniejszych, mogłoby się wydawać błahych, sprawach. - Jeśli zapomniało się zrobić zakupy, wystarczy zapukać do drzwi sąsiada. Zawsze chętnie pomoże, pożyczając cukier, mleko itp. O ile nie zaprosi od razu do wspólnego posiłku – przekonuje Anna Pirtscher. To między innymi przyjaźni i chętni do pomocy ludzie czynią ten region miejscem idealnym do życia.

Alpy fascynują i inspirują

Górskie, zapierające dech w piersiach krajobrazy są też prawdziwym fotograficznym rajem. Łowcy niebanalnych, malowniczych kadrów będą czuli się tutaj jak ryby w wodzie. - W krajobrazie odnajduję setki odcieni zieleni i podczas wschodu słońca widzę szczególnie intensywnie różne kolory - mówi Anne-Sophie, która życia w Alpach nie wymieniłaby za nic. Na łonie natury odnajduje spokój, który pozwala na obudzenie zmysłów i dostrzeżenie tego, czego w pośpiechu nie da się zobaczyć. Anna każdemu poleca wybrać się na spontaniczną wędrówkę, noc spędzić w schronisku pod usianym gwiazdami niebem, a rano skorzystać z paralotni i podziwiać wschodzące słońce. - Czasami zabieram ze sobą też aparat fotograficzny i fotografuję z lotu ptaka. Możliwość łączenia pasji z pracą to przecież najpiękniejsza rzecz, jaka może się człowiekowi przytrafić. Tę możliwość mam tylko w górach – przekonuje. Choć mieszka tu już od wielu lat, góry Tyrolu wciąż ją fascynują, są inspiracją i pozwalają żyć pełnią życia.

Góry dają możliwość łączenia pasji i pracyGóry dają możliwość łączenia pasji i pracy Österreich Werbung / WEST4MEDIA

Więcej informacji o Austrii znajdziesz na Austria.info.

 
Więcej o: