Kontynenty polecają: Blogi z drogi

CAREER BREAK

careerbreak.pl >>

Prowadzą Magda Biskupi Przemek Mroczyński

Barwny język, bardzo dużo konkretów i ciekawostek głównie o Australii (gdzie Magda i Przemek się poznali i mieszkają), ale też o Azji, trochę o Ameryce Południowej i Europie. Ciekawa seria "Jakiś czas po...", w której osoby z podróżniczym doświadczeniem opowiadają o tym, jak podróżowanie może zmieniać życie.

DALEKO NIEDALEKO

dalekoniedaleko.pl >>

Prowadzi Ewa Serwicka

Teraz z Afryki, wcześniej z Europy, Azji, USA i Dominikany. Tematy lekkie - na przykład o lokalnych drinkach - i zdecydowanie poważniejsze, np. jak w Kenii bardzo niebezpieczne może być udzielanie pomocy osobom po wypadkach. Autorka recenzuje podróżnicze książki i mimo że jest tak daleko - jest bardzo aktywna w polskiej blogosferze podróżniczej.

KASIA JALAN JALAN

katarzynatolwinska.com >>

Prowadzi Katarzyna Zofia Tołwińska

Rytmiczne indonezyjskie "jalan jalan" to najpiękniejsze słowa - najtrafniej oddają to, co autorka czuje. Jej podróż zaczęła się W 2009 roku. Od tamtej pory był Bliski Wschód, Indie, Azja i Australia, teraz jest Wietnam. Piękne, klimatyczne zdjęcia.

NA KRAŃCACH ŚWIATA

nakrancach.pl >>

Prowadzą Agnieszka i Mateusz Waligóra

Rowerami przejechane: Urugwaj, Peru, Ekwador, Chile, Boliwia, Argentyna i Kuba - śladami Buena Vista Social CIub. Sporo informacji o sprzęcie (Mateusz pracował kiedyś w sklepie outdoorowym...), bardzo dużo bardzo dobrych zdjęć. I zabawne statystyki (m.in. ilość dziur w dętkach czy najdłuższy okres bez prysznica).

NA WŁASNE OCZY

nawlasneoczy.wordpress.com >>

Prowadzą Małgorzata Pokutycka i Roman Fornalczyk

Przez dwa lata widzieli już Azję i Australię, a wkrótce zobaczą Amerykę Południową i Środkową. Jadą powoli, patrzą uważnie i szalenie dokładnie. Piszą bez zadęcia, czasem o miejscach z przewodników, a czasem o przypadkowych wizytach na hinduskich weselach. Przyjemna mieszanka migawek tekstu i fotografii.

LISTY Z POBOCZA

listyzpobocza.pl >>

Prowadzi Rafał Paluszkiewicz

Przejechał stopem całą Europę, zahaczyło Afrykę, przeciął Atlantyki Amerykę Południową od góry do dołu. Bonusem bloga jest dział z muzyką, którą Rafał usłyszał po drodze, na jachcie, w radiu u kierowcy czy w lokalnym barze

PODRÓŻNICCY

podrozniccy.com >>

Prowadzą Anna i Jakub Górniccy

Blog kipi pomysłami i różnorodnością form: jest podróż śladami Witkacego, jest dużo o Gruzji, Ania i l Kuba wysyłają telefon dookoła świata (który przejmują inni blogerzy), a także wypożyczają podróżującym sprzęt foto-wideo. Zdjęcia, filmy, dźwięki i dużo o nowych technologiach.

LOS WIAHEROS

loswiaheros.pl>>

Prowadzą Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik

Chyba łatwiej wymienić, gdzie Wiaherosi jeszcze nie byli, niż gdzie byli. Ten blog I to prawdziwy, tradycyjny dziennik plus dobre zdjęcia i filmiki. Oraz konkursy i budowanie społeczności wokół Facebooka i YouTubea.

ON THE BIKE

onthebike.pl >>

Prowadzi Piotr Strzeżysz

Przejechał rowerem Kordyliery, Andy, kawałki Afryki, Gruzję, Tybet i Indie. Jego blog to nie tylko świetne, głębokie i pełne humoru wpisy, piękne zdjęcia, ale przede wszystkim fajny przekaz - jak blisko i ciepło można być z ludźmi w każdym kawałku świata. Dodatkowo fantastyczne rysunki Ali Leszyńskiej.

PARAGON Z PODRÓŻY

paragonzpodrozy.pl >>

Prowadzą Patryk Świątek i Bartek Szaro

Dwóch młodych chłopaków jeździ za grosze po świecie i namawia do tego innych. Z pasją, dystansem i uśmiechem opisują swoje doświadczenia, dzielą się po radami o tanich lotach, jeżdżeniu na własną rękę i spaniu na dziko. Są filmiki, dużo anegdotek i ciekawy konkurs na paragony z podróży - relacje z kalkulacjami pokazujące czarno na białym, że podróżowanie może być tanie.

SKOK W BOK BLOG

skokwbokblog.com >>

Prowadzi Maciej Klimowicz

Na początku 2011 roku autor przeniósł się do Tajlandii i ostro wziął się do poznawania tamtejszego życia, zwyczajów i jedzenia - przytył 10 kg. Wpisy są tak smaczne i obrazowe, że każdy go zrozumiej pozazdrości mu tego Bangkoku. Kompendium wiedzy o całej Azji Południowo-Wschodniej, a do tego dobre zdjęcia i ciekawe filmy. Dynamicznie!

TAMTARAM

tamtaram.pl >>

Prowadzą Małgorzata Wójcicka i Tomek Larek

Twierdzą, że z marzeniami trzeba ostrożnie, bo często się spełniają. Przez ostatnie cztery lata przejechali Azję i Amerykę Południową. Na blogu: zdjęcia, fantastyczne komiksy, a także najróżniejsze teksty: opowiadania, wiersze, dramaty.

WĘDROWNI UFALE

wedrowni.ufale.pl >>

Prowadzą Joanna i Paweł Chudzianowie

Autorzy jeżdżą dużo, ale nie przeszkadza im to w karierze naukowej i zawodowej w Warszawie. Czyli, jak to mówią, mają ciastko i jedzą ciastko. Dużo opowieści, ale też praktyczne porady o tym, jak niebanalnie przejechać Serbię, Malezję, Białoruś czy kawałek Ameryki Południowej.

POJECHANA

pojechana.pl >>

Prowadzi Ola Świstow

Tryskający dobrą energią blog Oli, która mieszka w Chinach. Sporo jest też o całej Azji: o miejscach mało znanych; fajnych, bliskich i codziennych, a inspirujących. Ola sporo publikuje (linki na blogu), pisze o filmach, kuchni. Smacznie, kolorowo, niestandardowo.

SUDAN/SUDAN POŁUDNIOWY

sudaninfo.wordpress.com >>

Prowadzi Jakub Pająk

Blog z Sudanu i o Sudanie, o polityce, geografii, grupach etnicznych, są medialne, aktualności, recenzje filmów, wydarzenia, linki do newsów, filmów muzyki. Absolutny must-read dla każdego myślącego o wyprawie w tamte okolice.,

BART POGODA

bartpogoda.net >>

Prowadzi Bart Pogoda

Przejechał 80 krajów i choć jego blog nie jest stricte podróżniczy, to warto to na niego zaglądać. Niezwykłe zdjęcia zaskoczą nawet tych, którzy już TAM byli. Kuba, Izrael, Sudan Południowy i wiele innych: miejsca nieoczywiste i nieoczywiste ujęcia.

W AZJI

wazji.pl >>

Prowadzą: Ania Błażejewska I Krzych Kaczmarek

Niewiarygodnie piękne zdjęcia z Azji. Autorzy mieszkają na Filipinach (więc o Filipinach jest zdecydowanie najwięcej) ale podróżują też sporo po okolicznych krajach. Świetny pomysł na cykl wywiadów "Powiedział mi ekspata" Do tego przepisy na azjtyckie potrawy, historie z azjatyckiego kina i raz po raz różne konkursy.

WĘDROWNY ZAKŁAD FOTOGRAFICZNY

wedrownyzakladfotograficzny.blogspot.de >>

Prowadzi Aga Pajączkowska

Ten blog to nawiązanie do rzemieślniczej tradycji wędrownych fotografów. Agnieszka jeździ po Polsce 30-letnim busem i robi fantastyczne zdjęcia. Blogi podróżnicze mogą być tylko o odległych krajach? Zakład udowadnia, że nie!

ŻYCIE W TROPIKACH

zyciewtropikach.com >>

Prowadzi Marek Lenarcik

Marek mieszkał i pracował w tropikach od dawna. Publikował też swoje teksty w najróżniejszych światowych mediach, a także wydał książkę o Tajlandii. Od roku mieszka w Birmie i stamtąd ostatnio najwięcej na jego blogu. Teraz podróżuje po Australii. Bloga prowadzi po angielsku, sporo na nim zdjęć i prywatnych obserwacji.

SMAK PODRÓŻY

smakpodrozy.com >>

Prowadzi Kasia Boni

Świetne reporterskie oko, bardzo dobry języki profesjonalne zdjęcia z Filipin, Japonii, Laosu, Kuby i in. I jeszcze garść suchych, przydatnych faktów z odwiedzanych stron. I recenzje dobrych książek.

BYLE DALEJ

byledalej.waw.pl >>

Prowadzą Marta Owczarek i Bartek Skowroński

Przejechali cały świat w 888 dni Dwa i pół roku przeżyć historii i historyjek, momentów wesołych i trudnych. Trochę praktycznych podpowiedzi, a bardzo dużo ciepłych spotkań i obserwacji. Po 888 dniach w Polsce właśnie znów się spakowali i wyruszyli. Dokąd tym razem?

CUBA MI AMOR

cuba-miamor.blogspot.com >>

Prowadzi Ania Cesar

Kompendium wiedzy o Kubie: dniem i nocą, polityka, książki, filmy, ciekawostki, bezpieczeństwo, newsy, wszystko. Do tego linki do innych wartościowych stron o Kubie. Ania, jak sama mówi, zna Kubę nie tylko taką jak z pocztówek i pisze o niej "subiektywnie, czasem dosadniej bez lukru"

KAROLINA TROPI PRZYGODY

koralinatropiprzygody.wordpress.com >>

Prowadzi Karolina Anglart

O prawie całej Europie i o Brazylii. Karolina twierdzi, że podróżowanie bez możliwości dzielenia się swoimi odczuciami nie daje jej satysfakcji, więc na blogu jest sporo przemyśleń, ciekawostek, prywatnych komentarzy. Ostatnio z Wenecji.

KU SŁOŃCU

ku-sloncu.org >>

Prowadzą Anna i Robert Maciąg

Ania i Robb nie tylko bardzo dużo jeżdżą (głównie na rowerach), ale też bardzo dużo o tym Pisza, opowiadają, prezentują. We dwoje przejechali Indie i Jedwabny Szlak i niedawno otrzymali nagrodę Travelera za książkę roku. Zawsze otrzymują dużo braw po prezentacjach, bo mówią i piszą bardzo barwnie i z charakterem.

PACZKI W PODRÓŻY

paczkiwpodrozy.pl >>

Prowadzą: Kasia Kipigroch-Paczek i Marcin Paczek

Oto i tegoroczny blog roku w kategorii lifestyle w konkursie Onetu. Paczkowie zajęli pierwsze miejsce, a do tego jeszcze zdobyli główne wyróżnienie w konkursie. Przejechali już pół Azji, mają zamiar przejechać Ziemię dookoła. Młode małżeństwo pisze o tym bez zadęcia, dzieląc się dobrymi zdjęciami miejsc i postaci spotkanych na drodze.

AUTOSTOPEM PRZEZ ŻYCIE

autostopem-przez-zycie.pl >>

Prowadzi Przemek Skokowski

Student z Gdańska jeździ stopem od czterech lat, przejechał całą Europę Kaukaz. Radzi, jak złapać stopa czy znaleźć sponsora, pokazuje trasy i udowadnia, że takie zwiedzanie świata bardzo dużo daje. Wymyśla projekty,. rozwozi pocztówki biednym dzieciakom, zadaje pytania o miłość, szczęście i marzenia.

COME ANN

comeann.com >>

Prowadzi Anna Krypa

Świat ją ciągle woła: Come, Ann! Więc zabiera aparat i jedzie: czasem do Europy, często do Afryki. Comeann to głównie fotoblog, ale z poetyckimi komentarzami, na pierwszy rzut oka czarno-biały, po wnikliwszej lekturze nabiera kolorów. Przy okazji sporo różnych ciekawostek. A każdy wpis i po polsku, i po angielsku.

GDZIE WYJECHAĆ

gdziewyjechac.pl >>

Prowadzą Ania i Marcin Nowakowie

Wędrowne motyle, jak sami siebie nazywają. Piszą nie tylko o swoich wspomnieniach z podróży (po Europie), ale publikują też najróżniejsze porady (tras krótkich i długich, dział pytań i odpowiedzi), podpowiadają promocje na przeloty i noclegi, wrzucają filmy i zdjęcia. Dzieje się i nich tyle, że ciężko nadążyć.

KARTKI Z PODRÓŻY

kartkizpodrozy.pl >>

Prowadzą Anna Szewczyk i Paweł Osieka

Bardzo świeży blog: na razie głównie Gruzja, Wietnam i Islandia, ale za to dokładnie i z detalami. Dobre zdjęcia, fajne, nieskomplikowane opisy, dzień po dniu. Ciekawe, gdzie wybiorą się dalej.

KONRAD KNAPIK

konradknapik.com >>

Prowadzi Konrad Knapik

Autor trochę przez przypadek trochę, szczęśliwym trafem znalazł się w Indiach, potem w Anglii i Danii, aż osiadł w Tajlandii. Bardzo dużo na blogu o Azji: o jedzeniu (w tym filmy), jest bibliografia książek wartych przeczytania, linki do innych stron. Wpisy pojawiają się często i są bardzo różnorodne.

MARY W PLECAKU

marywplecaku.blogspot.com >>

Prowadzą Sonia Pańta i Marcin Graczyk

Rodzice i mała Marysia - jeżdżą to do Gruzji, to na Karaiby, to do Szkocji. Fajnie, bez nadęcia piszą o tym, jak i gdzie z dzieckiem spać, jak się spakować, z czym będą problemy. Praktyczne, swobodne spojrzenie na wszystkie dzieciowo-podróżnicze tematy. Plus dobre, ciepłe zdjęcia.

PO PROSTU PODRÓŻ

poprostupodroz.com >>

Prowadzą Tomek Pierzchała i Ewa Dudzińska

Jeżdżą i publikują od 2007 roku. Choć nie podróżują zbyt często i długo, dużo na blogu można znaleźć o Chorwacji, Peru, Syrii, Jordanii, Stanach, Meksyku, Kubie, Tajlandii i innych miejscach. Można ściągnąć pokazy slajdów, pooglądać przeróżne polskie cerkwie i zobaczyć jak wykreślać kolejne podróże z listy tych do odbycia.

RUSZAJ W DROGĘ

ruszajwdroge.pl>>

Prowadzą Kasia i Maciej Marczewscy

W drogę ruszyć można wcale niedaleko, a będzie ciekawie i wielokulturowo. To pokazują Kasia i Maciej, którzy regulamin zabierają czytelników w podróże po Polsce. Odkrywają nieznane, pokazują lokalne inicjatywy, jeżdżą autem i rowerami. Dzięki dobrej nawigacji można poczytać i pooglądać zdjęcia z różnych regionów albo też podzielone według atrakcji, od Muzeum Pijaństwa aż po polskie pustynie. Dzieje się w Polsce!

SHANGRI LA

shangri-la.rocoeg.com >>

Prowadzi Jarek Czakański

Autor jest już ponad trzy lata w drodze, głównie przez Azję. Przejechał m.in. Tajlandię, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezję, Kambodżę, Malezję. Poza wpisami na blogu (okraszonymi świetnymi zdjęciami) są też filmy, a autor poleca książki, filmy dokumentalne i strony z poszczególnych rejonów.

WCZASY W IRANIE

wczasywiranie.peron4.pl>>

Prowadzą Jagoda Pietrzak i Norbert Skrzyński

Chcecie coś o Iranie? To warto tu zajrzeć po ciekawostki, podpowiedzi, wizowe historie, fajne mapy. Trochę jest o podróżnikach, ale dużo więcej o tym, co i jak z Iranem. Bezpretensjonalnie, z lokalnymi smaczkami, a także z informacjami o tym, co irańskiego dzieje się w Polsce.

ŁUKASZ SUPERGAN

lukaszsupergan.com>>

Prowadzi Łukasz Supergan

Duże zdjęcie otwarcia - zaprasza. Łukasz przejechał i przeszedł góry Polski, Pakistanu, Himalaje i Alpy. Ostatnia trasa to jego piesza wędrówka z Warszawy do Santiago de Compostela. Na blogu pojawiają się też wpisy np. o tym, jak wytrzymać długo bez domu czy jak się skupić w podróży. Łukasz też wystawia swoje zdjęcia i organizuje spotkania tematyczne.

KOŁEM SIĘ TOCZY

kolemsietoczy.pl >>

Prowadzi: Karol Werner

Karol był już w Alpach, w Tatrach, na Bałkanach, a teraz przejeżdża Kaukaz i Bliski Wschód. Na rowerze, choć czasem razem z rowerem łapie stopa. Jasno i prosto motywuje, tłumaczy i radzi, jak się wziąć do organizowania wyjazdu. Jest o pakowaniu, rowerze, plecaku. Dużo spania "na gospodarza", dużo spotkań. Prawdziwie i z pokorą,

NA WSCHÓD

nawschod.eu>>

Prowadzi Mateusz Puszczyński

Od zawsze bardziej ciągnęło go na Wschód niż na Zachód. I stąd blog dla wszystkich zainteresowanych Europą Środkowo-Wschodnią i Bałkanami. Jest nie tylko o podróżach (choć też!), ale o literaturze dotyczącej regionu z regionu, muzyce, podróżach w przeszłości, zdjęciach, ludziach, są mapki, konkursy i praktyczne porady.

ODJECHANI

odjechani.com>>

Prowadzą Leona i eLNino Gniadkowscy

Odjechani podpowiadają nam pomysły na weekend (z przykładowymi cenami) i miejsca do odwiedzenia nawet w krótkim czasie.Na stronie jest wyszukiwarka przelotów i przejazdów. Do tego spotkania z ludźmi (ostatnio właściciel restauracji z Włoch), no i dużo słonecznych zdjęć. Odjechani odwiedzali dotychczas głównie Europę.

PLECAK I WALIZKA

plecakiwalizka.wordpress.com>>

Prowadzą Hanna Sobczuk i Sebastian Reczek

Sporo Europy przejechali, byli też na Kaukazie i w Izraelu. Na blogu piszą o miejscach i ludziach, ale też o sprawach organizacyjnych (finansach, pakowaniu) i ciekawostkach z punktu widzenia pilota wycieczki (zawód Hanny). Do tego sporo linków do stron przydatnych w podróży (na dole strony).

REPUBLIKA PODRÓŻY

republikapodrozy.pl >>

Prowadzą: Tomasz Gadziński i Małgorzata Rzeczkowska

Relacje z wyjazdów, wielki dział z literatura,, filmem. Blog powstał zainspirowany pomyłkami geograficznymi w polskich mediach. Nie jest jasne, w których z wymienionych miejsc i krajów autorzy bloga byli osobiście, ale posty są ciekawe, z podaniem źródeł. Republikanie używają nie tylko bloga, ale siedmiu kanałów komunikacji z czytelnikami.

TASTE AWAY

tasteaway.pl >>

Prowadzą Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński

Natalia, Łukasz i Maks smakują życie. Na swoim kulinarno-podróżniczym blogu piszą tak o rniejscach, jak i o smakach, restauracjach i jedzeniowych ciekawostkach. Przejechali Europę, ale też Meksyk Tajlandię czy Izrael A ich zdjęcia to uczta dla oczu.

TRZY WILKI

3wilki.pl >>

Prowadzą: Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski

Agata, Przemek i pies Diuna wybrali się na spacer. Spacer nietypowy, bo przez Himalaje, na wysokości nawet do 4300 metrów. Na ich blogu można o tym poczytać, posłuchać i pooglądać robiące wrażenia zdjęcia. Następny dogtrekking? W Mongolii.

TURCJA W SANDAŁACH

turcjawsandalach.pl >>

Prowadzą: Iza i Jarek Miszczakowie

Jeśli wybierasz się do Turcji - zajrzyj tutaj koniecznie, jest wszystko: mapy, historie, przepisy, filmy, muzyka, literatura, podpowiedzi przelotów, przejazdów, wstępów, noclegów, miejsca znane i te zupełnie nieodkryte. Miszczakowie tworzą wokół strony społeczność, każdy może coś od siebie o Turcji dodać.

WSPINANIE

olaprzybysz.wspinanie.pl/blog >>

Prowadzi Ola Przybysz

Ola wspina się od 2003 roku w najpiękniejszych miejscach świata, Teraz mieszka w Pekinie, ale odwiedziła już całe Indie, Tybet, Chiny, Madagaskar, Tajlandię, Mongolię, Laos. Na blogu można poczytać relacje nie tylko z samego wspinania, ale także z miejsc, do których jeździ sama albo z przyjaciółmi alpinistami. Zdjęcia z wysokości powalają.