Słowacja Bratysława. Bratysławskie wino

Małokarpacki Szlak Winny rozciąga się między Bratysławą a Trnavą. Obejmuje miasteczka i wioski na Słowacji o silnych tradycjach winiarskich. Szlak łączy piękno krajobrazu z odmiennością i niepowtarzalnością zwyczajów kulturowych i społecznych mieszkających tu ludzi.

Słowacja Bratysława - w krainie win

Winną latorośl zaczęli uprawiać na terenach dzisiejszej Słowacji Południowej Celtowie, jednak upowszechnienie kultury winnej należy wiązać z czasami rzymskimi. Współcześnie głównym miejscem uprawy jest region Małych Karpat - niewielkiego, ok. 100-kilometrowego pasma górskiego ciągnącego się od Bratysławy w kierunku doliny Wagu. Powstał tutaj niezwykły i rzadki w naszej części Europy, winny szlak turystyczny - Małokarpacki Szlak Winny. Szlak ten powstał w wyniku jedynego w swoim rodzaju połączenia interesów producentów wina z organizatorami kultury i przedsiębiorcami ruchu turystycznego.

Słowacja Bratysława - enoturystyka, czyli turystyka winna

Zwiedzanie winnic w okolicach Bratysławy jest obecnie jednym z najbardziej popularnych i najdynamiczniej rozwijających się działów turystyki na Słowacji. W nowoczesny sposób łączy się tutaj elementy biznesowe z kulturowymi. Wykorzystuje się bowiem przy tej okazji historię i tradycję regionu, gdzie uprawę wina zapoczątkowaną przez legionistów rzymskich kontynuowali ich nowi mieszkańcy - Słowianie, Węgrzy i Niemcy. Każdy z tych ludów i narodów wniósł coś oryginalnego do wspólnej tradycji winiarskiej.

Słowacja Bratysława. Rozkwitem turystyki winnej na Słowacji zainteresowane są zarówno władze centralne, jak i regionu, od których wszelką pomoc otrzymują członkowie zrzeszenia producentów tego szlachetnego trunku. Pomysł odrodzenia tradycji winiarskich wyszedł od Stowarzyszenia Malokarpatská vinnacesta. Z pomocą wielu instytucji rządowych i samorządowych stowarzyszenie to organizuje masowe imprezy, w czasie których zwiedza się piwnice i degustuje wina.

Słowacja Bratysława - święta wina

W regionie małokarpackim szczególnie uroczyście obchodzi się przypadające dwa razy do roku święta winiarzy: w listopadzie na dzień św. Marcina oraz w maju na św. Urbana. Święta te obchodzi się bardzo uroczyście i wszystkie imprezy towarzyszące trwają dwa dni, aby wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział i przemierzyć całą trasę z Bratysławy do Trnavy. Ich kulminacją są słynne "Dni Otwartych Piwnic".

Słowacja Bratysława. Właściwym imprezom polegającym na degustacji różnych rodzajów wina i delektowaniu się daniami lokalnej kuchni towarzyszą targi wina i różnorodnych wytworów tradycyjnego rzemiosła.

Słowacja Bratysława - podróż Małokarpackim Szlakiem Winnym

Zwiedzanie Małokarpackiej Drogi Winnej należy rozpocząć w Bratysławie, aby następnie udać się do Świętego Jura, Pezinoku i Modrej. Ostatni etap tej wędrówki ma miejsce w Trnavie. Na starówce w Bratysławie znajduje się winoteka św. Urbana. Jest to uznany punkt początkowy szlaku winnego. Poczynając od tego miejsca, biegnie on dalej przez 57 najlepszych piwnic wymienionych wyżej kilku miast królewskich oraz kilkudziesięciu okalających ich wsi.

Słowacja Bratysława. Jeszcze w granicach Bratysławy położone są Vajnory. Obecnie jest to niewielka dzielnica leżąca na północny wschód od centrum stolicy. Vajnory uważane są za jeden z najbardziej znanych ośrodków produkcji wina na Słowacji.

Słowacja Bratysława. W miejscowości Święty Jur winną latorośl uprawia się obecnie na obszarze zajmującym 411 ha. Niegdyś tereny zajmowane przez uprawę były o wiele większe. kiedy w 1209 r. Świętemu Jurowi nadano status wolnego miasta z prawem odbywania targów, miasto prężnie się rozwijało, a produkowane tutaj wino stało się ważnym produktem handlu na Słowacji. Do dzisiejszego dnia przetrwało tu wiele winiarskich domów pochodzących z XVII -XIX w.

Słowacja Bratysława. Ważnym centrum produkcji wina w Małych Karpatach jest Pezinok należący niegdyś do grona tzw. królewskich wolnych miast, w którym nadal natrafić można na wiele pamiątek minionej świetności.

Słowacja Bratysława. W Pezinoku uprawia się i produkuje wyborne wina. Poza wspomnianym już wspólnym świętem w całym regionie małokarpackim związanym z "Dniami Otwartych Piwnic" w Pezinoku w sposób szczególny celebruje się święto winobrania Vintage Festival (sł. Oberaciek). Uroczystości odbywają się na ulicach w centrum miasta, zwykle w trzeci weekend września (w 2011 r. festiwal miał miejsce w dniach 16-18 IX). Poza tradycyjnym korowodem, degustacjami wina i lokalnych produktów żywnościowych turystów przyciągają również liczne imprezy towarzyszące: występy zespołów muzycznych, zabawy taneczne i konkursy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Bratysława.

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: