JESIEŃ W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Jesień już nie kojarzy nam się ze słotą, krótkimi dniami i czasem, który najlepiej spędzić pod ciepłym pledem, z kubkiem herbaty w ręku. Wbrew pozorom jest to doskonały czas na zaplanowanie jesiennego urlopu. Taki wypoczynek ma same plusy! Unikamy tłumów, cieszymy się jeszcze piękną pogodą i, co najważniejsze, ładujemy akumulatory przed zimą.

Ci, którym obce jest wygrzewanie się na plażach w ciepłych krajach, z pewnością docenią różnorodność jaką daje urlop jesienią w Polsce.

Jednym z najciekawszych, a zarazem najpiękniejszych regionów w naszym kraju, gdzie możemy spędzić jesienny weekend jest Warmia. Ciągle jeszcze nie do końca odkryta, nadal zachwycająca turystyczną świeżością. I w sercu tej uroczej Warmii znajduje się Hotel, który jest idealnym miejscem na październikowy czy listopadowy wypad z dziećmi czy drugą połówką.

              Hotel Krasicki**** , który w 2012 roku został wyróżniony przez International Hotel Awards tytułem Najpiękniejszego  Hotelu Świata pod względem architektury i wystroju wnętrz, położony jest w centrum Lidzbarka Warmińskiego, miasta od wieków określanego mianem Perły Warmii. Sąsiadujący z Zamkiem Biskupów Warmińskich jest częścią kompleksu pałacowo – zamkowego będącego najwspanialszym widzialnym świadectwem historii regionu. Bogactwo dziejów i poczet wspaniałych osobowości, które władały Księstwem Warmińskim ze stolicą w Heilsbergu (obecnie Lidzbark Warmiński)  sprawiają, że miasto, a tym samym Hotel Krasicki**** wyróżniają się na tle innych miejscowości wypoczynkowych. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie jechać na weekend jesienią wybór wydaje się oczywisty.

fot. Piotr Uścinowic

              Zastanawiamy się czasami, co by było, gdybyśmy mogli przenieść się w czasie? Poczuć atmosferę kontrastowego średniowiecza, zachwycić się renesansową twórczością, nasycać oczy przepychem baroku czy podziwiać potęgę oświeceniowego umysłu. Być goszczonym jak król lub, co najmniej, książę. Wytwornie jadać, korzystać z wysublimowanych rozrywek. W Hotelu Krasicki**** można doświadczyć tego wszystkiego bez wehikułu czasu. Już od progu czujemy duchy minionych epok – od średniowiecza do oświecenia. Zarówno architektura, jak i bogata oferta spędzenia wolnego czasu pozwalają nam poczuć się jak niegdysiejsi Gospodarze tego miejsca.

fot. Piotr Uścinowicz.

Podczas zwiedzania Przedzamcza (Hotelu Krasicki****) z Przewodnikiem Goście dowiadują się, jak wielkie wydarzenia miały miejsce w tym małym mieście na północy Polski, jakie osobistości przemierzały ścieżki, którymi teraz oni stąpają i jak wielkie dzieła wyszły spod piór mieszkańców Heilsberga. Ignacy Krasicki napisał tu wszystkie swoje bajki i znakomitą większość pozostałych utworów. Mikołaj Kopernik przelał na papier zarys teorii heliocentrycznej w Małym Komantarzyku. Biskup Marcin Kromer odnalazł rękopis kroniki (Rękopis Heilsberski), który nazwał jej autora Gallem Anonimem (jakiś Gall), poczynając notatki na marginesie.

Na przestrzeni niemal 450 lat, kiedy władzę stąd sprawowali biskupi warmińscy, Heilsberg odwiedziło wielu znamienitych gości: król Szwecji Karol XII Wittelsbach, carewicz paweł I Romanow, wojewoda poznański i później król Stanislaw Leszczyński, król Polski August II Mocny, cesarz Napoleon I. W XXI wieku Goście Hotelu Krasicki**** są przyjmowani jak koronowane głowy, a wybierając pokój, któremu patronuje jedna z tych wybitnych postaci, mają możliwość zaznać iście królewskiego przepychu.

Obecność w tym miejscu Mikołaja Kopernika pozostawiła trwały ślad w dziejach miasta i kompleksu pałacowo – zamkowego. Nie można więc było nie uhonorować tak wielkiej postaci. Od początku istnienia Hotelu Krasicki**** funkcjonuje w nim małe obserwatorium astronomiczne zwane Gwiazdopatrznią, gdzie przez teleskop Goście maja możliwość obserwacji nocnego nieba i Słońca. Spotkania z astronomem są gratką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

fot. Łukasz Pepol

Jeżeli jednak odwiedzającym Hotel Krasicki**** podczas, dajmy na to, wakacji w listopadzie, marzy się wieczór z książką i filiżanką pysznej herbaty, może z przyjemnością to marzenie zrealizować. Biblioteka Café to magiczne miejsce znajdujące się na ostatnim poziomie XV-wiecznej Baszty Prochowej. Dopiero po wejściu oczom czytelników ukazuje się księgozbiór umieszczony na antresoli spoczywającej na masywnej drewnianej więźbie dachowej. Ponad 4 tysiące książek, w tym kolekcja antykwaryczna, gdzie najstarszy starodruk pochodzi z 1542 roku, zadowolą każdego bibliofila. Faksymile De Revolutionibus Mikołaja Kopernika jest jedną z najciekawszych i najchętniej oglądanych pozycji w hotelowym księgozbiorze.

fot. Piotr Uścinowicz

To, że jest tyle dla ducha, nie znaczy, że zaniedbujemy ciało. Oprócz wykwintnej kuchni Szefa Krzysztofa Mazurka, która pieści podniebienia Gości w Restauracji Alegoria, do ich dyspozycji pozostaje Strefa Wellness wraz ze SPA Św. Katarzyny.

To, co doceniają Goście Hotelu Krasicki**** to wyborne potrawy wychodzące spod reki Mistrza Mazurka. Wspaniała Kaczka Biskupów Warmińskich łącząca w sobie smak słodkich rodzynek, moc polskiego trójniaka i delikatność najlepszej jakości mięsa rozkochuje w sobie wszystkich smakoszy. Wśród receptur Szefa Kuchni znajdują się głównie przepisy dań polskich, ale poddane takiej fuzji smaków i aromatów, że mimo rodzimego pochodzenia i znajomości oczarowują świeżością.

fot. Piotr Uścinowicz

fot. Piotr Uścinowicz

Na biskupim stole często gościł drób. Podobnie jest w Restauracji Alegoria. Szczególnie podczas listopadowego weekendu Gęsina na Św. Marcina. Wówczas w Hotelu odbywają się iście królewskie uczty. Potrawy z gęsi, program, który nie pozwala nikomu się nudzić i przybliża polskie tradycje i historię oraz rodzinna atmosfera ściągają tu dosłownie tłumy Gości.

fot. Piotr Uścinowicz

Po dobrej wieczerzy trzeba wręcz zadbać o linię. Tu z pomocą spieszą terapeuci SPA. Świetnie wykwalifikowana kadra oraz szeroki wachlarz zabiegów są wizytówką SPA Św. Katarzyny uznanego Najlepszym holistycznym SPA w Polsce w Plebiscycie SPA Prestige Awards 2017 r. Opierając się na tradycyjnych procedurach i bazując na doskonałych składnikach naturalnych i kosmetykach selektywnych marek, fizjoterapeuci pomagają przywrócić harmonię duszy i ciału i wprowadzają Gości w stan błogiego relaksu. Kameralny basen urządzony w bizantyjsko – barokowym stylu, z jacuzzi i kompleksem saun pozwala, z kolei, odprężyć mięśnie i przy okazji wygrzać się w jesienne dni. A wszystko to w otoczeniu XIV – wiecznych kamiennych murów. Tak naprawdę, w Strefie SPA & Wellness można spędzić cały dzieńoddając się zdrowemu, skądinąd, lenistwu.

fot. Kris fotograf hotelowy

fot. Piotr Uścinowicz

              Oczywiście lubiący ruch nie są pozostawieni sami sobie. Hotel i jego okolice pozwalają na aktywny wypoczynek nawet jesienią. Przyroda wręcz szaleje feerią barw. Sąsiedztwo polodowcowej Doliny rzeki Symsarny pozwala na codzienne spacery, jogging czy nordic walking i podziwianie zalesionych terenów w zasadzie w samym centrum miasta. Ileż radości sprawia stąpanie po dywanie kolorowych liści, zbieranie kasztanów i żołędzi czy wspinanie się serpentyną ścieżki ciągnącej się w górę Doliny. Przy tym takie jesienne spacery mogą podreperować zdrowie. Nad Symsarną panuje specyficzny mikroklimat, który stanowił ważny element terapii w istniejącym tu już ponad  lat temu uzdrowisku. Teraz Lidzbark Warmiński wraca do tej dobrej tradycji i już wkrótce dołączy do sieci miast uzdrowiskowych w Polsce. Spacer Doliną rzeki Symsarny koniecznie trzeba zakończyć w Tężni Solankowej, która jest pierwszym w XXI wieku obiektem infrastruktury leczniczej w tym uroczym mieście.

Równie przyjemną aktywnością ruchową jest taniec. Goście Hotelu Krasicki**** oddają się takim „treningom" podczas cosobotnich dancingów, ale prawdziwa gorączka sobotniej jesiennej nocy to bal andrzejkowy. Każdego roku szaleją do rana na parkiecie nie tylko Andrzeje. Jeśli dodać do tego szczyptę śmiechu i świetny program to można spędzić Andrzejki na Dworze.  Oczywiście, że książęcym Dworze. Z Kabaretem! Dworskim.

Kto powiedział, że wakacje można mieś tylko latem? Dlaczego nie zrobić sobie krótkich wakacji w październiku? Planując weekend z dziećmi jesienią można zrobić im wielką frajdę i zapewnić niezapomniane wrażenia. W Hotelu Krasicki****, tej jesieni, przenosimy się do Siedmiogrodu! I to dosłownie! Wszystkie najniezbędniejsze elementy są już w gotowości: Dracula z ekipą, Mavis i jej wielki bal, Wiedźmuchy, potwornie smaczne jedzenie – wprost z resztek balu u Draca, pajęczyny w zatęchłych komnatach arcyobrzydliwe napitki i staroświeckie obszerne zamczysko. Kto chce dostać się do Hotelu TransylWarmia na Halloween już powinien rezerwować bilet. Miejsc do spania nie zabraknie – zawsze są do dyspozycji wilgotne lochy….

fot. Piotr Uścinowicz

Dlaczego Hotel Krasicki**** i Lidzbark Warmiński są najlepszym pomysłem na jesienny weekend? Odpowiedź jest prosta – tu zawsze jest pięknie, nawet jesienią i, co najważniejsze, nie sposób się nudzić. Czar małego miasta z zachowanym średniowiecznym układem ulic, piękne zabytki, zapierająca dech w piersiach przyroda, brak wszechobecnego pośpiechu sprawiają, że o każdej porze roku wypoczywa się tu wspaniale. Jesień ma ten niezaprzeczalny urok, że cieszy wyjątkowymi kolorami malowanymi przez naturę i jeszcze ciepłymi słonecznymi dniami. Wprawdzie są one nieco krótsze, ale dzięki temu dają możliwość nadrobienia czytelniczych zaległości – koniecznie w klimatycznej Bibliotece Café, delektowaniu się wykwintnością kuchni Szefa Krzysztofa Mazurka czy błogim relaksem w SPA Św. Katarzyny i Strefie Wellness. Któż mając taką perspektywę na jesienny weekend, by z niej nie skorzystał?

Reklama marki Hotel Krasicki**** History&SPA