Okręg Zagrzebski - zielony pierścień miasta Zagrzeb

Okręg zagrzebski, popularnie nazywany zielonym pierścieniem miasta Zagrzeb, otacza swoim naturalnym pięknem, atrakcyjnymi miejscami i różnorodnością. Niezwykłe bogactwo naturalnego piękna (duża ilość chronionych obszarów naturalnych, dwa parki przyrody, wyjątkowy, specjalny rezerwat ornitologiczny.), dopełnione kulturowym i historycznym dziedzictwem oraz ofertą gastronomiczną i winiarską.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku i rekreacji w regionie Zagrzeb mogą znaleźć wiele ciekawych miejsc, gdzie będą cieszyć się jazdą na rowerze, wędrówką oraz podziwiać naturalne piękno. Dzięki temu, region Zagrzeb jest idealnym miejscem do wycieczek, któremu udało się połączyć nowoczesną urbanistykę i zachować tradycyjne zwyczaje i wartości ludowe.

BAJKOWE WIDOKI – ŚREDNIOWIECZNE FORTECE I NATURALNE PIĘKNO

Okręg zagrzebski jest rejonem z niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Pozostałe liczne zabytki, które przypominają o jego historii: zamki, twierdze, kurie, bogate drewniane dziedzictwo sakralne… Bajkowe krajobrazy, zwłaszcza w zachodniej części regionu, szczycą się wieloma zamkami, które z dumą przypominają czasy świetności, a wiele opowieści i legend nadal przyciągają gości.

W pobliżu Samoboru znajdują się mury Starego Miasta, średniowieczne kamienne fortece z XIII wieku, które wznoszą się na skale. Aby dostać się do nich, należy wspiąć się na wzgórze Tepec z którego roztacza się piękny widok na Samobor i okolicę.

W całym regionie możemy znaleźć budynki średniowieczne, takie jak Zelingrad oraz wieża Zrinski w Vrbovcu, tak jak i romantyczne miejsca jak np. Stare miasto Lukavec.

Kompleks Nowych pałaców Jelacić w Zaprešiću jest przykładem zachowania kompleksu szlacheckiego. Zamek został zbudowany w XVI wieku, a obok znajduje się neogotycka kaplica św. Josifa oraz dwa zachowane obiekty gospodarcze – wiertło i żwir.

Miłośnicy architektury drewnianej mogą się zainteresować drewnianymi perełkami z Turopolja, unikalnymi przykładami budownictwa sakralnego, z których najbardziej wyróżnia się drewniana kaplica św. Barbary w Velikiej Mlaki, najbardziej atrakcyjny i reprezentatywny przykład drewnianej architektury sakralnej u nas. Kaplica jest bogato zdobiona, na sufitach i drewnianych konstrukcjach świątyni, zostało zachowane około sto pomalowanych powierzchni z wizerunkami świętych i motywami roślinnymi, a jedną ze specjalności jest rzadkie ikonograficzne przedstawienie św. Kümmernisse.

Pięknym przykładem autochtonicznej świeckiej architektury drewnianej jest też kuria Modić-Bedeković w Donjoj Lomnicy.

SMAKI TRADYCJI

Powiat zagrzebski wyróżnia się bogatą autochtoniczną ofertą gastronomiczną i enologiczną. Górskim wędrowcom, miłośnikom rekreacji i przyrody, którzy chcą się posilić, zaoferowana jest bogata oferta w licznych restauracjach jak i schroniskach górskich. Weekendowi turyści znajdą miejsca na wycieczki w jednym z ponad 40 miejsc w rodzinnych gospodarstwach domowych, jak i trzy szlaki winne, oraz obiekty z standardem typu „Smaki zagrzebskiego rejonu", które zapraszają na prawdziwe i wyrafinowane doznania gastronomiczne.

Inspirujące zapachy przyciągają gości do stołu, niezależnie od tego czy serwowany jest tam rosół z domowym makaronem, tradycyjne samoborskie kiełbasy z musztardą, samoborskie salami, kapusta kwaszona, kurczak pieczony, gęś lub indyk… czy nawet ciepłe samoborskie kremówki.

Świeży ser krowi i śmietana to specjalności rejonu. Tak jak w dawnych czasach, dzisiaj nadal urzekają swoją prostotą, świeżością oraz pełnym smakiem. Liczne słodycze są nie do pomyślenia bez sera i kremu: rudarska greblica, plešivicki copanjak, vrbovecka pera, zlevke, sztrudle…

SZLAKI WINNE

Szlaki winne są jedną ze specjalnością zagrzebskiego regionu. Naturalne uwarunkowania klimatyczne, słońce, i gleba, ale też sprawne ręce plantatorów i producentów win, sprawiają, że rejon ten słynie z doskonałych win. Na trzech szlakach plešivicim, zelinskim i samoborskim - można spróbować wielu rodzajów win.

Wzdłuż szlaków winnych znajdują się miejsca do zwiedzania, restauracje i winiarnie, a także atrakcje turystyczne.

Odwiedzający szlaki winne w Samoborze podczas swojej wycieczki powinni odwiedzić jaskinię Grgosa oraz kopalnię św. Barbary.

AKTYWNE WAKACJE

Aktywnych urlopowiczów przyciągną liczne trasy rowerowe, jazda konna, pola golfowe, a także liczne obiekty sportowe i rekreacyjne.

Wędrówki po wzgórzach zagrzebskich zadowolą tych, którzy lubują się w w pieszych wycieczkach na łonie natury, a uzależnionych od adrenaliny, zachęcamy do spróbowania paralotni.

Svetonedeljska jeziora wzdłuż rzeki Sawy są bardzo atrakcyjne i w coraz większym stopniu wpływają na rozwój turystyki wędkarskiej i wycieczkowej, z rozwiniętą siecią ścieżek rowerowych. Na jeziorze Rakitje znajduje się też pierwszy autokemping (z czterami gwiazdkami) w rejonie zagrzebskim z 50 w pełni zorganizowanymi stanowiskami pod campery oraz cztery nowoczesne bungalowy, restauracją, wellness i piwnicą z winami.

 MANIFESTACJE

Oferta kulturalna w rejonie zagrzebskim jest różnorodna i bogata. Istnieje wiele manifestacji i wydarzeń, które są organizowane w ciągu roku, prawie trzysta z nich, które przyciągają turystów z okolic, ale także z sąsiednich krajów (od Samoborskiego fašnika, Turopoljskog Jurjeva, Dana Jelacića, Stepinceva, Międzynarodowy turniej rycerski Rycerze zelingradski, Kupskie wieczory do Bucijade, svetonedeljkse Fišijade, manifestacje „Kaj su jeli naši stari“, Jaskanski Rycerze zelingradski, Dugoselskie jesieni i wiele innych).

Dzięki wyjątkowej ofercie gastronomicznej, kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej oraz turystycznej, rejon zagrzebski to idealne miejsce na każdy gust.

CZY WIEDZIAŁEŚ?

Lecznicza ropa naftowa naftalan jest rzadkością, a kopalnia przy Ivanić-Grada jest jednym z dwóch takich na świecie, jedyna w Europie.

Naftalen jest klasyfikowany jako naturalny czynnik leczniczy, który od dawna stosowany jest w celu zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom, ale także w leczeniu. Słynny podróżnik Marco Polo wspomina o nim w jednej z pierwszych notatek na temat medycyny naftalenu. Wynalazek naftalenu i wody termomineralnej umożliwił wybudowanie nowoczesnego uzdrowiska w Ivanić-Grad, unikalnego w Europie i na świecie, do leczenia chorób skórnych i reumatycznych, ale także do rehabilitacji medycznej.