Na nartach w krainie rozpieszczonej przez zimę - Kronplatz w Południowym Tyrolu

W nachodzącym sezonie zimowym dziesiątki turystów jak co roku wybiorą się w Alpy. Poszukiwacze szaleństwa na stoku szczególnie cenią sobie perłę Dolomitów, czyli znajdujący się w najbardziej wysuniętym na północ regionie Włoch Południowy Tyrol. To właśnie tutaj możemy odwiedzić region Kronplatz, gdzie znajdziemy trzy ośrodki narciarskie, które są idealnym miejscem, by spędzić zimowe wakacje - zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy, a także dla rodzin.

IDM Südtirol/Harald WisthalerIDM Südtirol/Harald Wisthaler 

Magiczny Południowy Tyrol

Południowy Tyrol od lat zachwyca turystów zimą. Narciarze znajdują tu wszystko, czego potrzebują do relaksu, a szaleństwa na stoku są o tyle przyjemniejsze, że odbywają się pośród szczytów Dolomitów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym miejscu przez 300 dni w roku nie brakuje słońca. Kuchnia stanowiąca kombinację alpejskich składników i śródziemnomorskiej finezji zachwyca kulinarnych odkrywców. W regionie znajduje się aż 19 restauracji z gwiazdkami Michelin oraz tysiące górskich chat serwujących lokalne przysmaki i wyśmienite wino. Nie brakuje także atrakcji dla całej rodziny, w tym najmłodszych.

Region wypoczynkowy Kronplatz oferuje jednocześnie trzy oddzielne ośrodki narciarskie. Pierwszy z nich mieści się w pełnym rodzinnej atmosfery ośrodku narciarskim Klausberg. Druga lokalizacja to niewielkie, ale urozmaicone Speikboden. Trzecia natomiast to absolutny hit: Kronplatz. Warto odwiedzić wszystkie trzy lokalizacje, ponieważ każdy z ośrodków w regionie Kronplatz ma swój unikalny charakter.

Co czeka na narciarzy w Kronplatz?

Jednym z najciekawszych punktów dla narciarzy w Południowym Tyrolu jest ośrodek narciarski Kronplatz. W samej miejscowości mamy do dyspozycji aż 119 kilometrów tras zjazdowych, w tym aż 5 czarnych, choć nie brakuje także stoków dla średniozaawansowanych i początkujących adeptów narciarstwa alpejskiego. Na przybyłych czekają 32 komfortowe wyciągi, a tutejszy skipass obejmuje wszystkie trasy.

Szukając bardziej kameralnej lokalizacji do uprawiania narciarstwa, wystarczy wybrać się nieco dalej na północ, blisko austriackiej granicy, gdzie położony jest ośrodek Speikboden, w którym na przybyłych czeka 7 wyciągów i 38 km tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności. W Speikboden panuje swobodna i spokojna atmosfera, dlatego ośrodek stanowi spokojny azyl z dala od turystycznego zgiełku i daje szansę poznania południowotyrolskiego stylu życia.

IDM Südtirol/Manuel KotterstegerIDM Südtirol/Manuel Kottersteger 

Rzut beretem na północny wschód od Speikboden usytuowany jest ośrodek narciarski Klausberg – prawdziwy narciarski raj przyjazny rodzinom i położony najwyżej w okolicy. Wygodnymi wyciągami, w tym nowoczesnym z ośmiokabinowymi gondolami, dostaniemy się na wysokość 2510 metrów nad poziom morza, skąd rozpościerają się niepowtarzalne widoki na okoliczne wzniesienia. Do dyspozycji urlopowiczów pozostają 32 kilometry tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie.

Nie tylko narciarstwo alpejskie                                                                

Okolice Kronplatz nie żyją wyłącznie narciarstwem zjazdowym. Wokół miejscowości przygotowano wiele kilometrów przepięknych tras biegowych. Kilometry pokonuje się na nich znacznie łatwiej ze względu na przepiękne okoliczności przyrody – pokryte puchem drzewa i ośnieżone zbocza wzniesień. W dowolnym momencie można posilić się lokalnymi przysmakami w rozlokowanych wzdłuż szlaków gospodach. Przygodę z narciarstwem klasycznym można zacząć od zera właśnie tutaj – w jednej z tutejszych szkółek. Trudno wyobrazić sobie do tego lepszą sposobność.

Dziedzictwo UNESCO w 360 stopniach

Kronplatz nawet na tle całego Południowego Tyrolu zachwyca wspaniałym widokiem na Dolomity. Jeśli pragniemy spojrzeć na trzytysięczniki z wysokiej perspektywy, na okolicznych wzniesieniach mamy do czynienia z panoramicznymi widokami. Warto dodać, że spośród siedmiu znajdujących się w Południowym Tyrolu parków natury aż trzy leżą na terenie regionu Kronplatz. Chodzi o Fanes-Sennes-Prags, Rieserferner-Ahrn położony na wysokości 3000 m oraz Puez-Geisler Nature Park. Każdy z nich zachwyca swoją magią w nieco inny sposób.

Smaki Południowego Tyrolu

Odwiedzając Kronplatz, trudno nie zachwycić się walorami tutejszej kuchni stanowiącej mieszankę wpływów alpejskich i śródziemnomorskich. Przykładem wartej spróbowania lokalnej potrawy są knedle ze skwarkami. Napełnić żołądek możemy zarówno w renomowanych restauracjach, jak i rustykalnych górskich chatach. Ci, którzy odwiedzili Kronplatz zimą, twierdzą zazwyczaj, że lokalne potrawy najlepiej smakują na dużej wysokości, dzięki widokom na tutejsze wzniesienia.

IDM Südtirol/Manuel KotterstegerIDM Südtirol/Manuel Kottersteger 

http://www.kronplatz.com/zima/pl

IDM Südtirol/Manuel Kottersteger