Carezza i Obereggen w Val d'Ega - rodzinnym raju w sercu Dolomitów

Powoli zbliża się zima, a wraz z nią ferie, których wyczekują zapaleni narciarze, a także najmłodsi miłośnicy śnieżnych szaleństw. Na wyjeżdżających w tym czasie z Polski czekają między innymi piękne Dolomity z Południowym Tyrolem. Na jeden z hitów zbliżającego się sezonu zimowego zapowiada się region Val d'Ega, rodzinny raj sportów zimowych, w którym zlokalizowano dwa ośrodki narciarskie - Carezza oraz Obereggen!

Copyright: Oberholz Hut/Paolo Codeluppi

Południowy Tyrol zaprasza turystów

Południowy Tyrol to wyjątkowy region Włoch leżący w Dolomitach. Mieszają się tu wpływy austriackie z kulturą Półwyspu Apenińskiego, co ma swoje odzwierciedlenie między innymi w dwujęzycznych nazwach miejscowości i. kuchni. Ta ostatnia stanowi mieszankę alpejskiej i śródziemnomorskiej.

Dolomity nasłonecznione przez średnio 300 dni w ciągu roku, tworzą przepiękne krajobrazy, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich zbocza pozwoliły natomiast mieszkańcom Południowego Tyrolu stworzyć prawdziwy narciarski i snowboardowy raj, który każdej zimy przyciąga rzesze turystów z całej Europy.

Val d'Ega - zimowe szaleństwo dla doświadczonych i najmłodszych

Wybór zimowej destynacji w Południowym Tyrolu to nie lada problem. Każda z jego części ma bardzo wiele do zaoferowania, a jedną z najciekawszych z pewnością stanowi Val d'Ega położony obok stolicy prowincji - Bolzano (niem. Bozen). Nie zawiodą się na nim przede wszyscy pragnący w przytulnych warunkach oddać się śnieżnemu szaleństwu, a jednocześnie zasmakować spokojnego alpejskiego życia. Znajdziemy tu dwa dość kameralne i świetnie wyposażone ośrodki narciarskie - Carezza oraz Obereggen, które zasługują na poświęcenie osobnych kilku zdań. Co ważne, istnieje możliwość wykupienia skipassu obowiązującego w obu ośrodkach.

Carezza - wymarzone miejsce na rodzinne ferie!

Ośrodek Carezza to z pewnością jedna z najlepszych destynacji na rodzinne ferie w Południowym Tyrolu, a być może i całych Włoszech. Na przybyłych czeka tu 40 kilometrów tras zjazdowych, z których większość, bo 55%, to łatwe do pokonania trasy, na których istnieją doskonałe warunki na nauki jazdy na nartach. Najmłodsi mogą zresztą uczyć się od doświadczonych instruktorów w jednej z tutejszych szkółek, takich jak Naniland oraz König Laurin. Czeka na nich także tor przeszkód w klimacie legend i baśni, jak również trasa tematyczna z sześcioma stacjami. Dzieci w wieku od lat dwóch mają zapewnioną opiekę, gdy ich rodzice i starsze rodzeństwo korzystają ze stoku.

Snowpark usytuowany w Carezza również odpowiada na potrzeby całej rodziny. Trasy są na tyle zróżnicowane, że frajdę będą tu odczuwać zarówno doświadczeni snowboardziści, jak i początkujący, a jedna z nich została stworzona specjalnie dla dzieci. Tutejszej kuchni i wybornego wina warto spróbować w jednej z górskich chat. Z kolei w marcu będzie to możliwe również w niezwykłych okolicznościach. Wydarzenia z cyklu Sunset Skiing Aperitif pozwolą delektować się jednocześnie lokalnymi przysmakami i alpejskim zachodem słońca obserwowanym z najwyższego w Dolomitach tarasu widokowego - Laurin's Lounge.  

Copyright: Carezza Ski/Laurin Moser

Obereggen - prawdziwe centrum sportów zimowych!

W Val d'Ega usytuowano także kameralny ośrodek narciarski Obereggen, który stanowi prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. 49 kilometrów tutejszych tras zjazdowych odznacza się bardzo zróżnicowanym poziomem trudności, tak by każdy znalazł tu coś dla siebie. 200 armatek śnieżnych i 18 wyciągów narciarskich zadba o komfort narciarzy szalejących po stoku. W Obereggen zadowoleni powinni być szczególnie ci, którzy lubią być na stoku jak najwcześniej - już w marcu udostępniona zostanie możliwość rozpoczęcia jazdy już o godzinie 7 rano. To doskonały sposób, by zabawić się na świeżo przygotowanym stoku, nim o godzinie 8:30 stanie się on dostępny dla wszystkich. Ogromną zaletą tego miejsca z punktu widzenia wielu urlopowiczów jest również możliwość jazdy nocą. Opcja ta dostępna jest trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki oraz piątki - w godzinach 19:00-22:00. Nocne jazdy realizowane są także na okolicznych torach saneczkowych oraz w tutejszym snowparku, nie bez powodu zaliczanym do jednego z najlepszych we Włoszech. Nocne jazdy są dostępne trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki oraz piątki, w godzinach 19:00-22:00. Umożliwia on wykonywanie wspaniałych ewolucji miłośnikom freestyle'u. Na najmłodszych czekają zaś między innymi świetlica dla dzieci Yeti-Park, zimowy park zabaw i zajęcia z animacjami. W okolicy znajduje się także 16 górskich chat serwujących lokalne przysmaki.

Na temat wspaniałego regionu Val d'Ega można wiele pisać, najlepiej jednak doświadczyć pobytu w nim na własnej skórze już w nadchodzącym sezonie zimowym!