3 Zinnen Dolomity - śnieżny raj dla narciarzy, urlopowy raj dla rodziny

Jeśli zimowy urlop ma stanowić kombinację jazdy na nartach, wypoczynku, rozrywki oraz poznawania niezwykłej kultury i kuchni, trudno wyobrazić sobie lepszą destynację niż Południowy Tyrol!

W tym leżącym na północy Włoch regionie, naznaczonym austriackimi wpływami i częściowo zamieszkałym przez osoby, których językiem ojczystym jest niemiecki, znajdziemy dziesiątki doskonałych ośrodków narciarskich spełniających wszystkie potrzeby rodzinnych ferii. Jednym z czołowych jest 3 Zinnen Dolomity, który z pewnością będzie hitem urlopowego sezonu zimowego!

Południowy Tyrol - 5 powodów, by koniecznie odwiedzić go zimą

Powodów do odwiedzenia Południowego Tyrolu zimą jest bez liku. Skupmy się więc na pięciu najważniejszych. Pierwszy to ośnieżone monumentalne góry w centrum Dolomitów wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie słońce świeci średnio przez 300 dni w roku, także zimą, do czego w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni. Po drugie wśród nich przygotowano doskonałą nowoczesną infrastrukturę narciarską, spełniającą wymagania doświadczonych i początkujących narciarzy - możesz przeczytać o niej na tej stronie . Ponadto Południowy Tyrol to jedyne miejsce, w którym kultura alpejska spotka się ze śródziemnomorską, co przekłada się na wyśmienitą kuchnię. Czwarty powód stanowi wyborne lokalne wino znane na całym świecie. Jednak poza szaleństwem na stoku i poznawaniem ciekawej kultury Południowy Tyrol oferuje wspaniałą rozrywkę, także dla najmłodszych.

110 kilometrów perfekcyjnych stoków - od niebieskiego do czarnego

Co czeka urlopowiczów, którzy w zbliżającym się sezonie spośród wielu ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu wybiorą 3 Zinnen Dolomity? Aż 110 kilometrów doskonale ośnieżonych i przygotowanych stoków o zróżnicowanym poziomie trudności. Kompleks powstał na stokach 5 okolicznych gór, co zapewnia wspaniałe, charakterystyczne dla centralnych Dolomitów widoki podczas jazdy. Na szczyt każdej z tras dostaniemy się nowoczesną kolejką linową. Najmłodsi i poczatkujący narciarze oraz snowboardziści mogą skorzystać z tutejszych szkół, doskonaląc technikę jazdy. Dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki - możliwa jest także nocna jazda po świetnie oświetlonych stokach.

Copyright: Drei Zinnen Dolomiten/Manuel Kottersteger

Wyzwania dla odważnych

Gdy najmłodsi oddadzą się nauce jazdy na nartach lub zabawie w formie zorganizowanych warsztatów, zaprawieni w narciarskich bojach rodzice mogą podjąć prawdziwe wyzwanie. Giro delle Cime to 34-kilometrowy szlak narciarski dla najtwardszych rozciągający się na stokach pięciu okolicznych wzniesień. Łączny spadek wynosi ponad 5 600 m! Przygoda obejmuje między innymi zjazd po najbardziej stromym zboczu we Włoszech nazywanym "Holzriese", osiągającym nachylenie nawet 72%! Nagrodami za wysiłek, poza satysfakcją, będą poczęstunek złożony z lokalnych specjałów i niezapomniane widoki.

W 3 Zinnen Dolomity nie da się nudzić!

Po szaleństwie na stokach warto skosztować tutejszej kuchni w formie przysmaków serwowanych w lokalnych rustykalnych gospodach, jak również cenionych restauracjach. Nie zaszkodzi także kieliszek doskonałego wina.

Urozmaicenie pobytu w Południowym Tyrolu zapewnią wycieczki do interesujących miejsc, takich jak jezioro Lago di Braies falujące w dolinie. Miejscowość San Candido/Innichen słynie z pięknego deptaku z kawiarniami i innymi ciekawymi atrakcjami. Zmęczone ciało chętnie zrelaksuje się w strefach wellness. Godnym polecenia miejscem jest między innymi park wodny Acquafun w San Candido z oddzielnym basenem dla dzieci oraz między innymi odprężającymi saunami.

Dzieci, którym chwilowo znudzi się nauka narciarstwa, mogą urozmaicić ferie, korzystając z lokalnych torów saneczkowych w pięknej scenerii, ozdobionej dodatkowo gigantycznymi bałwanami.

Niezależnie od wieku region 3 Zinnen Dolomity nie pozwoli nikomu się nudzić. A ogromem tutejszych atrakcji z łatwością uda się zapełnić nawet kilkutygodniowy rodzinny wyjazd!