Urlop zimą? Jedź do Maroka.

Świetna pogoda, niewielu turystów i niskie ceny - to cechy idealnego urlopu. Czy taki wypoczynek jest w ogóle możliwy? Tak, wystarczy zaplanować go w miesiącach zimowych i wybrać się na przykład do Maroka.

Podczas naszych zimowych miesięcy w Maroku także panuje chłodna pora roku, jednak temperatura powietrza zazwyczaj nie spada tam poniżej 10 stopni. W Agadirze zimą temperatura może sięgać nawet 20 stopni - to idealne warunki do zwiedzania i nieśpiesznego poznawania tego niezwykłego, orientalnego kraju. W miesiącach letnich, kiedy temperatury powietrza osiągają tu maksimum, jest to znacznie mniej komfortowe.

Agadir to największy i najmodniejszy marokański kurort . Słynie z wielokilometrowych, piaszczystych plaż, o szerokości nawet 300 metrów. Znajduje się tu wiele lokalnych restauracji, w których warto skosztować wyśmienicie przyrządzonych owoców morza. Jedną z największych atrakcji miasta jest Kasba - wielka góra z ułożonym z kamieni napisem w języku arabskim "Bóg, Król, Naród". Roztacza się z niej wspaniały widok na miasto i okolicę. Wielbiciele nocnych rozrywek będą mogli bawić się w nowoczesnych klubach z orientalną muzyką, stanowiącą oryginalną mieszankę afrykańskich i arabskich rytmów. Miasto jest idealnym miejscem do zrobienia wyjątkowych zakupów i zaopatrzenia się w niepowtarzalne pamiątki. Znajduje się tu jeden z największych bazarów Maroka - Souk El Had d'Agadir. Jego powierzchnia to około 120 tys. metrów kwadratowych - mieści się tutaj około 6 tys. sklepów. Bazar jest otwarty od wtorku do niedzieli przez 12 godzin dziennie. Znajdziemy tam góry cennych i rzadkich przypraw, orientalne kosmetyki, zapachy i olejki, wyroby z wielbłądziej skóry czy olej arganowy, nazywany płynnym złotem Maroka.

Z kolei Marrakesz, zwany "czerwonym miastem", wyróżnia się bogatą i interesującą historią. Jest czwartą co do wielkości aglomeracją Królestwa Maroka po Casablance, Tangerze i Fezie. Miasto podzielone jest na dwie części - współczesną, pełną luksusowych hoteli, modnych sklepów i restauracji, banków i ekskluzywnych herbaciarni oraz zabytkową medynę otoczoną 19-kilometrowymi murami obronnymi.

XII-wieczne mury są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów historycznego krajobrazu Marrakeszu. Zbudowane z czerwono-różowej gliny, zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Najlepiej podziwiać je podczas długiego spaceru lub w trakcie przejażdżki dorożką. Niektóre bramy - Bab Agnaou czy Bab Debbagh dostępne są dla zwiedzających. Tu również znajdziemy słynne bazary, które oferują wszystko, czego dusza zapragnie - aromatyczne przyprawy, przepiękną, tradycyjną biżuterię, tkaniny i dywany, ale też klimatyczne, tradycyjne restauracje. Marokańczyków cechuje niezwykła gościnność. Już po kilku minutach rozmowy zapraszają przybyszów do swoich domów na szklankę herbaty lub posiłek. Zaproszenie takie należy przyjąć, ponieważ odmowa traktowana jest jako nietakt. Przed wejściem do marokańskiego domu należy zdjąć buty. Lot do Maroka trwa ok. 4,5 godziny. Walutą tam obowiązującą jest dirham marokański (MAD), coraz częściej można płacić także w euro.